חוויות השירות הלאומי במשרד המשפטים

 
בני ובנות השירות הלאומי במשרד המשפטים חולקים מחוויותיהם במהלך השירות הלאומי ביחידות השונות במשרד המשפטים.

 • ​הדס מירון, שנה שנייה בפרקליטות המדינה – המחלקה למשפט העבודה:

  "במסגרת שירותי הייתי חלק מהמערך המינהלי של המחלקה, והייתי אחראית על סריקת ותיוק החומר המשפטי, מתן מענה לפניות טלפוניות, ניהול יומני הפרקליטים, תיאום פגישות וארגון אירועים. השירות הלאומי במשרד המשפטים פתח לי צוהר לעבודת המשרד, ותרם לי מיומנויות בתחום עבודת הצוות, ובתחום העבודה המנהלית. השתתפתי בפגישות מקצועיות, עברתי השתלמויות, ולמדתי להכיר מקרוב את התנהלותו של המשרד הממשלתי."
 • יעל גנקין, הפרקליטות האזרחית בבאר שבע:

  "אני מוצאת בתקופת השירות הלאומי שלי אתגרים, לפעמים גם קשיים אבל גם הנאה רבה.
  בחצי שנה שאני נמצאת בפרקליטות אני לומדת דברים חדשים לגבי עולם המשפטים ועל נקודת המבט של הממשלה על תיקים מסויימים. השירות הלאומי בפרקליטות שונה ממה שדימיינתי, הוא כולל בתוכו עבודות מזכירותיות אך גם מאפשר לך להגדיל ראש ולתת הרגשה של תרומה לחברה. מצאתי את עצמי לא פעם בשיחה עם פרקליטים ואנשים כיביכול "מעל דרגתי" והרגשתי שייכת לשיחה. בשלושת הימים בהם הייתי בהשתלמות בירושלים למדתי הרבה דברים חדשים ומושגים מעולם המשפטים ששפכו לי אור על דברים יום יומיים שאני עושה. לסיכום, אני מוצאת את השירות בפרקליטות מספק, מאתגר ומהנה."
 • זהבית בוסקילה, שנה שניה בסניגוריה הציבורית - מחוז מרכז:

  "עמדתי בצומת לבטים בהתלבטות לאיזה תחום לתרום במסגרת השירות הלאומי. אין ספק שזו תקופה לא קלה ומאוד מבלבלת, אך בסופו של דבר בחרתי לשרת במשרד המשפטים.השירות בסניגוריה הציבורית מחוז מרכז, הרחיב את אופקי ואת ידיעותי במערכת המשפט והחוק בישראל.השירות במחוז מרכז מתנהל באווירה רצינית אבל מאוד חוויתי. נשים, עובדות ומשפטניות שנהפכו בין רגע להיות חלק אינטגרלי מהסביבה החברית שלי, סביבה שהיא תומכת, מאתגרת וחמה. אין ספק שאני מרגישה סיפוק ותרומה מתפקידי בשנתיים האחרונות. השירות פה דרבן אותי ונתן לי חשק לעסוק בתחום וללמוד אותו כמקצוע לחיים. אז אם אתן מחפשות מקום ברמה, שירות משמעותי וסיפוק אדיר - הכי מתאים בסניגוריה הציבורית מחוז מרכז."
 • אמנה כעבייה, סניגוריה ציבורית - מחוז צפון:

  "סיימתי יב' בשנת 2012 והחלטתי לעשות שירות לאומי, נרשמתי והתקבלתי. התנדבתי בסניגוריה הציבורית - מחוז צפון במשך שנתיים וחודש ובהתחלה חשבתי להתנדב רק שנתיים, אבל בכל יום שעבר בסניגוריה למדתי המון, למדתי איך לעמוד בכל בעיה ולפתור אותה, איך להתנהג עם אנשים ולעזור להם, השפה שלי השתפרה ובזכות הסניגוריה התגייסתי למשטרה והחלטתי ללמוד משפטים. ההתנדבות שלי בסניגוריה עשתה טוב בהרבה מובנים וגם לעתיד. לא סתם להתנדב במקום שנתיים וזהו. האנשים בסניגוריה באווירה של משפחה, כולם נחמדים וחברים טובים, עזרו לי ותמכו בי כל הזמן. אם היה לי זמן לחזור ולהתנדב שוב, הייתי הולכת בלי לחשוב פעמיים. המון תודה לסניגוריה הציבורית - מחוז צפון ולכל הצוות על כל מה שלמדתי ועל ההחלטות שהחלטתי לגבי העתיד שלי. אם אצליח בחיים שלי זה רק בזכות השנתיים שהתנדבתי בסניגוריה."
 • נתנאלה בוסקילה, הסניגוריה הציבורית הארצית:

  "כאשר החלטתי להתנדב בשרות הלאומי, חיפשתי מקום בו אוכל גם לתרום למדינה וגם לעזור, ולכן כאשר הוצע לי להתנדב בסניגוריה הציבורית הארצית, ראיתי בזאת שליחות. הימים הראשונים בשירות הלאומי היו עבורי ימי התאקלמות והיכרות עם מגוון רחב של נושאים הקשורים לעולם הפלילי, ועולם זה נתגלה בפני בפעם הראשונה בחיי ולא מעט שאלתי את עצמי "איך המדינה מסוגלת לעזור לאנשים שמואשמים בביצוע עבירות?!". כיום, חצי שנה לאחר תחילת השירות, אני מרגישה חלק ממשפחת הסניגוריה הציבורית, אני אוהבת את האווירה המיוחדת שיש במקום ואני מבינה שהסניגוריה דואגת לייצוג מעולה למי שמגיע לו ושזה דבר טוב. תפקידי בשרות כולל מענה לפניות נאשמים ולמשפחות אשר חרב עליהם עולמם ברגע. אני עוזרת במחלקת תיקי בית משפט עליון ופותחת פניות ותיקים ורואה את כתבי האישום, פסקי הדין וגזרי הדין בכל תיק. לסיכום מחצית שנת השירות, אני רואה את עצמי תורמת שנה נוספת לשרות הלאומי, ואני מרגישה כי השרות הלאומי עבורי ממלא ומספק את תרומתי למדינה."
 • דור טבקה, האגף לסיוע משפטי:

  "הייתי בן שירות בלשכה לסיוע משפטי מחוז ירושלים החל מחודש ספטמבר 2009 ועד לחודש ספטמבר 2010. בשירות הלאומי שלי הייתי אחראי על המענה הטלפוני בלשכה. התקופה בה שירתי כבן שירות בסיוע המשפטי זכורה לי לטובה. מאוד נהניתי להיות חלק מהצוות בירושלים. למרות שהייתי צעיר והשירות הלאומי היה המפגש הראשון שלי עם עולם העבודה ולמרות שהנני לקויי ראיה ולכן תקופת ההסתגלות שלי לתפקיד הייתי ארוכה מאוד (חודש-חודשיים). הצוות והממונים עליי נתנו לי את הזמן שהיה דרוש לי בכדי להתאקלם לימדו אותי ועזרו לי בכל דבר שביקשתי בסבלנות רבה ובאווירה טובה. במהלך השנה הרגשתי שממש הפכתי להיות חלק מהצוות שלאט לאט סמכו עליי יותר והטילו עליי יותר אחריות. כשסיימתי את שנת השירות שלי ועזבתי אפילו שמרתי על קשר עם חלק מאנשי הצוות. הניסיון שצברתי במהלך שנת השירות בעבודה משרדית ובעבודה מול קהל נתן לי יתרון משמעותי בראיונות עבודה לאחר מכן. אני באופן אישי מאוד התעניינתי בתחום המשפטי והשירות באגף לסיוע משפטי שכלל שיחות עם פונים ועם עורכי הדין נתן לי הצצה לפרקטיקה המשפטית. מה שבסופו של דבר השפיע רבות על הבחירה שלי ללמוד משפטים לאחר מכן. כיום לאחר לימודי משפטים, התקבלתי להתמחות באגף לסיוע משפטי במחוז ת"א והחל מחודש מרץ 2015 אני משמש כמתמחה בלשכה בת"א."
 • שפרה ליכטנשטיין, האגף לסיוע משפטי:

  "שירתי בלשכה לסיוע משפטי במשך שנה החל מחודש 8/2013 ועד לחודש 8/2014. בת/בן שירות במשרד המשפטים ובמיוחד בסיוע המשפטי, נחשפים  לכל כך הרבה ידע, הן ידע משפטי והן בכלל ידיעות על החיים, שכן שירות בסיוע המשפטי מקנה לנו סביבת עבודה שכוללת בתוכה עובדי מנהלה, עורכי דין, סטאז'רים וסטודנטים. מה שגורם לכך שהאווירה תמיד מאתגרת מעניינת ואין בה ולו רגע דל. עבורי שירות בלשכה לסיוע משפטי היה מאוד מספק, נפשית. במהלך השירות נתקלתי באנשים שצריכים סיוע משפטי. אנשים קשי יום, שהחיים לא הסבירו להם פנים. עזרה לאנשים כאלו, מתן שירות בחיוך ומבט מרגיע. אלו הם הרגעים שבהם הרגשתי שאני באמת תורמת, באמת עושה שינוי! חשבו היטב לפני שאתם בוחרים מקום שירות, שאלו את עצמכם "האם בסוף כל יום עבודה אחזור הביתה בהרגשה של עשייה?" אם התשובה היא כן, אז זה מקום השירות שעליכם לבחור."
 • נטלי כהן, רשות הפטנטים - מחלקת מדגמים:

  "שירתתי ברשות הפטנטים - מחלקת מדגמים במשך שנתיים. רשות הפטנטים עוסקת בהגנה על פטנטים סימני מסחר ומדגמים בארץ ובכל רחבי העולם. בתקופת התנדבותי עבדתי במחלקת מדגמים, המחלקה מגנה על עיצוב מוצר תעשייתי חדש או מקורי. מאוד אהבתי את התחום שבו עסקתי כי כל הזמן ראיתי דברים חדשים ודגמים שכולנו משתמשים בהם בחיי היומיום. בחרתי לתרום שנתיים כי מאוד אהבתי את המקום, את העבודה ואת האנשים. תמיד היה כבוד והערכה אליי, נתנו לי כל הזמן הרגשה שאני אחת מהעובדות במשרד, אף פעם לא הרגשתי חס וחלילה זלזול. המשרד שקט ונעים והיה לי כיף  להגיע כל בוקר אליו. למדתי מהמקום המון הגעתי אחרי שסיימתי ללמוד בבית הספר בלי הרבה ידע בתחום המשרדי ואני מרגישה שהשנתיים ברשות הפטנטים תרמו לי קודם כל לחיים והמשך הדרך בכל תחום שאליו אפנה. אני ממליצה בחום על רשות הפטנטים כמקום לשירות לאומי."