בשורה לחיילים משוחררים הלומדים באקדמיה

 
|10/08/2016 |

​חיילת משוחררת קיבלה מענק עבודה מועדפת, למרות שעבדה במשרה חלקית במקביל ללימודיה.

מצנפת סיום תואר

​"עבודה מועדפת", או בשמה הרשמי "עבודה נדרשת", היא אחת מאפשרויות התעסוקה המבוקשות ביותר על ידי חיילים וחיילות לאחר השחרור משירות חובה. למעשה, עבודה זו מאפשרת לקבל מענק כספי נדיב בתום שישה חודשי עבודה, נוסף על המשכורת החודשית!
 
עד כה, על מנת לקבל את המענק נדרש מהחיילים המשוחררים לעבוד במשך שישה חודשים מלאים, לפחות, בעבודה המוכרת על-ידי המוסד לביטוח לאומי כעבודה מועדפת (נדרשת).
 
קסניה, חיילת משוחררת, ביקשה לשלב בין לימודים לעבודה, והחלה את לימודיה האקדמאים במקביל לעבודה מועדפת בבית מלון. במשך שנתיים עבדה קסניה במשרה חלקית וצברה 150 ימי עבודה, אך המוסד לביטוח לאומי סירב להעניק לה את המענק, מאחר ולא עבדה שישה חודשים במשרה מלאה. 
 
עו"ד דקלה צרפתי דלג'ו מהאגף לסיוע משפטי שבמשרד המשפטים שמעה את סיפורה של קסניה לראשונה והחליטה להעניק לה ייצוג משפטי מתוך מחשבה שמתן אפשרות לעבוד בעבודה מועדפת תגשים שני אינטרסים חברתיים חשובים: גם שילוב חיילים משוחררים במשרות נחוצות במשק, וגם שילוב חיילים משוחררים בחברה, למשל על דרך של רכישת השכלה.
 
קסניה יוצגה על ידי עו"ד איתן ליברמן מטעם האגף לסיוע משפטי, וזמן קצר לאחר סיום הדיון ושמיעת המלצות בית המשפט החליט המוסד לביטוח לאומי לחזור בו והודיע כי הוא  מאשר את תביעת קסניה למענק עבודה מועדפת.
 
עו"ד דקלה צרפתי דלג'ו מהאגף לסיוע משפטי: "לאחר בדיקת החוק ותכליתו סברנו שלא יתכן שחייל משוחרר לא יוכל להתחיל במסלול של לימודים אקדמאיים לצד עבודה מועדפת. נהפוך הוא, מדובר בהגשמה של שני אינטרסים חברתיים חשובים: גם כח אדם בעבודות הנחוצות למדינה וגם שילוב חיילים משוחררים בחברה הישראלית בדרך של רכישת השכלה. לכן החלטנו להגיש בשמה על קסניה ערעור על החלטת המוסד לביטוח לאומי, דבר שגרם בסופו של דבר למוסד לחזור בו מהחלטתו ולאשר את הבקשה למענק. אנחנו שמחים שהאגף לסיוע משפטי הצליח להביא בשורה אמיתית עבור חיילים משוחררים בתחילת דרכם".