תביעה על סך 186 אלף ש"ח נגד "לאן" ומארגני המופע של להקת קווין בפארק הירקון

 
|15/08/2017 |

​נציבות שוויון זכויות לאנשים עם מוגבלות, באמצעות עו"ד לילך אברוך, הגישה לבית משפט השלום בת"א, תביעה על סך 186,118 ש"ח, נגד חברת "לאן משרד כרטיסים בע"מ", חברת ההפקה "א. אהוד שיווק, הפקה ויזמות בע"מ" והבעלים של שתי החברות. עניינה של התביעה בהפרת הוראות תקנות נגישות לשירות במופע של להקת "קווין" שנערכה בפארק הירקון בספטמבר 2016.

​כתב התביעה מתייחס לשלושה מקרים של הפרת חובות הנגישות, החל משלב הזמנת הכרטיסים לאזור הישיבה הנגיש במופע, ועד אירוע המופע עצמו. לפי חוק השוויון ותקנות הנגישות לשירות, על נותני שירות ציבורי חלה החובה לפרסם את התאמות הנגישות שבוצעו במקום, וכן לספק מידע מקיף אודותיהן לאדם עם מוגבלות. כמו כן, דורשות התקנות כי במופע במקום ציבורי פתוח יוקם אזור ישיבה נגיש עבור אנשים עם מוגבלות בניידות ומלוויהם. אזור זה אמור להיות מיועד לכלל האנשים עם מוגבלות בניידות, ללא קשר להתניידותם בכסא גלגלים או בלעדיו.

 

דנית, אורי וריצ'רד, הם אנשים עם מוגבלות בניידות שאינם נזקקים לכיסא גלגלים, אלא נעזרים באמצעים אחרים. שלושתם חוו קשיים רבים בהזמנת כרטיס לאזור הנגיש, תוך שנאמר להם כי מדובר באזור המיועד לאנשים המתניידים בכיסאות גלגלים בלבד. במקרים של דנית ואורי, השתיים הגיעו למקום הישיבה הייעודי, זכו ליחס משפיל ומזלזל, ואף גילו כי כלל לא נשמרו עבורם כיסאות מותאמים. במקרה של ריצ'ארד, הוא נאלץ לרכוש כרטיסים למתחם ה-VIP במופע בעלות כוללת של כ-2,900 ש"ח (פי 4 מעלות כרטיס רגיל), מתוך הבטחה כי מדובר במתחם נגיש ונוח, הקרוב לחניה. ביום האירוע עצמו גילה ריצ'רד כי ההבטחות התבדו; נוכח העדרה של דרך נגישה מהחניה למתחם, ריצ'רד נאלץ ללכת יותר מקילומטר וחצי, וכשהגיע למתחם היה כבר באפיסת כוחות.

 

בגין כל זאת, נטען בכתב התביעה כי התנהלות הנתבעים רוקנה מתוכן את תכליתו ומטרתו של חוק השוויון - לאפשר לאדם עם מוגבלות להתנהל בצורה עצמאית, שוויונית ומכבדת, תוך קבלת התאמות נגישות להן זכאי על מנת שיוכל ליהנות מהשירות הציבורי ככל האדם. לכן, מבקשת נציבות השוויון מבית המשפט לפסוק עבורם פיצוי כספי, ההולם את חומרת ההפרות.

 

אברמי טורם, נציב שוויון זכויות לאנשים עם מוגבלות: "השתתפות שוויונית בחיי תרבות ופנאי  היא זכות בסיסית  ולא מותרות. בשלושה מקרים שונים אנו רואים כיצד נותני שירות התייחסו באופן מזלזל ומשפיל לאנשים עם מוגבלות, ומנעו מהם לקחת חלק באירוע באופן מכבד ועצמאי. אני מקווה שמקרים אלה לא ישנו, ואם כן , נציבות שוויון זכויות לאנשים עם מוגבלות, תמשיך לפעול על מנת לאכוף את דרישות החוק, עד שערכיו יוטמעו באופן מלא."