בצל משבר הקורונה פרסמה יחידת המודיעין הפיננסי של ארה"ב (FinCEN) מידעון ורשימת דגלים אדומים בנושא הונאה רפואית

 
|26/05/2020 |

יחידת המודיעין הפיננסי של ארה"ב, FinCEN, פרסמה מידעון בנושא הונאה רפואית בצל משבר הקורונה, הכולל דגלים אדומים. מידעון (Advisory) זה הינו הראשון מבין כמה מסמכי טיפולוגיות אודות עבירות כלכליות בצל משבר הקורונה ש-FinCEN מתכננת לפרסם בעתיד הקרוב​​

בהתבסס על מקורות מידע ומודיעין שונים, כולל מידע משותפים במדינות זרות, FinCEN גיבשה רשימה של דגלים אדומים אשר מהווים תבחינים לסיוע למוסדות פיננסיים באיתור, מניעה ודיווח על פעילות המעוררת חשש להונאה רפואית; אותם דגלים אדומים מתחלקים ל-3 קטגוריות:

1.     הונאה באמצעות תרופות, בדיקות, חיסונים ושירותים מזויפים – חלק מפעולות הונאה מסוג זה מתבצע על ידי חברות אספקת ציוד רפואי חדשות אשר אינן רשומות או מחזיקות ברישיון.

הדגלים האדומים בקטגוריה זו כוללים: מכירת ערכות בדיקה, חיסון, טיפול או תרופות לשימוש עצמי בבית (At-Home Kits), בקשה להעברת תשלום אל או באמצעות חשבונות פרטיים, אתר אינטרנט המעורר חשש להתחזות לחברה רפואית ידועה או חברה בעלת נוכחות מצומצמת ברשת האינטרנט, אפשרות לרכישת תרופות ללא מרשם ללא דרישה למרשם, אריזות הנראות מזויפת או דומות לחברה רפואית ידועה, מכירת מוצרים במחיר מנופח או נמוך מאד ממחיר השוק, בקשה להעברת תשלומים באופן לא שגרתי לסוג עיסוק זה, וזיהוי של ביטול עסקאות או החזרת מוצרים מלקוחות.

2.     פעילות הונאה בה לא מסופקים מוצרים שהוזמנו – בהונאה מסוג זה הלקוח משלם עבור מוצרים שלעולם לא יסופקו. הלקוח יכול להיות אדם פרטי, חברה, בית חולים או ממשלה. המגזר הרפואי נקרא לבצע בדיקות נאותות ולהיזהר כאשר פועלים מול ספקים לא מוכרים או מסתמכים על מתווכים לא מוכרים בשרשרת האספקה.

הדגלים האדומים בקטגוריה זו כוללים: מוכר ללא פעילות קודמת בתחום זה, פרטי החברה כגון הכתובת לא הגיוניים, קיים חשש בנוגע לשם החברה או השם המסחרי בו היא עושה שימוש, קיים קושי בקבלת חשבונית/קבלה מהספק, המבנה התאגידי של החברה לא ברור, אין מספר מעקב משלוח להזמנה, ישנם עיכובים ברגע האחרון במשלוח, המוכר אינו מצליח להסביר את מקור הציוד, ממשלות זרות זיהו את המוכר כגורם עברייני, בחשבון שנפתח לאחרונה מתקבלת העברת כספים בסכומים גבוהים שלא הוזכרו במסגרת פתיחת החשבון.

3.     הפקעת מחירים ואגירה של מוצרי רפואה והיגינה – בהונאה מסוג זה גורמים אוגרים כמות לא סבירה של ציוד רפואי או מוצרי היגינה, כגון מסכות פנים ונוזל לחיטוי ידיים, לצריכה אישית ו/או לצורך מכירתם במחיר מופקע במטרה לנצל את משבר הקורונה.

הדגלים האדומים בקטגוריה זו כוללים: שימוש בחשבון פרטי לפעולות עסקיות, הקמת חברה לציוד רפואי או היגינה בתקופה האחרונה, העברות לחברה לציוד רפואי או היגינה נטולת נוכחות פיזית או מקוונת, ביצוע העברות עבור ציוד רפואי או היגינה באמצעות חברה שאין זה עיסוקה הרגיל, העברות בסכומים גבוהים שאינן תואמות את פרופיל הלקוח.

המידעון כולל גם דוגמאות למקרי בוחן של פעילות הונאה בצל המשבר, מכל אחת מהקטגוריות המוזכרות.

 

הרשות לאיסור הלבנת הון ומימון טרור מבקשת להפנות את תשומת לב הציבור לדגלים אדומים אלו וקוראת לגופים מדווחים לשמור על ערנות לפעולות המעוררות חשד להונאה רפואית ולדווח במידה ויזהו פעילות המעוררת חשד להלבנת הון או מימון טרור.

יוזכר כי בתחילת חודש אפריל פרסמה הרשות קריאה לגופים המפוקחים להגברת ערנות לניסיונות להלבנת הון ומימון טרור בצל משבר הקורונה, הכוללת פירוט של סוגי סיכונים נוספים, לרבות תופעות הונאה.