ארה"ב: דו"ח רשמי עדכני הסוקר חולשות במשטרי איסור הלבנת הון ברחבי העולם

 
|06/06/2021 |

המשרד לנושאי סחר בינלאומי בסמים ופשיעה גלובלית במחלקת המדינה האמריקאית פרסם (מרץ 2021) דו"ח בן 190 העמודים אשר סוקר בקצרה (כ-2 עמודים על כל מדינה) חולשות ומשטרי איסור הלבנת הון ב-79 מדינות שונות בעולם אותן הוא מגדיר כ:"Major Money Laundering Jurisdictions in 2020". זאת, כפרק מדו"ח שנתי רחב המוגש לקונגרס מדי שנה ומתאר את הפעילות העולמית כנגד סחר בסמים.

במסגרת  הטריטוריות הנסקרות בדו"ח של מחלקת המדינה האמריקאית, מוזכרות מדינות (דוגמת איראן) המופיעות ברשימות הפורמליות של FATF  (כח המשימה הבינלאומי למאבק בהלבנת הון) כמדינות בסיכון גבוה להלבנת הון, מדינות בתקופת בדיקה טרם החלטה על הכנסתן לרשימות של FATF (דוגמת תורכיה ואיחוד האמירויות הערביות) ומדינות שאינן מופיעות ברשימות הפורמליות, אך האמריקאים מזהים בהן סיכון גבוה להלבנת הון (כולל מדינות מערביות דוגמת איטליה והולנד).  יצוין, כי ישראל אינה אחת מ-79 המדינות הנסקרות בדו"ח.

הדו"ח מכיל מידע מעניין ביחס למשטרי איסור הלבנת הון במדינות השונות. כך, לדוגמא:


איטליה:

   • ​​לפי הדו"ח, גורמי הפשיעה במדינה ניצלו את תקופת הקורונה לשם הלבנת הון בהיקף נרחב בעזרת מסחר בציוד רפואי והמשבר הכלכלי במדינה בעקבות הנגיף מוביל לחשש כי גורמי עבריינים ינצלו אותו להלוואות בשוק השחור ולהשתלטות על עסקים לגיטימיים.
   • בנוסף, עולה שימוש גובר במדינה בהלבנת הון באמצעות מסחר בינלאומי (TBML) תוך שימוש בנכסים וירטואליים לשם הלבנת הון, כמו גם חולשה בולטת בדיווח על פעילות פיננסית חשודה ובבדיקות נאותות במגזר הלא-בנקאי.


הפיליפינים:

 • בפרק המוקדש למדינה מתואר שימוש גובר ב Money Mules–(בלדרי כספים) בתקופת הקורונה, במסגרתו הוגשו ל-FIU המקומי למעלה מ-13,000 דיווחים על פעילות חשודה של בלדרי כספים. כמו כן, הדו"ח סוקר את הפעילויות הרגולטוריות הבולטות שבוצעו במדינה בהקשרי משטר איסור הלבנת הון.


תורכיה:  

 • הדו"ח מתאר אכיפה חלשה המתבטאת במספר מועט של כתבי אישום וחילוטים, אשר מתמקדים בעיקר בנכסים של האופוזיציה תורכית.
 • לפי הדו"ח, תורכיה מהווה מרכז פיננסי אשר קולט לתוכו כספים רבים שמקורם בפשיעה מקוונת נגד אזרחים אמריקאיים ומתבצעת בה הלבנת הון נרחבת באמצעות בתי קזינו בצפון קפריסין
 • הרשויות במדינה נעדרות יכולות לביצוע חקירות הלבנות הון מוצלחות ולא שיתפו בעבר פעולה עם בקשה אמריקאית לחקירה משותפת של פרשיית הלבנת הון במסגרתה סוחרי סמים שפעלו בשטח תורכיה.


דרום אמריקה:

 • ​משולש הגבולות ארגנטינה-ברזיל-פרגוואי מסומן בסקירה כערוץ מרכזי להלבנת הון באמצעות מסחר בינלאומי (TBML), כמו גם לסחר בסמים, הברחות כספים ולמימון ארגוני טרור דוגמת חזבאללה.

 


לדו"ח המלא של מחלקת המדינה האמריקאית