ייעוץ להסכמי אזור סחר חופשי - אס"ח

 
​ייעוץ וחקיקה (משפט בין-לאומי), באמצעות האשכול למשפט בין-לאומי כלכלי, מעורבת מאז הקמתה במתן ייעוץ להליכי המשא ומתן לכריתת הסכמי אזור סחר חופשי (אס"ח) אותן מנהלת מדינת ישראל.​

​מה הם הסכמי אזור סחר חופשי?

הסכמי אזור סחר חופשי הינם הסכמים הנכרתים בין מדינות בשאיפה להגביר את הליברליזציה ביניהן בתחומי הסחר. מטרת הסכמים מסוג אלה היא בראש ובראשונה להסיר חסמים לסחר בין המדינות הכורתות את ההסכמים ולעודד סביבה של שקיפות ויציבות לשם קיום פעילות סחר בטובין ובשירותים, ולעיתים אף השקעות, בין המדינות.
בתחילה עסקו הסכמי אס"ח בעיקר בהפחתת מכסים וחסמי סחר בנוגע לסחר בטובין אך עם השנים הם התפתחו וכיום הם מכסים היבטים רחבים הנוגעים לפעילות המסחרית והכלכלית בין מדינות. הסכמי האס"ח המודרניים כוללים פעמים רבות פרקים בנושאי סחר בטובין, סחר בשירותים, קניין רוחני, הגנה על השקעות, הסדרי ישוב סכסוכים שונים, שקיפות ורגולציה בנושא עבודה ואיכות סביבה.
לישראל הסכמי אס"ח עם ארה״ב (1985), האיחוד האירופי (הסכם אסוציאציה, 1995), טורקיה (1996), ירדן (1995), מקסיקו (2000), מרקוסור (השוק המשותף של דרום אמריקה המונה כיום את ברזיל, ארגנטינה, אורוגוואי, פרגוואי וונצואלה, 2005), אפט״א (איגוד הסחר החופשי האירופי המונה את איסלנד, נורבגיה, שוויץ וליכטנשטיין, 1993), קנדה (1997, אשר עבר מו"מ לעדכון בשנת 2015 אשר טרם נחתם) וקולומביה (נחתם ואושרר ב-2013 אך טרם נכנס לתוקף) ופנמה (טרם נחתם). כמו כן, ישראל מנהלת כיום מספר לא מבוטל של משאים ומתנים לכינון הסכמי אס"ח.
 

מעורבותנו

בשנים האחרונות, נטלה המחלקה חלק בהליכי המשא ומתן לכריתת הסכמי האס"ח עם מדינות מרקוסור, קולומביה, פנמה, וכן בהליך לעדכון הסכם האס"ח הקיים עם קנדה. כמו כן, המחלקה מייעצת במשאים ומתנים הרבים שמתנהלים בימים אלו עם הודו, וייטנאם, דרום קוריאה ואוקראינה. במסגרת תפקידנו אנו משמשים כגורם מייעץ בהליכי משא ומתן כאמור בנוגע לעמידת ההסדרים המתגבשים בקנה אחד עם הדין הישראלי ועם התחייבויות אחרות של מדינת ישראל בהסכמים ובארגונים בין-לאומיים בתחום המשפט הבין-לאומי הכלכלי.
 
נציין כי המשא ומתן על כלל ההסכמים מסוג זה נערך בהובלת משרד הכלכלה האמון, בין היתר, על מדיניות הסחר והסכמי האס"ח של מדינת ישראל.