דבר הסניגור הציבורי הארצי

 
​בשנת 1996 קמה בישראל הסניגוריה הציבורית, בעקבות החלטת שר המשפטים דאז, פרופ' דוד ליבאי, וחקיקת חוק הסניגוריה הציבורית. עד להקמתה, רובם של הנאשמים ושל העצורים במדינת ישראל היו לא מיוצגים. מן הצד האחד היה מתייצב תובע מיומן, ומן העבר השני נאשם שלא היה מודע כלל לזכויותיו, וגם אם היה מודע להן לא יכול היה לממשן בצורה אפקטיבית. מדי שנה, מאות רבות של נאשמים נשלחו לבית-הסוהר מבלי שהיו מיוצגים במשפטם, ומעצרם של אלפים רבים הוארך כך.​

​בתוך זמן לא רב, הסניגוריה הציבורית שינתה לחלוטין תמונה עגומה זו. היום הרוב המוחלט של הנאשמים והעצורים מיוצגים. הסניגוריה הציבורית מעניקה ייצוג לכל אורך שלבי ההליך החל מהמעצר לצורך חקירה, דרך המשפט עצמו, וכלה בערעור ובהליכים השונים הנלווים להליך הפלילי.

הסניגוריה הציבורית מחויבת למתן ייצוג איכותי כאחד מערכיה הבסיסיים. לצורך כך היא בוחרת בקפידה את עורכי הדין העובדים עמה, מכשירה, מנחה ומדריכה אותם, ממנה את עורכי הדין המתאימים לתיקים הספציפיים ומפקחת על איכות הייצוג.  


עם השנים, הפכה הסניגוריה הציבורית לשחקן מרכזי במשפט הפלילי הישראלי, לא רק בייצוג לקוחותיה אלא גם בהיותה מוסד האמון על זכויותיהם של חשודים, נאשמים ואסירים. הסניגוריה הציבורית מגישה עמדות כ"ידיד בית המשפט" בסוגיות עקרונית, מבצעת ביקורות על תנאי המעצר והמאסר בישראל ומביעה עמדות עקרוניות במגוון פורומים. בתפקידה זה הסניגוריה הציבורית מסייעת למערכת המשפט הישראלית למצוא איזונים נכונים יותר ולהגן על זכויות הפרט.

 
הסניגוריה הציבורית מבקשת לראות את המשפט הפלילי בהקשר חברתי רחב, ולא להתעלם מסיבות העומק לביצוע עבירות, שלעתים כוללות בעיות כעוני, פערים חברתיים, התמכרויות, קשיי קליטה והשתלבות בחברה הישראלית ועוד. את האדם העצור או הנאשם מבקשת הסניגוריה הציבורית לראות קודם כל כאדם, להגן על זכויותיו ולטעון את אשר ניתן לטעון לטובתו. כפי שנאמר: "והוי דן כל האדם לכף זכות" (משנה, אבות א ו). "כל האדם" ולא "כל אדם" כלומר שיש להסתכל על האדם כמכלול. אכן, יש לראות את האדם, כל אדם, לא רק מבעד למעשה הגרוע ביותר שאי פעם עשה. כחלק מתפיסה זו, אחד מערכיה של הסניגוריה הציבורית הוא "ייצוג מכוון לקוח". הסניגוריה הציבורית רואה את לקוחותיה כבני אדם ולא כ- "תיקים", והיא מבקשת להתייחס אליהם בדרך מכבדת, המביאה בחשבון את צרכיהם המיוחדים, ולהנגיש להם את ההליך המשפטי.


האתר של הסניגוריה הציבורית נועד בראש ובראשונה לשפר את השירות לציבור. באתר ניתן למצוא מידע כללי על הסניגוריה הציבורית, מחלקותיה ותחומי עיסוקה, כמו גם מידע לקהלים ספציפיים כגון עצורים, קטינים ובני משפחותיהם, סניגורים המבקשים לעבוד עם הסניגוריה הציבורית ומועמדים להתמחות. באתר ניתן למצוא גם את הדוחות השנתיים של הסניגוריה הציבורית, עמדות רשמיות ופרסומים, ומצוינות דרכי יצירת הקשר.

 

אני מקווה שהגלישה באתר תהיה מעניינת ומועילה.

אתם מוזמנים לעקוב אחרינו גם בעמוד הפייסבוק.
 

בברכה,

ד"ר יואב ספיר​​​