כ- 1,200 תיקים נפתחו השנה בבקשות למתן צווי הגנה באגף לסיוע משפטי במשרד המשפטים

 
|25/11/2014 |

​לקראת יום המאבק באלימות נגד נשים פרסם האגף לסיוע משפטי במשרד המשפטים נתון מדאיג: מדי חודש מוגשות כ- 80 בקשות לצווי הגנה מטעם נשים.

​צו ההגנה ניתן במסגרת החוק למניעת אלימות במשפחה ומאפשר למקבלת הצו לפנות למשטרה בכל מקרה בו בן הזוג מפר את הצו ויוצר עמה קשר ישיר. צו ההגנה ניתן לשלושה חודשים על פי חוק, וניתן להאריכו באישור בית המשפט.
 
האגף לסיוע משפטי במשרד המשפטים מעניק סיוע וייצוג משפטי בנושאים אזרחיים שונים בבתי המשפט לענייני משפחה. בין השאר, מייצג האגף נשים רבות בהליכי הגירושין או הפירוד מבני זוג. הייצוג כולל טיפול בהליכי הגירושין, תביעות משמורת על הילדים והסדרי ראיה, תביעות למזונות ותביעות רכוש. בחלק בלתי מבוטל של התיקים גולש הסכסוך בין בני הזוג לאלימות, וכך עולה הצורך בהוצאתם של צווי הגנה או צווי מניעה לשם הגנה על הנשים.
גם בני נוער הסובלים מאלימות מקבלים סיוע מהאגף לסיוע משפטי ללא מבחן זכאות כלכלית ובמסגרת חוק הנוער. הסיוע כולל ייצוגם באופן עצמאי בבית המשפט לנוער באמצעות אפוטרופוס לדין, המשמיע את קולם בנפרד מנציגי שירותי הרווחה ומההורים.


אמי פלמור, מנכ"לית משרד המשפטים: "שרת המשפטים, ציפי לבני, העמידה את הטיפול בקורבנות עבירה ובנשים נפגעות אלימות בראש סדר העדיפויות של המשרד. כך, במסגרת פעילות המשרד, נפתח השבוע מוקד סיוע בהיכל המשפט בבאר שבע ועתיד להיפתח מוקד נוסף בהיכל המשפט בנצרת. כמו כן נעשות פעילויות נוספות ביחידות המשרד השונות להתמודדות עם תופעת האלימות נגד נשים: אושרה תוספת תקציב של 20 מיליון ₪ לטיפול בקורבנות עבירה, פורסם תיקון חוק הסיוע המשפטי הקובע כי נפגע או נפגעת תקיפה מינית המעוניינים להגיש בקשה להגביל עבודה או מגורים של תוקפיהם יהיו זכאים אוטומטית לייצוג של הסיוע המשפטי, קודמה יוזמה להוזלת אגרות בית המשפט לקורבנות תקיפה מינית בתביעות המוגשות נגד התוקף, נקבעו תקנות ונהלים למניעת הטרדה מינית בקמפוסים, הוקמו יחידות סיוע בבתי הדין הדתיים ונעשות מגוון פעילויות למניעת הדרת נשים במרחב הציבורי. בהקשר זה, יש לציין כי פעילות האגף לסיוע משפטי הינה פורצת דרך ומסמנת את מחויבות המדינה כלפי נפגעי עבירה."


קארן שוורץ אמיגה, האגף לסיוע משפטי, משרד המשפטים: "המציאות מלמדת כי תופעת אלימות במשפחה נרחבת בהרבה מאלימות כללית בחברה. מעבר לכך, לנפגעי אלימות במשפחה קשיים מובנים בפנייה לסיוע חיצוני וחשיפת הבעיה בפני גורמים חוץ-משפחתיים, לרבות עשיית הצעדים הדרושים להגנה על עצמם ולמיצוי הדין עם הפוגעים בהם, על כל ההשלכות הנובעות מכך. מתוך הכרת המציאות והקשיים הייחודיים הניצבים בפני נפגעים אלה כמו גם שמירה על שלטון החוק, האגף לסיוע משפטי פועל באופן מותאם על מנת להנגיש את שירותיו לנפגעי האלימות ולהקל עליהם את התהליך הקשה ממילא".