הרשעת שמעון קופר ברצח שתי נשותיו

 
|31/07/2016 |

בנותיה וחבריה של ג'ני קופר, שנמצאה מוטלת על מיטתה בביתה בקיבוץ אייל, חשדו כי מותה לא היה טבעי וכי בעלה, הנאשם שמעון קופר, מעורב בו. לאחר שפרטים שפורסמו בתחקיר התוכנית "עובדה" העלו עננת חשדות סביב מות ג'ני ומות אשתו הראשונה של קופר, הפרקליטות החליטה לפתוח מחדש את התיק. ביוני 2016 הוא הורשע ברצח שתי נשותיו.​​​​​

​ב-21.08.2009 נמצאה ג'ני קופר ז"ל, אשתו של הנאשם שמעון קופר, אשה בריאה למדי בנפשה ובגופה, מוטלת על מיטתה בביתה בקיבוץ אייל ללא רוח חיים ומסביבה פזורות חפיסות רבות של תרופות מסוגים שונים. נתיחת גופתה לא הביאה לממצאים חד משמעיים לגבי סיבת מותה, ולאחר מכן נסגר תיק המשטרה בעניין.
 

בנותיה של ג'ני, כמו גם חבריה בקיבוץ, לא מצאו מנוח, וחשדו כי מותה לא היה טבעי וכי בעלה, הנאשם, מעורב בו בזדון. הן פנו לתקשורת ושוב למדינה באמצעות הגשת ערר. תוכנית "עובדה" שהוקדשה לפרשה הצליחה להעלות עננת חשדות כבדה סביבה, כמו גם סביב נסיבות מותה של אשתו הראשונה של קופר. הפרקליטות החליטה לפתוח את התיק ובשיתוף פעולה עם גורמי האח"מ (אגף חקירות ומודיעין) במחוז סוכם כי החקירה תועבר מתחנה מקומית לימ"ר (היחידה המרכזית) מרכז. החקירה המשטרתית התחדשה ולוותה כל העת על ידי הפרקליטות.

טרם החקירה, בין היתר בתוכנית, התחדד דבר קיומו של דמיון מדהים בין נסיבות מותה של ג'ני ז"ל, ובין אלה של מות אשתו הראשונה של הנאשם, אורית ז"ל, בשנת 1994. אורית ז"ל, בת ה-32, שאף היא היתה אישה בריאה בנפשה ובגופה, נמצאה מוטלת ללא רוח חיים בסלון ביתה כאשר מסביבה חפיסות כדורים. קווי דמיון רבים נוספים נמצאו בין שני המקרים, שעיקריהם בדמות קיומה של אשה נוספת בחיי הנאשם, עמה קיים מערכת יחסים זוגית מלאה במקביל לנישואיו לקורבן, וקושי כלכלי שנפתר במות נשותיו של הנאשם על ידי מעשי הרצח שביצע. בשני המקרים עבר הנאשם להתגורר עם האישה הנוספת והנסתרת מיד לאחר תום השבעה. 

ביקש חומר ממית לצורך "חיסול מחבל"

  

נקודת המפנה בחקירה, שהביאה לפריצת הדרך, הגיעה מכוונה של מריה, בת זוגו של הנאשם במקביל לנישואיו לג'ני ז"ל ולאחר מותה. מריה עבדה כרופאה מרדימה, ולבקשתו של הנאשם סיפקה לו חומר שיכול לגרום למוות ושאינו ניתן לגילוי בבדיקות דם או בנתיחה שלאחר המוות. על מנת לקבל את החומר ממריה, סיפר לה הנאשם כי הוא זקוק לו על מנת לחסל מחבל בארה"ב, בשליחות סודית מטעם משרד הביטחון. סיפור זה נשמע פנטסטי עד כדי גיחוך, אולם עבור הנאשם, שהינו ככל הנראה אדם כריזמטי ומשכנע במיוחד, לא היה זה אירוע חריג.
 
לאורך השנים הצליח הנאשם להסוות את מעשיו מהסובבים אותו באמצעות טוויית שקרים ומעשי בדים אשר את היקפם ותעוזתם קשה לתפוס. בעדותו אף הגדיר הנאשם את עצמו כשקרן, זאת על מנת להסביר מדוע הציג את עצמו כעובד משרד הבטחון (ולעתים אף מרגל בשירות המוסד, לוחם שב"כ, פסיכולוג מטעם כוחות הבטחון ועוד). במהלך המשפט, מפי עדים רבים ומגוונים, נחשפו שקרים רבים שאפפו את מערכות חייו של הנאשם באופן קבוע. כך, למשל, עדה אחת סיפרה כי הנאשם אמר לה שהשב"כ הכריח אותו להתחתן עם אשתו השניה בעוד שהיא היתה רק מטפלת לילדיו לאחר מות אורית, ועדה אחרת סיפרה כי הנאשם אמר לה כי הוא שומר על אסירים וזקוק לחומרי הרגעה כי רוצה לתת להם כדי שיוכל לחזור מהר יותר הביתה.

בנוסף לכל אלו, נתפס הנאשם בשקרים רבים במהלך חקירתו הנגדית, וכן הובהר כי שיקר בהזדמנויות רבות במהלך חקירותיו במשטרה ובמהלך עדותו בפני בית משפט בהליך אזרחי קשור לפרשה.
 

הורשע ברצח שתי נשותיו

 

בתום חקירה מאומצת, לאחר פריצת הדרך האמורה לעיל אשר ביססה את הרצח של ג'ני ז"ל, התקיימו דיונים משפטיים מעמיקים והוגש כתב אישום. בהמשך, תוקן כתב האישום כך שיוחס לנאשם גם רצח אשתו הראשונה, אורית ז"ל. ביום 28.6.2016, לאחר שמיעת עדים רבים מטעם התביעה וההגנה וכן סכומי הצדדים, ניתנה הכרעת הדין. בית המשפט אימץ את עמדת התביעה במלואה והרשיע את הנאשם ברצח שתי נשותיו. 

בית המשפט קבע ממצאים עובדתיים רבים על סמך עדויות עדי התביעה, אותן מצא מהימנות, ועל סמך אלפי מסמכים שהוגשו. את עדותה של מריה כינה בית המשפט לא אחת "ראיית הזהב", עת הדגיש את חשיבות העדות ותרומתה המכרעת להכרעת הדין המרשיעה. 
 

הניתוח המשפטי שהביא להרשעת הנאשם בשני מקרי הרצח התבסס על ראיות נסיבתיות, וכן על עדות שיטה. בית המשפט מצא, כנדרש בעת שמבקשת התביעה להוכיח את המיוחס בכתב האישום באמצעות ראיות נסיבתיות, כי המסקנה המתבקשת והבלעדית מסך הממצאים העובדתיים שנקבעו על ידו היא כי הנאשם הביא למות נשותיו בזדון. בעניינה של ג'ני ז"ל דימה בית המשפט את התיזה המרשיעה לבניין וציין כי אף אם היו מוצאות מספר אבנים (כלומר, אף ללא חלק מן הראיות) היה הבניין עומד על תילו. "עודף" ראיות כינה זאת בית המשפט. 
 

עדות שיטה

 

בנוסף לראיות מספיקות לגבי כל אחד ממקרי הרצח, הסתמך בית המשפט לבקשת התביעה על עדות שיטה, ובמלים אחרות - על הדמיון המטלטל בין שני מעשי הרצח שביצע הנאשם והנסיבות שאפפו אותם. 

בהקשר זה נכתב כי "נקודות הדמיון שבין מות אשתו הראשונה של הנאשם, אורית, ומות אשתו השלישית, ג'ני, הן כה רבות, עד כי יש בהחלט למצוא תימוכין חזקים לכל אישום מהאישום האחר – בדרך של "עדות שיטה"... לפנינו מקרה בולט המתאים להקיש בין שני המקרים, כך שיש לראות בדמיון הרב שבין שני האירועים כתוספת ראייתית-נסיבתית משמעותית לחיזוק כל אחד משני האישומים. אטעים שוב שלמעשה מדובר כאן בתוספת מעבר לנדרש, שכן כל אחד משני האישומים הוכח בנפרד כאמור.

 

ביסודו של דבר, מדובר בשתי נשותיו של הנאשם, אורית וג'ני, צעירות בגילן ובריאות,  שמתו באופן פתאומי, ולצדן תרופות וחפיסות תרופות רבות, באופן המצביע לכאורה על התאבדות; אלא שהתבררו עובדות רבות הטופחות על פני מסקנה זו, ומגלות כי הנאשם תכנן מראש להרוג כל אחת משתי הנשים, וביצע את זממו".
 

שני מאסרי עולם ופיצויים למשפחות

 

ביום 24.7.2016 ניתן גזר הדין, ובית המשפט גזר על קופר שני מאסרי עולם, וכן פיצוי בסך 258 אלף שקלים לכל אחת ממשפחות הקורבנות.

 

בית המשפט ציין את המאמץ שנעשה בתיק, והביא למיצוי חקר האמת בתיק הבלתי שגרתי שהובא בפניו. בלתי שגרתי מהבחינה המשפטית, ובלתי שגרתי מבחינת הסיפור האנושי הקיצוני שהניע את הנפשות הפועלות. בני המשפחה הנסערים הודו בחום לתובעות אשר ליוו את ניהול התיק, ובמידה רבה אף את שתי המשפחות השסועות האלו במסע אל גילוי האמת הכואבת.


עוד יצוין שמריה, הרופאה המרדימה שהיתה בת זוגו של הנאשם, הורשעה בגניבה, מעשה פזיזות ורשלנות ועבירה בניגוד לפקודת הרוקחים. במסגרת הסדר טיעון, הודתה במיוחס לה בכתב האישום ונשפטה לששה חודשי מאסר שירוצו בעבודות שירות ולמאסר על תנאי. 

 

התיק לווה ונוהל על ידי עו"ד נאוה טולדנו-יהודה ועו"ד רחל אבישר-אבלס מפרקליטות מחוז מרכז.

 

לפסק הדין המלא


פרקליטות מחוז מרכז (פלילי) בראיון על תיק שמעון קופר