פרויקט עד 120

 
|15/05/2018 |

מזה כשנתיים מפעילה פרקליטות מחוז תל אביב (פלילי) פרויקט התנדבותי בשיתוף מדור זקנה בעיריית תל אביב. במסגרת הפרויקט, מתנדבים הפרקליטים בשני מועדוני קשישים בדרום העיר (מרכז גונדה ומרכז נווה גולן). הפרקליטים מעבירים הרצאות חודשיות בנות שעה – כל פרקליט בנושא הקרוב אל ליבו: תיקים מעניינים שניהלו הפרקליטים, נושאים מעולם המשפט הפלילי ועוד. ​​

פרויקט "עד 120" נולד בפרקליטות מחוז תל אביב פלילי ועד כה נחל הצלחה רבה ומרגשת. רכזת מרכז "נווה גולן", הגב' מלי זאבי: 

"אין מילים שבאמת ימחישו ויוכלו להביע את ההתפעלות והתעניינות כשמתפרסם תאריך הרצאה של הפרקליטות. חברי מועדון גיל הזהב ,הרכזת החברתית שושי ואנוכי, כולנו תמימי דעים שהפרוייקט המשותף תורם רבות להעשרת התכנים ולשיח. אין ספק שנושאים כאלו המוצגים בתקשורת -  ובטח שהפרקליט שמלווה ומייצג את התיק הינו המרצה - הם נושא להערצה הקשבה ותדהמה."

בין הפרקליטות למרכזי הקשישים נוצר קשר חזק ואמיץ אשר התרחב אף מעבר להרצאות השוטפות. לבקשת מרכז "נווה גולן", ארגנו הפרקליטים לקשישים סיור בבית המשפט בתל אביב ובימי השואה האחרונים זכו הפרקליטים לשמוע עדויות מניצולים. 

בנוסף, במרכז "גונדה" הוקמה חנות יד שניה המבוססת על תרומות ביגוד וציוד. החנות מופעלת על ידי שלוש מחברות המועדון בהתנדבות והפריטים בה נמכרים בכ-5 ₪ לפריט המצטרפים לתקציב המועדון ולרווחת הקשישים. במסגרת הקשר בין הצדדים, אף תרמו הפרקליטים ציוד וביגוד לחנות. 

רכזת הפרויקט בפמת"א, עו"ד רעות אביגל: 

"בפרויקט עד 120 הרווח המיידי הוא תמיד של שני הצדדים – גם הקשישים וגם הפרקליטים. אנו מרבים לשמוע מחברי המועדון לאחר כל מפגש כמה מרעננים המפגשים שאנו מעבירים, ביחס לתכנים "הרגילים" המהווים שגרת יומם. לכל הרצאה מגיעים בין 50 ל-100 מאזינים, שהופתענו לגלות עד כמה הם מעורים ומעורבים במשפט ואקטואליה. 

לאור הסקרנות והמעורבות של חברי המועדונים, החלטנו מצידנו שלא לסנן או לעדן, ובכל מפגש אנו נוגעים בסוגיות המשפטיות ובתיקים הכי מרעישים ומעניינים ולעיתים אף קשים. כל מפגש מסתיים בחיבוקים ונשיקות שמרעיפים הקשישים על הפרקליטים וברכות עד לאין סוף. הפרקליטים מדווחים תמיד על התחושה החמה שמותירים בהם המפגשים, והידיעה שהשעה האחת הזו שתרמו מזמנם באמת שיפרה את יומם של אחרים. 

אנו שומעים ממנהלות המרכזים כיצד לאחר כל הרצאה, שיחות המסדרון הופכות להיות אודות הסוגיות המשפטיות שהועלו וכיצד תמיד מספרים הקשישים כי הם מרבים לעדכן את בני משפחתם ולהעביר את השאלות והסוגיות אף בארוחות המשפחתיות. קהל הקשישים והגיל השלישי הוא קהל שרובנו שוכחים. גילם המופלג מתאפיין פעמים רבות בבדידות ובשעמום. 

מנהלות המרכזים מספרות שהעניין שיוצרות הרצאות הפרקליטים מוציא אותם מהבתים ומהווה גירוי וסיפוק ממשי. אנו אסירי תודה שניתנה לנו ההזדמנות להעניק שירות לקהילה זו ומקווים כי הקשר ימשיך להתפתח ולהתהדק."