ישויות סינגפוריות פעלו להפרת סנקציות כנגד צפון קוריאה תוך ביצוע עבירות של הלבנת הון

 
|11/05/2021 |

במסגרת הפרשה הראשונה, נתפסה (מרץ 2021) מכלית נפט אשר שימשה להפרת הסנקציות של ארה"ב והאו"ם כנגד צפון קוריאה. ה-FBI הודיע (23 באפריל) על הגשת תלונה פלילית כנגד קווק קי סנג, אזרח סינגפורי בן 61, בקשירת קשר להתחמקות מהסנקציות הכלכליות על צפון קוריאה וקשירת קשר להלבנת הון.

במסגרת פרשיה נפרדת לחלוטין, אזרח סינגפורי שנמצא ברשימת המבוקשים ביותר של ה- FBI, הואשם (19 ביוני) בזיוף חשבוניות של שתי חברות בכדי להסתיר עסקאות והפרת סנקציות מול גופים המקושרים לצפון קוריאה.


במסגרת הפרשייה הראשונה, קווק קי סנג קשר קשר להפרת סנקציות בינלאומיות בכך שהוא אפשר אספקה ​​בלתי חוקית של מוצרי נפט לצפון קוריאה, והשתמש בחברות קש ותיעוד כוזב כדי להעביר כסף דרך המערכת הפיננסית האמריקאית (אשר העניקה שירותי קורספונדציה לעסקאות אלו). בנוסף לאישומים פליליים אלה, הוגשה תלונה על חילוט אזרחי נגד M / T Courageous, מכלית נפט שנרכשה והופעלה על ידי קווק קי סנג לצורך אספקה ​​בלתי חוקית של נפט באמצעות העברות בין המכלית לספינות צפון קוריאניות ומשלוחים ישירים אל נמל נמפו בצפון קוריאה.

במשך פרק זמן של ארבעה חודשים בין אוגוסט לדצמבר 2019, M / T Courageous (מצ"ב צילום של הספינה) חדלה באופן בלתי חוקי מלהעביר מידע על מיקומה. בתמונות הלוויין אשר נערך בהן שימוש במסגרת החקירה ניתן לראות כי המכלית עסקה בהעברת נפט לספינה צפון קוריאנית, Saebyol, שהוגדרה על ידי OFAC כאסורה למסחר, והפליגה לנמל Nampo שבצפון קוריאה.


למען מימון התוכנית, קווק קי סנג ושותפיו דאגו למגוון דרכי תשלום בסכום כולל של יותר מ -1.5 מיליון דולר. סכום זה נוצל לרכישת הנפט שהועבר לספינה Saebyol, ובאלפי דולרים נוספים נעשה שימוש לרכישת שירותים נחוצים עבור M / T Courageous וספינה אחרת, כולל דמי רישום, ותשלומי שכר עבור אנשי הצוות.


החשודים ביקשו להסתיר עסקאות אלה, בין היתר באמצעות חברות קש במטרה להסוות את אופי העסקאות; הסוואת מידע מיקום הספינות המובילות משלוחים אסורים; וביצוע העברות דלק בין ספינה לספינה (SHIP2SHIP) בים הפתוח בניסיון להסתיר את פעילותן.

 


במסגרת הפרשייה השנייה, טאן ווי בנג (43), מנכ"ל חברת הסחר ווי טיונג, הואשם בסינגפור (19 ביוני) ב-20 סעיפי זיוף מסמכים וחשבוניות מתוך כוונה להונות ולהסתיר את זהות הגופים הצפון-קוריאניים. בנוסף, בונג הואי פינג, בן 38, המשמש כמנהל ספנות בחברה, הואשם גם הוא ב-20 סעיפים של ביצוע עבירות אלה בסיוע מכוון לטאן.

 

טאן ובונג מואשמים בזיוף חשבוניות של שתי חברות בין נובמבר 2016 לאוקטובר 2017 במטרה "להסתיר" את עסקאות החברות עם גופים המקושרים לצפון קוריאה משני בנקים אשר פעלו עימם. על פי האישום, טאן (אשר ביצע שימוש בשמות שונים כדי לטשטש את זהותו) הוציא חשבוניות המתיימרות להראות כי הרוכשים הם חברות סיניות וכי נמלי היעד נמצאים בסין.


החשוד ניפק את החשבוניות למרות שידע שפרטים אלה כוזבים ועשה זאת על מנת להסתיר מהבנק UOB כי ווי טיונג ביצע עסקים עם גורמים המקושרים לצפון קוריאה. עוד נמסר כי טאן ואחרים בחברתו שילמו לכאורה מיליוני דולרים בחוזי סחורות לצפון קוריאה במשך מספר שנים, משנת 2011 לפחות.


על פי החשד, טאן עשה מאמץ מרוכז להלבנת כספים באמצעות המערכות הפיננסיות של ארה"ב וסינגפור, על ידי הסתרת מקורות התשלום ובניית עסקאות כדי למנוע בדיקת רגולטורים. במקרים מסוימים, כאשר תשלומים בנקאיים נדחו, טאן ובנג ביצעו תשלומים במזומן בכמויות גדולות, ולעתים קרובות אלו נמסרו באופן אישי על ידי נציגים של קוריאה הצפונית.


על פי הודעת ה-FBI, טאן מבוקש בשל קשירת קשר לכאורה להפר את חוק סמכויות החירום הבינלאומי (IEEPA) בכך שהוא מבצע עסקים עם גורמים בצפון קוריאה. הוא הואשם בארה"ב בקשירת קשר להפרת IEEPA, הונאת בנקים, קשירת קשר להונאת בנקים, הלבנת הון, קשירת קשר להלבנת הון וקשירת קשר להונאת ארצות הברית.