מדינת ישראל השתתפה לראשונה כחברה במפגש השרים התקופתי של ארגון ה-FATF, במסגרתו ניתן לארגון מנדט פתוח

 
|16/04/2019 |

מדינת ישראל השתתפה לראשונה במפגש השרים של ארגון ה-FATF שהתקיים בוושינגטון ב-12/4/2019, ובו הוחלט להרחיב את מנדט הארגון כך שלא יהיה מוגבל בזמן.

ביום ו' ה-12/4/2019 התקיים בוושינגטון מפגש השרים העיתי של ארגון ה-FATF. עד כה, נערך מפגש השרים כל ארבע שנים, כאשר אחת ממטרותיו הייתה חידוש תוקפו של המנדט שניתן לארגון. השנה, במלאת 30 שנים להקמת הארגון, הוחלט לתקן את המנדט כך שיהיה פתוח (Open-ended) ולא מוגבל בזמן.

חידוש המנדט מכיר בצורך שארגון ה-FATF ימשיך להוביל פעולה גלובלית נחושה, מתואמת ויעילה כדי להתמודד עם האיומים לניצול לרעה של המערכות הפיננסיות העולמיות ע"י עבריינים וטרוריסטים, וחיזוק היכולת להגיב לאיומים אלו - אתגרים המשותפים לכל מדינות העולם. 

קביעת המנדט כפתוח מעידה על ההכרה בחשיבות פעילותו של ארגון ה-FATF כזה הקובע את המדיניות הבינלאומית בתחום המאבק בהלבנת הון, מימון טרור ומימון פרוליפרציה של נשק להשמדה המונית. המנדט המתוקן יאפשר לארגון לפעול באופן יציב וקבוע.  

כמו כן הוסכם גם על הגברת המעורבות והתמיכה מצד שרי המדינות החברות ושינוי מודל המימון של הארגון. במסגרת מפגש השרים דיווח נשיא הארגון, מר מרשל בילינסגלי, על פעילות הארגון ועשייתו הרבה מאז הקמתו, והדגיש את חשיבות נקיטת המאמצים להתמודדות עם אתגרים שונים בתחומי פעילותו של הארגון, ובראשון חיזוק היישום האפקטיבי של המלצות הארגון על-ידי כלל מדינות העולם, והצורך בניטור סיכונים מתגבשים, דוגמת אלו העולים מהשימוש המתגבר בטכנולוגיות פיננסיות חדשניות (דוגמת זיהוי דיגיטלי ונכסים וירטואליים).

יצוין כי זו הפעם הראשונה שמדינת ישראל משתתפת במפגש השרים כחברה ב-FATF לאחר הצטרפותה לארגון בדצמבר האחרון. את המדינה ייצגו במפגש עו"ד אמי פלמור, מנכ"לית משרד המשפטים, וד"ר שלומית ווגמן-רטנר, ראש הרשות לאיסור הלבנת הון ומימון טרור וראש המשלחת הישראלית ל-FATF.