תקדימים

 
להלן ​​תביעות שהוגשו נגד מדינת ישראל, בכירים מטעמה בחו"ל ותביעות בערכאות זרות הנוגעות לאינטרסים של מדינת ישראל.

ארה"ב​

Bassem AL-TAMIMI, et al. v. Sheldon ADELSON, et al.

התובעים טוענים כי הנתבעים, חבריות פרטיות, בעלי הון, בנקים ועוד, תומכים בשל פעילותם הכלכלית הישירה או העקיפה במדיניות ממשלת ישראל בהתייחס להתנחלויות.
באוגוסט 2017 התביעה נדחתה בהתבסס בין היתר על היעדר סמכות שיפוט לאור דוקטרינת השאלה הפוליטית, אשר מותירה שאלות בעלות משמעות פוליטית ונגיעה ליחסי החוץ של ארה"ב להכרעת גופי הממשל העוסקים בפוליטיקה. זמן קצר לאחר מכן הוגש ערעור אשר עודנו תלוי ועומד. 
  

David SCHERMERHORN, et al. v. The State of Israel et al.

התובעים, נוסעי ספינת Challenger 1, טוענים לאחריות של מדינת ישראל ומשרדי ממשלה (ביטחון, חוץ, משפטים וביטחון פנים) לביצוע פשעי מלחמה, עינויים ועבירות נוספות אשר התרחשו במסגרת הניסיון להפר את הסגר הימי על רצועת עזה בשנת 2011.  
בינואר 2017 דחה ביהמ"ש את התביעה בשל התקיימות חסינות ריבונית של מדינת ישראל. זמן קצר לאחר מכן הוגש ערעור בתיק אשר, נדחה בדצמבר 2017 בשל התקיימות חסינות ריבונית. 
 

Ahmet DOGAN v. Ehud BARAK

התובעים טוענים לאחריות של ראש הממשלה לשעבר אהוד ברק בגין הפרות של המשפט הבינלאומי אשר התרחשו במסגרת הניסיון להפר את הסגר הימי על רצועת עזה בשנת 2011.

באוקטובר 2016 דחה ביהמ"ש את התביעה וקבע כי לראש הממשלה לשעבר ברק חסינות בגין פעולות שביצע בעת מילוי תפקידו בשם מדינות ישראל. זמן קצר לאחר מכן הוגש ערעור בתיק אשר עודנו תלוי ועומד.

 

Ra'ed Mohamad Ibrahim MATAR, et al. v. Avraham DICHTER

התובעים טענו כי מר דיכטר, כראש שירות הביטחון הכללי, השתתף בהליכי קבלת החלטות לשם הפגזת מתחם מגורים בעזה ולפיכך אחראי לביצוע פשעים נגד האנושות ופשעי מלחמה במהלכם איבדו התובעים בני משפחה ואחרים נפצעו.
במאי 2007 דחה ביהמ"ש את התביעה דנן וקבע כי למר דיכטר חסינות בגין פעולות שביצע בעת מילוי תפקידו בשם מדינת ישראל. גם הערעור על פסק דין זה נדחה.
 

Ali Saadallah BELHAS, et al. v. Moshe YA'ALON

התובעים, אזרחי לבנון, טענו כי משה יעלון, בתפקידו כרמטכ"ל, אחראי לביצוע פשעי מלחמה ופשעים נגד האנושות במהלך העימות המזוין שהתרחש בין ישראל לחיזבאללה בשנת 1996. ביהמ"ש הפדראלי דחה את התביעה בשל היעדר סמכות ובשל חסינות ריבון, והחלטה זו אושרה גם על-ידי בית המשפט לערעורים.
 

צרפת

The Les Amis Des Peuples De La Mediterranee (Friends of the Mediterranean People) v. The State of Israel

התובעים, ארגון Association Les Peuples de la Méditerranée, טענו לנזקים במהלך השתלטות צה"ל על הספינה הצרפתית Dignite El Karame, אשר לקחה חלק בניסיון להפר את הסגר הימי על רצועת עזה ביולי 2011.
במאי 2013 דחה בית המשפט את התביעה תוך שקבע, בין היתר, כי: תפיסת הספינה מהווה פעולה ריבונית-שלטונית של מדינת ישראל, ועל כן לא ניתן להחיל על פעולה זאת סמכות שיפוט צרפתית, וכי התובעים, לא פעלו למיצוי הליכים בפני הערכאות במדינת ישראל, ולחילופין, לא הצליחו להדגים כי אין להם גישה לערכאות משפטיות בישראל. ההחלטה אושרה גם על-ידי בית המשפט לערעורים.
 

ספרד

The Matter of the Death of Corporal Francisco Javier Soria Toledo

התובעים, הוריו של חייל כוח UNIFIL אשר נהרג בפעילות על גבול לבנון, ככל הנראה מאש צה"ל.

במרץ 2017 אימץ ביהמ"ש את עמדת התובעת הציבורית ודחה את התלונה בשל היעדר סמכות שיפוט על פעולה מלחמתית. שנית, השופט קבע שהמענה שהעבירה מדינת ישראל מצביע על חקירה יסודית שנערכה, ללא מציאת בסיס להטלת אחריות פלילית, כמו גם על כך ששולמו פיצויים. כמו כן השופט בחן את פרטי האירוע וקבע שהירי נעשה בתגובה לתקיפה מצד חיזבאללה ולא מתוך כוונה לפגוע בכוח האו"ם.

 

The Comite de Solidaridad con la Causa Arabe (Arab Cause Solidarity Committee), Raed Mohamed Ibrahim Matter, et al. v. Dan HALUTZ et al.

התובעים טענו כנגד בכירי צה"ל, ביניהם שאול מופז, אבי דיכטר, דורון אלמוג ועוד, לביצוע פשעי מלחמה במסגרת תקיפת מקום הימצאו של סאלח שחאדה, ראש הזרוע הצבאית של החמאס בעזה. במסגרת התקיפה נהרגו שחאדה, עוזרו ועוד 14 אנשים.
במרץ 2010 בית המשפט הספרדי לערעורים דחה את קביעת בית המשפט כי יש לפתוח חקירה בגין האירוע וקבע כי יש להפעיל סמכות שיפוט אוניברסלית רק במקרים בהם יש חשש אמתי להתחמקות מעונש. נקבע כי החקירה הישראלית, היוותה ניסיון אמיתי על ידי הממשלה לבחון האם נעברה עבירה וכן היוותה הליך תלוי ועומד אשר יש לתת לו עדיפות על פני רכישת סמכות זרה. ההחלטה אושרה גם בבית המשפט העליון הספרדי. 
 

 מסמכים

 
תוצאות 3-1 מתוך 3 תוצאות
תוצאות 3-1 מתוך 3 תוצאות
קובץ   כותרתממויין לפי כותרת בסדר יורד
קובץ PDFסקרמרהורן- החלטת בית המשפט
קובץ PDFדוגן- החלטת בית המשפט
קובץ PDFמטר- החלטת בית המשפט