אודות

 
פרקליטות מחוז דרום (אזרחי) מעניקה הגנה וייצוג לכלל משרדי הממשלה במחוז דרום, בכל ההליכים האזרחיים המוגשים לבתי המשפט נגד ובשם משרדי הממשלה ורשויות השלטון. הפרקליטות מייצגת את משרדי הממשלה השונים ורשויות השלטון בתחומי משפט רבים ומגוונים: נזיקין, משפט מנהלי, מקרקעין, תחום המיסים, משפט העבודה והמעמד האישי. ברבים מהתיקים מועלות סוגיות משפטיות סבוכות ומורכבות ונדונים עניינים בעלי חשיבות ורגישות ציבורית.

פעילותה של פרקליטות מחוז דרום (אזרחי) מתמקדת באתגרים המיוחדים הנובעים מהיות הדרום יעד לאומי לפיתוח. הדבר מתבטא בהגדלה משמעותית של היקף האוכלוסיה בדרום, הקמת ישובים והרחבת ישובים קיימים, הקמת שטחי תעסוקה רבים ועוד.
בנוסף, מתמודד המחוז עם האתגרים הנובעים מהיקף השטח הגיאוגרפי הגדול, ריבוי השטחים הפתוחים, הסדרת ואכיפת ​ההתיישבות הבדואית, ריבוי שטחי האש, קרבה לנמל אשדוד המייצרת תיקים מתחום דיני המס ומשפט העבודה, קיומם של מתקני השהייה "חולות" ו"סהרונים" בשטח המחוז, דבר המחייב עיסוק בסוגיות מנהליות מהמעלה הראשונה וסוגיות נוספות. 

 

במחוז ניתן דגש מיוחד לביצוע פעילות של אכיפה אזרחית, המשולבת עם התחום הפלילי, ולהגשת תביעות יזומות. בכלל זה עוסקים פרקליטי המחוז בהגנה על מקרקעי המדינה מפני השתלטות גורמים עברייניים, תביעות לפיצוי הקופה הציבורית בשל נזקים שונים וגניבות ועוד.

תחום גיאוגרפי

פרקליטות המחוז אחראית על ייצוג המדינה מאשדוד בצפון ועד אילת בדרום. פרקליטי המחוז מופיעים בבית המשפט המחוזי בבאר-שבע, בתי משפט השלום אילת, דימונה, באר-שבע, אשקלון, קרית גת ואשדוד, בית הדין האזורי לעבודה בבאר שבע וכן בוועדות הערעורים על פי חוק הנכים. ההופעות בבתי המשפט באשקלון ואשדוד מנוהלות בעיקרן על ידי שלוחת אשקלון של פרקליטות מחוז דרום (אזרחי).

מבנה

פרקליטות מחוז דרום (אזרחי) מונה כ –60 עובדים, בהם 35 פרקליטים, שמונה עובדים מנהליים, 12 מתמחים, שתי סטודנטיות ושלוש בנות שירות.
בנוסף, מפעילה פרקליטות המחוז קליניקה משפטית בשיתוף עם מכללת ספיר, בה משתתפים 11 סטודנטים. הסטודנטים לומדים על ניהול התיק האזרחי, גיבוש המדיניות בתיק, ניסוח מסמכים משפטיים והופעה בערכאות השונות ונחשפים לתחומי משפט מגוונים של המשפט האזרחי והמנהלי המטופלים במחוז.
 
 • דבר פרקליט מחוז דרום (אזרחי), עו"ד ציון אילוז

  בשנים האחרונות הפך הנגב יעד לפיתוח לאומי. משאבים רבים של המדינה מוקצים לפיתוח הנגב, להקמת ישובים, הרחבת ישובים ולהקמת תשתיות. כל אלה מייצרים אתגרים משפטיים רבים ומורכבים שאיתם נדרשת פרקליטות מחוז הדרום להתמודד, לצד ההתמודדות עם שגרת העבודה של פרקליטות מחוז אזרחית – ייצוג משרדי הממשלה בתיקים הנובעים ממגוון פעולותיהם ובתחומים השונים של העשייה המשפטית.

  מחוז הדרום הוא מחוז שאוכלוסייתו מגוונת מאוד – אוכלוסיה עירונית, כפרית ואוכלוסיה הגרה בפזורה הבדואית. מגוון זה מייצר אף הוא שלל אתגרים משפטיים ומחייב התמודדות רגישה עם מכלול של סוגיות. פרקליטות מחוז הדרום מתאפיינת באווירה ייחודית ועובדיה הם תמונת ראי לאוכלוסיית הדרום המגוונת. הפרקליטות מהווה עבור עובדיה משפחה שניה ובית שני.

  עובדי המחוז כולם מבצעים את עבודתם במקצועיות רבה ומתוך תחושת אחריות ציבורית והכרה בחשיבות ההגנה על שלטון החוק, האינטרסים הלאומיים והקופה הציבורית. תחושת השליחות והאווירה המיוחדת במחוז הם הכוח המניע את העובדים להתמודד עם אתגרים מורכבים העומדים על סדר יומה של החברה בישראל.​​​

  ציון אילוז הינו פרקליט מחוז דרום (אזרחי) משנת 2016.
  קודם לכן שימש במשך כשלוש שנים כמנהל המחלקה לאכיפת דיני מקרקעין. טרם מילא תפקיד זה, כיהן כסגן מנהל המחלקה והיה שותף להקמתה בשנת 2005. קודם לכן שימש כפרקליט במחלקה האזרחית בפרקליטות המדינה וייצג את המדינה בבית המשפט העליון בתיקים מורכבים, בעיקר בתחום דיני המקרקעין ודיני התכנון והבניה.
  בעבר שימש נציג שר המשפטים בוועדה המחוזית לתכנון ולבניה ירושלים וכן נציג שר המשפטים במועצת שמאי המקרקעין.
  לימד במכללת שערי משפט קורסים בדיני תכנון ובניה ודיני הפקעות מקרקעין.
  נשוי ואב לחמישה.  ​​​