עורך דין הורשע בתיווך בין אסירים ביטחוניים לבין הנהגת חמאס בעזה

 
|01/01/2017 |

​על פי הכרעת הדין הנאשם, עו"ד מחמד עאבד, פעל בין היתר לארגון צעדי מחאה ושביתות רעב והעברת הנחיות ומידע מאסירי חמאס בכלא לראשי הארגון ברצועת עזה.

​בית המשפט המחוזי בחיפה קבע (1.1.17) כי הנאשם היווה חוליה מרכזית בשרשרת העברת מידע בין אסירי החמאס ובינם לבין הנהגת הארגון מחוץ לכותלי הכלא, זאת תוך דחיית טענתו לפיה מעשיו בוצעו במסגרת ייצוג לגיטימי של אסירים ביטחוניים. ביהמ"ש קבע כי הנאשם נתן שירות לחמאס, בכך שסייע בשימור הזיקה בין הארגון לאסיריו. בהקשר לכך, התייחסה ההכרעה לפוטנציאל הסיכון שיש בהעברת המסרים לביטחון המדינה.

 

על פי הכרעת הדין, עורך הדין פעל בין היתר לארגון צעדי מחאה ושביתות רעב ולהעברת הנחיות ועמדות מבכירי ההנהגה בכלא שיועדו להנהגת החמאס בעזה. המסרים כללו אמירות נגד "האויב הציוני והכיבוש", הצורך ב"פעולה רצינית" לשחרור האסירים הביטחוניים וכן הבעת מורת רוח מצד אסירים שלא שוחררו ב"עסקת שליט".
בתמורה להעברת המסרים, קיבל הנאשם מחמאס סכומי כסף גבוהים מאוד ולשם כך עמד בקשר עם בכירי הארגון, לרבות, פעיל חמאס צאלח ערורי, היושב כיום בתורכיה.

 

קביעה חשובה נוספת של ביהמ"ש נוגעת לנושא כספי הטרור. הנאשם טען כי הכספים שקיבל בסך של מיליון שקלים וחצי, גם אם מקורם בחמאס, הם "לגיטימיים" כל עוד התקבלו עבור ייצוג, ולטענתו הביקורים והמסרים שהעביר היוו חלק מזערי מכלל עבודתו. ביהמ"ש דחה טענות אלה וקבע כי מאחר ומדובר בכספים שמקורם בארגון הטרור חמאס חל איסור בקבלתם, תהא מטרת התשלום אשר תהא.

 

ביהמ"ש הרשיע את הנאשם בעבירות של מתן שירות להתאחדות בלתי מותרת, מגע עם סוכני חוץ, עבירות לפי חוק איסור מימון טרור, איסור הלבנת הון ועבירות מס. גזר הדין טרם נקבע.

 

עורכי הדין שלי זאבי ושגב אדלר, טיפלו בתיק מטעם פרקליטות מחוז חיפה - פלילי.


לקריאת הכרעת הדין