פרויקט מסר

 
​פרויקט מסר, ביוזמת פרקליטות המדינה ובשיתוף משרד החינוך, פועל מזה מספר שנים בבתי ספר תיכוניים ברחבי הארץ. הפרויקט מעניק לבני הנוער, תלמידי כיתות י'-יב', הזדמנות להיפגש באופן בלתי אמצעי, "פנים אל פנים", עם נציגי הפרקליטות, ולהיחשף לדוגמאות הממחישות את השלכותיהם של מעשים פליליים, הן על מבצעי העבירה והן על הקורבנות.​​

הפרקליטות מעורבת מדי שנה באלפי הליכים להם נגיעה לתופעות חברתיות שליליות. טיפול יומיומי זה המחיש את הממדים המדאיגים של תופעות אלו והבהיר את הצורך בפעילות מניעתית משלימה. בין היתר, הפכה נשיאת הסכין ל"אופנה" מסוכנת: מספר התיקים בהקשר זה שילש את עצמו בעשור האחרון. בקרב בני הנוער מדובר ביותר מ-2,000 תיקים בשנה, מהם כ-250 עבירות המבוצעות במסגרת מערכת החינוך. בכל יום לימודים, בממוצע, נתפס סכין בתוך בית ספר. על רקע זה הוקם פרויקט מסר, שמטרתו להעלות את המודעות בקרב בני הנוער לתופעות חברתיות שליליות ולמחירים הכרוכים במערובותם בתופעות אלה. 

 

הפרקליטות רואה בפרויקט מסר חלק אינטגרלי מתפקידה בתחום אכיפת החוק. לצד יצירת שיח אמיתי וכן בעניין תופעות חברתיות מדאיגות בין הפרקליטים לבני הנוער וצמצום תופעות אלו, הפרויקט נועד לסייע באיתור בעיות הקיימות ביישום החוק ובהגברת אמון הנוער במערכת אכיפת החוק.

ההדרכות, באורך כשעה וחצי, מבוצעות על ידי פרקליטים או מתמחים בפרקליטות ומבוססות על מערכי שיעור שהוכנו מראש. המדריך מציג בפני הכיתה מקרה, דן עם התלמידים באיסור הפלילי, בשלבי ההליך הפלילי, במחירים שמשלמים המעורבים בו ובדילמות מוסריות אחרות שעולות מאותו מקרה.
 

עד כה הועברו במסגרת הפרויקט מאות הדרכות, בעשרות בתי ספר. ההדרכות מותאמות לבני נוער המגיעים מרקעים שונים ומגוונים, דבר המאפשר לכל בית ספר לבחור את נושא ההדרכה המתאים ביותר עבורו. נושאי המערכים כוללים אלימות, פגיעות מיניות, חומרים ממכרים (אלכוהול וסמים), נהיגה מסוכנת, גזענות ועבירות ברשת. ההדרכה מתאימה בעיקר לכיתות י'-יב' ואינה כרוכה בעלות כלשהי לבית הספר.

 

על מנת להירשם יש ליצור קשר בכתובת מייל: MesserProject@justice.gov.il

לאחר ההרשמה, ייצור רכז פרויקט מסר קשר עם בית הספר כדי לתאם עמו את מועד ההדרכה ואת הנושא הנבחר.