הוגשה תביעה כספית נגד בנקים בעניין חסויים תחת אפוטרופסותה של ירדנה נילמן

 
|04/01/2015 |

ביום 22/12/2014 הוגשה לבית משפט מחוזי מרכז, ביוזמת האפוטרופוס הכללי, תביעה אזרחית בשם 29 תובעים שהיו חסויים תחת אפוטרופסותה של הגב' ירדנה נילמן (חברת ירדנה נילמן - שירותי אפוטרופסות בע"מ) או יורשיהם.​

גב' נילמן הורשעה בשנת 2011 בגניבת רכוש וכסף מחסויים שהיו תחת אפוטרופסותה, בסך כולל של 7,256,377 ₪, והיא מרצה עונש של 9 שנות מאסר בפועל.
ביוזמת האפוטרופוס הכללי הוגשה כנגד ארבעה בנקים תביעה כספית, ונטען בה כי מעשיה החמורים של ירדנה נילמן התאפשרו נוכח אוזלת ידם והתרשלותם החמורה של הבנקים אצלם התנהלו חשבונות החסויים. הבנקים אפשרו העברות ומשיכות תכופות של סכומי עתק מחשבונות הבנק של החסויים, בלי לשאול שאלות ובלי לבצע בדיקות כלשהן, על אף נורות אזהרה ברורות. בכך, נאמר בכתב התביעה, התרשלו הבנקים, הפרו את התחייבויותיהם החוזיות כלפי החסויים במסגרת בנק-לקוח ואת חובות הזהירות שלהם המעוגנות היטב בפסיקת בתי המשפט, שהן חובות מוגברות כאשר מדובר בחשבונות של חסויים, ובכך גרמו לתובעים נזקים כבדים ובלתי הפיכים.
התביעה הוגשה כנגד ארבעה בנקים  - בנק דיסקונט, בנק לאומי, בנק הפועלים ובנק מזרחי טפחות ושוויה הכולל 7,148,730 ₪. סכום זה כולל, לפי כתב התביעה, רק סכומי העברות או משיכות גבוהים במיוחד או שנסיבות העברתם או משיכתם היו חייבות לעורר חשד אצל הבנקים.
ארבעה מבין החסויים מיוצגים על-ידי האפוטרופוס הכללי בתפקידו כמנהל נכסיהם בהיותם נכסים עזובים.