אודות

 
​פרקליטות מחוז חיפה (אזרחי) הינה יחידה הפועלת במגוון תחומי העשייה במשפט האזרחי והמינהלי, שעל דגלה חרוטים עקרונות של שמירה על זכויות האדם, שוויון בפני החוק וקידומו, שמירה על נכסי המדינה וזכויותיה. לצד העבודה המקצועית היומיומית, הפרקליטות מעודדת חדשנות ויזמות בקרב העובדים ולוקחת חלק בפרויקטים חברתיים.

פרקליטות מחוז חיפה (אזרחי) שמה לה למטרה לעמוד ביעדים של מקצוענות, משמעותיות, דיאלוג ושיתופיות והכל מתוך מיקוד מאמצים ושמירה על איכות חיי העובד.

בפרקליטות המחוז מחלקות מקצועיות העוסקות בייצוג המדינה, הכולל את משרדי הממשלה ויחידותיה בערכאות המשפטיות השונות במחוז חיפה, בכל תחומי המשפט האזרחי ובין היתר מקרקעין, נזיקין, פיסקאלית (מיסים), דיני עבודה, תביעות מערכת הביטחון, מעמד אישי, והמשפט המינהלי הכולל בין היתר הליכים בתחומי דיני המכרזים, תכנון ובניה, חינוך, רישוי עסקים, רשויות מקומיות ועוד.
לצד הגנת המדינה פועלת הפרקליטות האזרחית בחיפה גם בליזום תביעות כספיות ואחרות שנועדו לשמור ואף להגדיל כדין את קופת המדינה, נכסיה ומשאביה.


פרקליטות המחוז אף מגישה תביעות כספיות נגד עבריינים שהורשעו וגרמו נזק למדינה. מאמץ זה נעשה בשיתוף פעולה עם פרקליטות המחוז הפלילית ועם היחידה לאכיפה אזרחית שבפרקליטות המדינה. בין היתר, הוגשו על ידי פרקליטות המחוז תביעות כנגד עברייני בנייה שלא כיבדו צווי הריסה שיפוטיים, בגין עלויות ההריסה של הרשויות, תביעות לפינוי מתחמי קרקע נרחבים שנתפסו שלא כדין ועוד.

מתוך הכרה בחשיבות של הקלת הבירוקרטיה וייעול הליכים משפטיים ממושכים ופתרון הוגן ויעיל של סכסוכים בין האזרח למדינה, כמו גם צמצום עומס העבודה בפרקליטות ובמערכת המשפט, פועלת הפרקליטות מזה שנים, במקרים המתאימים, להשתתף בהליכי גישור ועידוד פשרות. 
בחינת תוצאותיהם של מהלכים אלה מלמדת על הצלחה ניכרת בסיום תיקים גדולים ומורכבים בשלב מוקדם של ההליך, תוך חיסכון בעלויות לכל הצדדים.

תחום גיאוגרפי

מחוז חיפה משתרע על שטח נרחב החל בחדרה בדרום וכלה בנהריה, שלומי וכרמיאל וצפונה להן. המחוז כולל מספר רב של יישובים עירוניים וחקלאיים, עיריות, מועצות מקומיות ומועצות אזוריות.


פרקליטות מחוז חיפה אזרחי אחראית לייצוג המדינה בכל הערכאות בשטח נרחב זה הכולל בין היתר את בית המשפט המחוזי בחיפה, ארבעת בתי המשפט השלום במחוז (עכו, קריות, חיפה וחדרה), בית הדין האזורי לעבודה ובית הדין הדתיים השונים.

מבנה

פרקליטות מחוז חיפה אזרחי מונה למעלה מ- 85 עובדים בני כל הדתות ומגזרי החברה: כ- 56 פרקליטים, 10 עובדי מינהליים, 15 מתמחים, 4 סטודנטים למשפטים ו-2 בנות שירות לאומי.
 
 • דבר פרקליטת מחוז חיפה (אזרחי), עו"ד אילה פיילס-שרון

  הפרקליטות האזרחית בחיפה, כמו העיר חיפה בה היא שוכנת, מהווה מיקרוקוסמוס של החברה הישראלית בה אנו עובדים יחדיו בדבקות, בנאמנות וביושרה לקידום ערכי שלטון החוק, שמירה על אינטרסים מוגנים, הכוללים את זכויות היסוד של הציבור כמו גם את קופת הציבור ומשאביו, וזאת לטובת כלל הציבור בישראל.

  פרקליטות מחוז חיפה אזרחי הינה פרקליטות פורצת דרך שהעבודה המקצועית בה מהווה נדבך חשוב ומשמעותי בהתוויית התנהלות משפטית ראויה של הממסד הציבורי בישראל, ובהובלת תהליכים ויישומם והכל תוך חתירה למקצועיות ללא פשרות, מתן שירות יעיל והתנהלות הוגנת בכל תחומי המשפט האזרחי והמינהלי.

  פרקליטות מחוז חיפה היא בית שבו האחדות והרעות הקיימים בין כל העובדים מהווה אות ומופת.
  השירות והמקצועיות באים לידי ביטוי בכל תחומי המשפט והעבודה ומבטאים היטב את תחושת השליחות והשייכות של הסגל המקצועי והסגל המנהלי בעבודתם המשותפת.

  עו"ד פיילס–שרון החלה את דרכה המקצועית כעורכת דין במשרד פרטי בשנת 1993. בראשית 2002 השתלבה כפרקליטה במחוז חיפה ועסקה לאורך השנים בכל תחומי המשפט האזרחי והמינהלי תוך ייצוג המדינה במגוון תיקים מורכבים ובעלי חשיבות ציבורית. במהלך התקופה אף נבחרה לתפקיד ראש תחום מקרקעין במחוז וריכזה את העיסוק בתחום זה בפרקליטות, זאת לצד סמכויות נוספות, זאת עד למינויה כפרקליטת המחוז.

  עו"ד פיילס-שרון נשואה ואם לשניים. בעלת תואר ראשון במשפטים מאוניברסיטת ת"א ותואר שני במשפט ציבורי ובינ"ל בהצטיינות מאוניברסיטת תל אביב ואוניברסיטת נורת'ווסטרן בשיקגו.