לראשונה – פורום האו"ם למאבק בשחיתות קיבל את ההצעה ישראלית לשימוש בתשתיות טכנולוגיות לקידום המאבק בשחיתות, ודחה ניסיונות סיכול של הפלשתינים והאיראנים אשר כללו הכפשת ישראל

 
|08/11/2015 |

​ועידת המדינות החברות באמנת האו"ם נגד שחיתות אימצה לראשונה, הצעת החלטה של ישראל העוסקת בשימוש בתשתיות טכנולוגיות לקידום המאבק בשחיתות. ההחלטה אומצה ביום האחרון של מפגש הועידה שהתקיים השבוע בסט. פטרסבורג, רוסיה. הצעת ההחלטה התקבלה בעקבות מאמצים רבים של משלחת ישראל לוועידה בראשות מנכ"לית משרד המשפטים, עו"ד אמי פלמור, ובהשתתפות נציגים ממשרד המשפטים ומשרד החוץ.

​הצעת ההחלטה הישראלית התקבלה על אף ניסיון משמעותי של הפלסטינים, איראן ומספר מדינות ערב נוספות לסכלה. בהצעה תמכו באופן רשמי גרמניה, אוסטריה, אל-סלבדור, והאיחוד האירופי.

 
הצעת ההחלטה קוראת למדינות החברות באמנה לפתח ולעשות שימוש במרכיבים טכנולוגיים כדי לחזק את המאבק בשחיתות במישור המדינתי ובזירה הבינלאומית, כולל הגברת הנגישות של מידע לציבור, פרסום מכרזים ברשת ויצירת פלטפורמות טכנולוגיות להתייעצויות עם הציבור לגבי פיתוח כלים למאבק בשחיתות.


איראן ניסתה לקדם מהלכים להתנגדות לאימוץ ההחלטה ומדינות ערב הערימו קשיים במהלך ניסוח הסעיפים השונים. לצד זאת, בדיונים על ההצעה תקף נציג הרשות הפלסטינית את ישראל בטענה שאינה מאפשרת לפלסטינים גישה לטכנולוגיות סלולריות ולאמצעי תקשורת מתקדמים. המשלחת הישראלית הגיבה לדברים והפנתה לדבריה של מנכ"לית משרד המשפטים במושב הדרג הבכיר בתחילת דיוני הועידה, בהם הדגישה כי ישראל נתונה למתקפת טרור והסתה ושאין רלוונטיות לטענות הפלסטינים בהקשר של הנושאים העומדים במרכז הדיונים בוועידה.

בהתאם, קראה המשלחת הישראלית למשתתפים לקיים דיון מקצועי במרכיבי ההחלטה, כפי שנעשה לגבי הצעות החלטה של מדינות אחרות. ארה"ב תמכה בדברים, ויו"ר הדיון התקדם לדון בסעיפי ההצעה. 

    
אימוץ ההחלטה, אחרי דיונים ממושכים והתייעצויות עם מדינות רבות, התאפשר אודות שיתוף הפעולה ההדוק בין משרד המשפטים ומשרד החוץ לאורך כל ימי המפגש, ובימים שקדמו לו, ומהווה ציון דרך במאמציה של ישראל להשפיע על עיצוב סטנדרטים בינלאומיים בתחום המאבק בשחיתות, כמו גם בזירת האו"ם בכלל.  

מנכ"לית משרד המשפטים, עו"ד אמי פלמור: "אימוץ החלטת ההצעה הוא תוצאה ישירה של מדיניות יוזמת ואקטיבית מצד מדינת ישראל בתחום המאבק בשחיתות. מדובר בהחלטה שתוסיף אפשרויות חדשות לארגז הכלים של המאבק הגלובאלי בשחיתות, ואני מברכת על אימוץ הצעת ההחלטה ומודה לגורמי המקצוע, בהובלת עו"ד איתי אפטר מהמחלקה הבינלאומית, שהכינו את ההצעה והצליחו להביא לכדי אימוצה על ידי הוועידה וזאת למרות מאמצים מצד מדינות עוינות לסכל את ההצעה ולהסית את הדיונים להסתה נגד ישראל".