מערך הסיוע המשפטי לקטינים - עתירה לבג"ץ

 
|20/12/2017 |

"עו"ד משלי" - מערך הסיוע המשפטי לקטינים במשרד המשפטים עתר לבג"ץ ביום 06/12/17 נגד משרד הרווחה בשמם של שלושה בני נוער (שתי נערות ונער), בני 15, בסיכון אקוטי, הממתינים מזה חודשים להשמה במסגרות "חסות הנוער" של משרד הרווחה, בהתאם לצווים שיפוטיים שנתנו בעניינם.  ​​

העותרים: נערה בת 15 החיה עם גבר בשנות ה-20 באוהל חשופה לסמים וניצול, נער בן 14.5 הממתין להשמה כבר למעלה מ- 17 חודשים, ללא קורת גג וללא מסגרת טיפולית או חינוכית. ​במהלך תקופת ההמתנה נעלמו עקבותיו והוא נמצא לאחר 3 חודשים בביתו של גבר זר בנסיבות לא ברורות. ונערה בת 15 שסובלת מהתמכרות לסמים ונשלחה לביתה ללא טיפול, בהעדר מקום במסגרת המתאימה לה להמשך שיקום. 

מעבר למצוקתם הפרטנית של 3 הנערים, העתירה מציפה סוגיה עקרונית, מוכרת וכואבת - המחדל החמור והמתמשך של מחסור במקומות השמה במעונות "חסות הנוער" של משרד הרווחה, המיועדים לנערים ולנערות שבקצה רצף הסיכון. 

בכל רגע נתון, מזה כשני עשורים, ממתינים מאות בני נוער בסיכון קיצוני להשמה במעונות אלו. חלקם ברחוב, ללא קורת גג, השגחה, טיפול רפואי או חינוכי, כשהם חשופים להזנחה, ניצול מיני, שימוש בסמים ואלימות. חלקם מתדרדרים לפשע במהלך תקופת ההמתנה, באופן שלעיתים סותם את הגולל על סיכויי השיקום והטיפול בהם.  

במסגרת העתירה, מערך ייצוג קטינים בסיוע המשפטי מבקש מבג"צ להורות למשרד הרווחה לקלוט לאלתר את שלושת העותרים במעונות המתאימים להם, וליתן החלטה עקרונית, המורה למשרד הרווחה לפתור, אחת ולתמיד, את העוול החברתי, הציבורי והמשפטי המתמשך כלפי מאות נערות ונערים בסיכון בנמצאים במצבם של העותרים בכל רגע נתון.

העתירה הוגשה על ידי הממונה הארצית לייצוג קטינים, עו"ד לידיה רבינוביץ והממונים מחוזיים לייצוג קטינים, עוה"ד נטע ברק וערן נריה.