200 גיליונות לכתב העת הסניגור

 
|05/01/2014 |

​כתב העת הסניגור חוגג 200 גיליונות במהדורת מאמרים חגיגית, הכוללת מאמרים קצרים פרי עטם של שופטת בית המשפט העליון פרופ' דפנה ברק-ארז, הסניגור הציבורי הארצי ד"ר יואב ספיר, פרופ' קנת מן, השופט ד"ר מנחם פינקלשטיין, השופט משה יועד הכהן, פרופ' יורם שחר וד"ר יעקב וינרוט.

 
כתב העת הסניגור מציין הוצאת 200 גיליונות של כתב העת במהדורת מאמרים חגיגית. לקריאת גיליון ה-200 לחצו כאן.
  
לידתו והורתו של כתב העת היו בראשית שנת 1997, בסמוך לאחר הקמתה של הסניגוריה הציבורית. כתב העת נוסד כמיזם משותף של הסניגוריה הציבורית (בברכת מנכ"לית משרד המשפטים דאז, נילי ארד) והוצאת סקירה משפטית. הוא נועד לרכז ידע עדכני ושוטף הנחוץ לעבודה הסניגוריאלית, לשימושם של סניגורים בכלל וסניגורים ציבוריים בפרט, וכן עבור הקהילייה המשפטית בכללותה. לאורך השנים נכללו בכתב העת, שיצא מדי חודש, מאמרים מגוונים בסוגיות הקשורות לעיסוק במשפט הפלילי, לצד מקבץ נרחב של חידושי פסיקה הנוגעים לזכויות חשודים, נאשמים ואסירים. עוד נסקרות בכתב העת - וביתר שאת בשנים האחרונות - התפתחויות בתחומי החקיקה הרלוונטיים, ומעת לעת אף מובאים עדכונים מהמשפט המשווה.
 
על מנת לשמור על האופי הפרקטי של כתב העת המאמרים שפורסמו בו היו קצרים, שלא כמו בכתבי עת המתפרסמים באקדמיה. למרות זאת, ובין היתר בשל רמתם הגבוהה של הכותבים שפרסמו בו את רשימותיהם במהלך השנים, צבר כתב העת מוניטין ומאמריו אוזכרו בפסקי דין רבים בכל הערכאות. מאמרי הסניגור נגישים באתר סקירה משפטית וכן באתר הסניגוריה הציבורית.
 
גם במהדורה חגיגית זו נכללים מבחר מאמרים קצרים של משפטנים בכירים, אשר נעתרו לבקשת הסניגוריה הציבורית וכתבו אותם במיוחד לצורך גיליון זה. חלק מהמאמרים עוסקים בסניגוריה הציבורית ובייצוג הציבורי, וחלק אחר בהיבטים פרקטיים ועיוניים שונים הקשורים במשפט הפלילי.
 
 
המאמרים הנכללים בגיליון הם: 
  • הסניגור הציבורי הארצי, ד"ר יואב ספיר, "פעולה קולקטיבית: הסניגוריה הציבורית כקהילה של סניגורים". מאמר זה מתייחס לחידוש חשוב (אחד מני רבים) שהכניסה הסניגוריה הציבורית לשדה המשפטי הישראלי, והוא הפיכתם של סניגורים בודדים לקהילה של סניגורים.
  • פרופ' קנת מן, הסניגור הציבורי הארצי הראשון ומייסד כתב העת הסניגור, "הלחצים לקיצור משך הדיון המשפטי והשפעתם על מהותו של ההליך הפלילי". פרופ' מן מנתח במאמר את ההשלכות של הלחצים המופעלים בשני העשורים האחרונים על שופטים לקיצור משך ההליך השיפוטי, על אופיו של ההליך הפלילי.
  • שופטת בית המשפט העליון, פרופ' דפנה ברק-ארז, "אכיפה בררנית: מן הזכות לסעד". פרופ' ברק-ארז דנה במאמרה בטענת ההגנה המתפתחת של אכיפה בררנית מפלה, על השלבים השונים בהליך שבהם היא יכולה לעלות, התנאים לתחולתה והאפשרויות העומדות בפני נאשמים לקבל מידע לצורך הוכחתה.
  • שופט בית המשפט המחוזי בירושלים, משה יועד הכהן, "פעילות הסניגוריה הציבורית הישראלית במדינות מזרח אירופה". השופט הכהן, שכיהן בעבר כסניגור הציבורי המחוזי הראשון של מחוז ירושלים, מתאר במאמרו את הסיוע שהעניקה הסניגוריה הציבורית הישראלית מנסיונה להקמתן של סניגוריות ציבוריות אחרות במדינות מזרח אירופה.
  • סגן נשיאת בית המשפט המחוזי מרכז, ד"ר מנחם פינקלשטיין, "הסניגוריה הצבאית ועצמאותה - לפני שנות דור". השופט פינקלשטיין, שהיה בעברו הסניגור הצבאי הראשי, כמו גם התובע הצבאי הראשי והפרקליט הצבאי הראשי, כותב במאמרו על הסניגוריה הצבאית וביסוס עצמאותה בשנות השמונים.
  • פרופ' יורם שחר, פרופסור למשפטים במרכז הבינתחומי, "על צבע וצדק - בעקבות תפ"ח 20495-05-12 מדינת ישראל נ' פאדול". פרופ' שחר מנתח במאמרו את המשמעויות החברתיות, המוסריות והמשפטיות העולות מהעמדתו לדין של נאשם ממוצא סודני באשמת אינוסה של צעירה יהודייה, שיוצג על ידי סניגור ציבורי ובסופו של דבר זוכה.
  • ד"ר יעקב וינרוט, מבכירי עורכי הדין העוסקים במשפט פלילי בישראל, "על עוד חלק מהליקויים בחוק איסור הלבנת הון". ד"ר וינרוט מבקר במאמרו חלק מהליקויים ואת הפרשנות המרחיבה מדי של חוק איסור הלבנת הון, ומנתח אותו כחוק פרדיגמטי של סטייה מעקרון החוקיות.
 
אנו מזמינים אתכם לקרוא את מאמרי הגיליון!
 
עורכת הסניגור: דנה שני
עורכי המאמרים - הסניגוריה הציבורית: ד"ר ענת הורוויץ, ד"ר אלקנה לייסט ורענן גלעדי