דבר הממונה

 
|30/08/2011 |

הסיוע המשפטי, מעניק סיוע משפטי בתחום המשפט האזרחי למעלה מ-35 שנה, בהתאם לחוק הסיוע המשפטי, תשל"ב-1972 ותקנות הסיוע המשפטי, התשל"ג-1973.  

  • בכל אחת מהשנים האחרונות פנו לסיוע המשפטי למעלה מ – 70,000 איש אשר זכו לייצוג בלמעלה מ – 200,000 הליכים משפטיים בשנה.
  • בנוסף לתפקידו העיקרי בהענקת סיוע משפטי לאדם הספציפי במקרה מסוים, האגף רואה עצמו כבעל תפקיד חוקתי מהמעלה הראשונה השומר על עקרון השוויון בין הצדדים המתדיינים מחד ובהבטחת קיומו של הליך משפטי הוגן מאידך.
  • הסיוע המשפטי דואג, כי זכותו של כל אדם לפנות לערכאות משפטיות ולזכות בסעד משפטי תהפוך מעקרון תיאורטי חשוב למעשה דה פקטו. יפים בעניין זה דבריו של כב' השופט חשין (כתוארו דאז); "זכות הגישה לבית המשפט אין היא זכות יסוד במובנו הרגיל של המושג זכות יסוד. שייכת היא למסדר נורמות אחר בשיטת המשפט ניתן לומר – וכך אומר אני – כי נעלה היא על זכות יסוד. לא עוד, אלא שקיומה הינו תנאי הכרחי וחיוני לקיומן של שאר זכויות-היסוד." (ע"א 733/95 ארפל אלומיניום בע"מ נ' קליל תעשיות בע"מ, פ"ד נא(3) 629 מול פסקה ב'). בכדי לממש תפקיד חשוב של שומר הסף על זכויות מי שאיננו יכול לשכור שירותי עו"ד, הסיוע המשפטי פועל, בין היתר, על מנת ליידע את הנזקקים לשירותיו בדבר האפשרויות העומדות בפניהם.
  • מתוך גישה ממוקדת לקוח, הסיוע המשפטי אף שוקד ללא הפסק על שיפור השירות ללקוחותיו בכל פעולותיו תוך שיפור מתמיד ונמשך. במסגרת זו אנו פועלים לאור סיסמתנו "מימוש הזכויות שלכם הוא הגשמת היעד שלנו". 
    אחד הכלים להגברת היידוע ושיפור השירות הינו אתר זה. באתר תוכלו למצוא תיאור תמציתי של הסיוע המשפטי ומבנהו, מידע שימושי אודות מיקום הלשכות ושעות פעילותן, הנושאים בהם יוענק סיוע משפטי וכן, מדריך למבקשי הסיוע, שאלות ותשובות, חקיקה רלוונטית וכיו"ב.
  • אנו תקווה, כי אתר זה ישמש כלי עזר נוסף וישפר את השירות בכל תחומי הפעילות של הסיוע המשפטי, תוך שאיפה למצוינות, מקצועיות, שקיפות ומתן שירות איכותי לכל מבקשי הסיוע.
  • בהקמת האתר הושקעו זמן וחשיבה מרובה. ברצוני להודות לכל מי שהיה שותף בהגייתו, יצירתו והקמתו של האתר אשר תקצר היריעה מלציינם באופן אישי. אנו נמשיך לפעול על מנת לשפר השירות, לרבות אתר זה.
                                                                                               
 
                                                                                       בברכה,
 
                                                                                      עו"ד גלעד סממה
 
                                                                                      הממונה על  הסיוע משפטי