נציבות שוויון זכויות הגישה תביעה לפיצויים בשל הפרת תקנות הנגישות לשירות

 
|14/12/2017 |

נציבות שוויון זכויות לאנשים עם מוגבלות במשרד המשפטים, באמצעות עו"ד לילך אברוך, הגישה לבית משפט השלום בירושלים תביעת פיצויים נגד איוונטים, הדרן והיכל התרבות על כך שלא הקצו מושב רגיל בצמוד למושב מותאם לבני הזוג שאחד מהם מתנייד בכסא גלגלים.

אילן זינגר, אדם המתנייד בכסא גלגלים, ובת זוגתו, מיכל, הזמינו מחברת איוונטים כרטיס למושב מותאם וכרטיס רגיל הצמוד אליו, למופע של אלביס שהופק ע"י הדרן והתקיים בהיכל התרבות בת"א. לאחר הזמנת הכרטיסים, ווידאו טלפונית וכן במעמד קבלת הכרטיסים כי אכן המדובר בכרטיס למושב מותאם וכרטיס רגיל הצמוד אליו, ונענו על ידי נציגי חברת איוונטים בחיוב.

במועד המופע, עם כניסתם להיכל התרבות, גילו בני הזוג כי הכרטיסים אינם באזור הנגיש וכי הם ייאלצו לשבת בנפרד במהלך כל המופע שאורכו כשעה וחצי.

על מנת שבני הזוג יוכלו לשבת יחדיו, הציע אילן, בלית ברירה, שהוא ישב במושב מותאם ושמיכל תשב לידו בכסא פלסטיק. הצעה זו נדחתה ע"י הנתבעים בטענה כי אין ברשותם כסאות פלסטיק.

בסופו של דבר ישבו בני הזוג זינגר בנפרד לאורך כל ההופעה. בני הזוג לא הצליחו ליהנות מהמופע גם בשל העובדה שנאלצו לשבת בנפרד וגם בשל הקושי האמיתי שהיה בידי מיכל לסייע לאילן בשל מוגבלותו במהלך כל המופע.

תקנות שוויון זכויות לאנשים עם מוגבלות (התאמות נגישות לשירות) התשע"ג – 2013 מפרטות את התאמות הנגישות הנדרשות באירועים בפני קהל, ובין היתר קובעות התקנות כי לפחות מחצית מן המקומות המיוחדים לאנשים עם מוגבלות במקום יהיו צמודים למקום ישיבה רגיל. כמו כן קובעות התקנות, כי על גוף המספק שירות כגון אספקת כרטיסים/ הפקת אירועים וכיוצ"ב לקבוע נהלים שיבטיחו את מתן השירות לאנשים עם מוגבלות באופן שוויוני וברמת נוחות, איכות ובטיחות כפי שניתנת לכלל הציבור.

 

_______________________

פורסם 14 בדצמבר 2017