מניעת עבירות רשלנות בענייני בטיחות ילדים

 

משרד המשפטים לוקח חלק בתכנית הלאומית לבטיחות ילדים בישראל, שאותה מקדמת הממשלה ביחד עם ארגון "בטרם" ושותף לחקיקה שמטרתה מניעת היפגעות ילדים. ​​​​​


 

בטיחות ילדים בקיץ

  • מספר הילדים שנפגעים בחודשי הקיץ גבוה בשיעור משמעותי ממספרם בשאר עונות השנה. בחודשי הקיץ, מרבית הילדים נמצאים בחופשה, הם מבלים זמן רב יותר מחוץ לבית וללא מסגרת חינוכית קבוע. הזמן הפנוי הרב שעומד לרשות הילדים וכן העדר השגחת מבוגר, גורמים לעליה לשיעור הנפגעים בקרב ילדים בעונה זו מטביעות, שכחה ברכב, תאונות דרכים, נפילות, הרעלות ועוד.

  • במהלך חופשת הקיץ 2015, נהרגו 29 ילדים מתאונות. בנוסף, בחודש יוני 2015 בלבד נהרגו 11 ילדים.  

  • בחלק מהמקרים נאלצו רשויות אכיפת החוק לפתוח בחקירת פלילית ואף להגיש כתבי אישום בגין עבירות של גרימת מוות או גרימת חבלה ברשלנות.

  • ר​בים חושבים שהורות טובה ומסורה היא ערובה למניעת שכחת ילד ברכב; שאם נוסעים בתוך יישוב קטן ניתן לדלג על חגירת ילד או על הושבתו במושב בטיחות המותאים לגילו; שבגיגית ביתית קטנה או באמבטיה אי אפשר לטבוע. 

אלו טעויות קשות

  • הסחת דעת של רגע עלולה לגרום לתוצאה קטלנית, גם אצל ההורים המסורים ביותר; 
  • נסיעה החורגת בעיתויה משגרת היום-יום עלולה לגרום לשכחת ילד ברכב; 
  • שיחת טלפון עלולה להוביל לאי תשומת לב לרגע קריטי שבו ילד עלול לטבוע, אפילו באמבט או בבריכה מתנפחת ביתית;  
כסא או ספה, העומדים ליד חלון שאינו מסורג, עלולים להיות מפתים לטיפוס. 

 
חובה להקפיד על סביבה בטוחה, ולהשגיח על ילדינו בבית ומחוצה לו!


​​בטיחות ילדים בחורף

  • ​בשנת 2014 נהרגו 114 ילדים כתוצאה מתאונות ביתיות ותאונות דרכים. ילדים רבים נוספים נפצעו ונפגעו קשה, חלקם ייוותרו עם פגיעות לצמיתות.
  • עונת החורף מביאה עמה מספר סכנות לילדים. מודעות לסכנה היא הצעד הראשון במניעת תאונות. מצורפים חמישה כללים לחורף בטוח יותר עבור הילדים​.

 

כללים לחורף 
 


שרת המשפטים, איילת שקד:

"אובדן ילד היא טרגדיה קשה מנשוא, במיוחד כאשר מדובר במוות כתוצאה מהיסח דעת או טעות אנוש. על מנת למנוע תאונות קטלניות ומצערות נרתם משרד המשפטים לתכנית הלאומית לבטיחות ילדים. התכנית מהווה תוצר של שיתוף פעולה כולל בין משרדי הממשלה וארגוני חברה אזרחית, הפועלים יחדיו במטרה אחת – למנוע את הטרגדיה הבאה ולשמור על הילדים שלנו בריאים."

 

מנכ"לית משרד המשפטים, אמי פלמור:

"בשנים האחרונות משרד המשפטים פועל במספר חזיתות על מנת לקדם מניעת עבריינות. אנו מאמינים שגם פעילות הסברתית וחינוכית היא כלי חשוב לחוסנה המשפטי של חברה, ובמקרה של תאונות ילדים מדובר במדיניות שיכולה להציל חיים ממש."