ארה"ב: סנקציות כנגד 4 נותני שירותים פיננסיים שהעבירו כספים למימון פעילות דאע"ש

 
|08/06/2021 |

המחלקה לנכסים זרים במשרד האוצר האמריקאי (OFAC) הכריזה (17 במאי) על ארבע יישויות מתורכיה ומסוריה הקשורות לדאע"ש (ארגון המדינה האסלאמית) אשר מילאו תפקיד מכריע בקשר בין דאע"ש לרשת תורמים בינלאומיים ואפשרו לארגון גישה למערכת הפיננסית במזרח התיכון.

לפי הודעת OFAC, דאע"ש ממשיך לנצל את המערכות הפיננסיות הרשמיות לשם הלבנת הון למרות אובדן הח'ליפות הטריטוריאלית בעיראק ובסוריה.

בעיראק ובסוריה, דאע"ש גורף הכנסות באמצעות סחיטת דמי חסות מ​​עסקים מקומיים, חטיפה למטרות תשלום כופר וביזה. את הרווחים מפעילויות אלו דאע"ש מעביר במערכת הפיננסית הבינלאומית באמצעות נותני שירותים פיננסיים (MSBs), כולל חוואלות ובלדרי כספים (Money Mules) אשר ממוקמות לרוב בתורכיה, עיראק וסוריה.


בנוסף להכנסות שמקורן בפעילות בלתי חוקית, לדאע"ש ישנה גישה לעשרות מיליוני דולרים במזומן שהופצו ברחבי האזור.


משרד האוצר האמריקאי הכריז את הישויות הבאות בגין קשריהם הפיננסיים לארגון דאע"ש:

  • עלאא' חנפורה (Khanfurah) הוכרז בגין סיוע מהותי, בחסות, או במתן תמיכה כספית, מהותית, טכנולוגית, בסחורות או בשירותים לארגון דאע"ש. במהלך השנים 2019-2020, הפעיל חנפורה עסק למתן שירותים פיננסיים בטורקיה והעביר כספים לחברי דאע"ש ברחבי סוריה, בין היתר באמצעות הקשרים הכספיים הישירים שקיים חנפורה עם המנהלים הכספיים של הארגון. בתוך כך, שלח חנפורה אלפי דולרים למתווך פיננסי של דאע"ש, כמו גם העברות כספים עקיפות שנשלחו דרך אנשים שעבדו עבור חנפורה. בשנים 2017 ו-2019 שימש חנפורה כמתווך מרכזי בהעברות כספיות בין בכירי דאע"ש.
  • אידריס עלי עוואד אל-פיי (Idris Al-Fay) וחברת אל-פיי (Al-Fay) הוכרזו בגין סיוע מהותי, בחסות, או במתן תמיכה כספית, מהותית, טכנולוגית, בסחורות או בשירותים לארגון דאע"ש. אידריס אל-פיי, שנמצא כעת במעצר בעיראק, השתמש בחברת אל-פיי הממוקמת בתורכיה לצורכי העברות תשלומים בינלאומיות מטעם ארגון דאע"ש. החברה שימשה את אידריס גם כאמצעי לתיווך בין תורמים זרים לבין דאע"ש, כולל אנשי דאע"ש הממוקמים במחנה פליטים בצפון-מזרח סוריה. אידריס אל-פיי מילא בעבר תפקידים בהנהגת אל-קאעידה ובדאע"ש כקצין שיפוט וכאמיר.
  • איברהים עלי עוואד אל-פיי (Ibrahim al-Fay), אחיו של אידריס אל-פיי, הוכרז בגין בעלות או יכולת שליטה, במישרין או בעקיפין, בחברת אל-פיי. איברהים אל-פיי מנהל את חברת אל-פיי בהיעדרו של אחיו. אידריס ואיברהים אל-פיי הצליחו להעביר כספים לגורמים בארגון דאע"ש בעיראק ובסוריה דרך העברות כספים שהושגו ממקורות בינלאומיים באמצעות רשת להמרת מטבעות וחוואלות.

 

 לידיעה המלאה באתר משרד האוצר האמריקאי