ישראל אירחה סדנה עולמית לשופטים ותובעים בנושא העמדה לדין בעבירות מימון טרור

 
|08/04/2019 |

ישראל אירחה ביום 27.3.19 סדנה עולמית לשופטים ותובעים בנושא העמדה לדין בעבירות מימון טרור, ביוזמת הנשיאות האמריקאית של ארגון ה-FATF, הארגון הבין-לאומי היוקרתי והחשוב ביותר בתחום המאבק בהלבנת הון ובמימון טרור.

מטרת הסדנה לשפר את הבנת הפרקטיקות העולמיות המומלצות בנושא העמדה לדין בעבירות מימון טרור בקרב תובעים ושופטים, בהמשך לפעולות שמבצעים גופי הבטחון והאכיפה. בסדנה השתתפו כ-170 נציגים מ-55 מדינות ו-15 ארגונים בינלאומיים, לרבות נשיאי בתי המשפט העליון של צ'כיה ובוצוואנה ושופטים ממדינות שונות. הסדנה התקיימה ביוזמת מר מרשל בילינגסלה, נשיא ארגון ה-FATF, ובהובלת מר ג'רי טרסינסקי, תובע בכיר ממשרד המשפטים האמריקאי. ​

כידוע, העמדה לדין בעבירה הפלילית של מימון טרור מחייבת בסיס מוצק של מידע מודיעיני פיננסי רגיש. צורך זה מעלה אתגרים ייחודיים, כגון הצגת ראיות אשר עשויות לסכן את חייו של המקור שמסרן או את שיטות החקירה שהובילו לגילוי מידע זה. כמו כן, נוכח אופיין הייחודי של עבירות מסוג זה והמאמץ הרב שמשקיעים ארגוני הטרור בהסוואת פעולותיהם, המאבק בעבירות של מימון טרור מחייב שיתוף פעולה הדוק של רשויות האכיפה, הן ברמה המקומית והן ברמה הבינלאומית. 

הסדנה לשופטים ותובעים התקיימה בישראל בשוליו של מפגש המומחים השנתי של הארגון, אשר התארח בישראל וכלל כ-300 מומחים עולמיים בתחום הלבנת הון ומימון טרור מלמעלה מ-55 מדינות שונות. המפגש כלל דיונים באתגרים אופרטיביים גלובליים עדכניים בנושאי: סיכוני מימון טרור, נכסים וירטואלים וחילוט נכסי פשיעה חוצי גבולות, וכן סדנת חדשנות מיוחדת עם הסקטור הפרטי ותעשיית הפינטק בנושא "חדשנות טכנולוגית בתחום החקירות הפיננסיות של הלבנת הון ומימון טרור", לרבות פיתוחים של חברות סטארט-אפ ישראליות ותעשיית הפינטק הישראלית. 

ארגון ה-FATF בהובלת הנשיאות האמריקאית מעניק חשיבות רבה לפעילות בתחום המאבק במימון טרור. ביום 22 בפברואר 2019 פרסם הארגון הודעה מיוחדת בנושא, בה הוא מתייחס לאתגרים העכשוויים במאבק הבינלאומי לשיבוש פעילותם של הגורמים המסייעים לטרור באמצעים פיננסיים, לכך שהארגון הציב תחום זה בראש סדר העדיפויות לפעולותיו וכי ישנה חשיבות רבה בהמשך פיתוח ההבנה הבינלאומית של סיכוני מימון הטרור הגלובאליים ובמתן כלים נוספים למדינות לצורך המאבק בסיכונים אלו, באמצעות שיפור היישום של המלצות הארגון. 

סגן נשיא בית המשפט המחוזי בתל-אביב, השופט חלד כבוב הדגיש בדברים שנשא, את הניסיון הישראלי הרחב שנצבר בבתי המשפט בישראל בנושא מימון הטרור. בשנים 2017-2013 הוגשו בישראל 77 תיקים כנגד 103 יחידים בעבירות מימון טרור, ועד כה 37 תיקים הסתיימו בהרשעות. החובה לפעול כנגד מעשי טרור חלה גם ביחס למעשים עצמם וגם ביחס לאלמנט של מימון מעשים אלה כאשר יש ליישם עיקרון לפיו מימון טרור הוא עבירה פלילית בפני עצמה. לצד זאת, הדגיש כי בתי המשפט מחויבים להגן על ערכים של דמוקרטיה וזכויות אדם במקרים של מימון טרור ולפיכך הם מיישמים בזהירות את האמצעים שיש ברשותם להתמודדות עם מקרים אלו. 

ד"ר רועי שיינדורף, המשנה ליועץ המשפטי לממשלה (משפט בין-לאומי) מסר כי במסגרת עבודתו הוא שב ונתקל בצורך לשתף פעולה עם רשויות אכיפה זרות ולפיכך מעריך במיוחד את יחסי העבודה המשמעותיים שפיתחה ישראל ברחבי העולם. הניסיון של מדינת ישראל מראה כי המאבק במימון טרור באופן אפקטיבי, בין אם באמצעים מנהליים או באמצעים פליליים, דורש שיתוף פעולה אסטרטגי המערב את כל הגורמים המומחים הרלוונטיים ברחבי העולם.

ד"ר שלומית ווגמן-רטנר, ראש הרשות לאיסור הלבנת הון ומימון טרור, ציינה: "אירועי השבוע האחרון בישראל מדגישים את חשיבות המאבק העולמי המשולב שמוביל ארגון ה-FATF במימון טרור ומעורבותה של ישראל בו. בזמן שהטרור מבוצע בישראל, המימון הנדרש לביצועו עשוי לעבור דווקא במערכות פיננסיות של מדינות מרוחקות אחרות שאינן סובלות ממנו באופן יומיומי. הדבר מדגיש את חשיבות פעילות ארגון ה-FATF להאחדת המאבק העולמי ומאבק אפקטיבי שווה מצד כל המדינות בהתאם לאותם כללים מחמירים ומחייבים, וחשיבות שותפות ישראל בארגון ובגיבוש הכללים העולמיים המוכתבים על ידו". 

ישראל נבחרה לארח את סדרת המפגשים הבינלאומיים הללו זמן קצר לאחר שהתקבלה כחברה בארגון. כזכור, בחודש דצמבר האחרון הכריז ארגון ה-FATF, כוח המשימה הבינלאומי המוביל את המאבק הגלובלי בהלבנת ההון ומימון הטרור, על צירופה של מדינת ישראל לארגון. מדובר בארגון בינלאומי יוקרתי המונה 36 מדינות חברות בלבד, מרביתן מדינות ה-G20, אשר מתווה את הכללים המחייבים את כל מדינות העולם. חברותה הטריה של ישראל בארגון הינה הישג לאומי כלכלי אסטרטגי, המחזק את הכלכלה הישראלית ומאפשר לישראל לקחת חלק פעיל בעיצוב המדיניות העולמית בתחום. ההישג מקבל משנה תוקף בהתחשב בעובדה שעד לפני 16 שנה דורגה ישראל ב"רשימה השחורה" של הארגון כמדינה בסיכון גבוה בתחום. 

ארגון ה-Financial Action Task Force) FATF) הינו גוף בין-ממשלתי מוביל שהוקם בשנת 1989 על ידי מדינות ה- G7. מדובר בכח משימה בינלאומי שמטרתו לפתח ולקדם מדיניות למאבק בהלבנת הון ומימון טרור, הן ברמה הלאומית והן ברמה הבינלאומית, והוא אמון על קביעת הסטנדרטים המחייבים את כל מדינות העולם בתחום.