השבוע הלאומי לגלישה בטוחה: שרת המשפטים ומנכ"לית המשרד יעבירו שיעור בנושא הפצת תכנים מיניים ברשתות החברתיות

 
|07/02/2016 |

לכבוד "השבוע הלאומי לגלישה בטוחה" המצוין בכל מערכת החינוך בישראל, יעבירו כ-400 עורכי דין, עובדי משרד המשפטים, כ-1000 שיעורים בבתי ספר בכל רחבי הארץ, מעג'ר ועד אילת. בפרויקט ייקחו חלק שרת המשפטים, איילת שקד, ומנכ"לית משרד המשפטים, אמי פלמור, שיעבירו שיעור בחטיבת הביניים "גוונים" בראש העין. השיעורים יועברו כחלק מפעולות הסברה שנוקט המשרד למניעת עבריינות נוער ברשת. השנה, יתמקד השבוע הלאומי לגלישה בטוחה במסר "30 שניות למחשבה לפני שיתוף והפצה". ​

נערה מסתכלת בפלאפון
בקיץ 2015 החל שיתוף פעולה פורה בין משרד המשפטים לבין משרד החינוך, במסגרתו הוחלט על קידום תכנית חינוכית למניעת הפצת תכנים מיניים ברשת האינטרנט. במרכזה של היזמה עומד רצון משותף למנוע עבריינות נוער ולהגביר את המודעות לתיקון מס' 10 לחוק למניעת הטרדה מינית, לפיו  הפצת תוכן בעל אופי מיני ברשתות החברתיות, ללא ידיעת המצולמים, הינה עבירה פלילית שעונשה עד 5 שנות מאסר. במסגרת השיעורים ינהלו עובדי משרד המשפטים שיח על הגבול שבין שיתוף מידע לבין פגיעה בפרטיות, וידונו עם התלמידים במשמעויות המוסריות ובהשלכות הפליליות של הפצת תכנים מיניים ברשתות החברתיות. 

בעקבות הצלחת שיתוף הפעולה, הוחלט להמשיך בפרויקט במסגרת השבוע הלאומי לגלישה בטוחה, המוקדש לקידום נורמות התנהגות ראויות ברשת, העלאת המודעות לסיכונים והקניית כלים טכנולוגיים והתנהגותיים מתאימים לגלישה בטוחה. 

שרת המשפטים ומנכ"לית המשרד יעבירו את מערך השיעור ביום שני ה-8 בפברואר, בבית הספר חטיבת ביניים "גוונים" בראש העין. 

שרת המשפטים, איילת שקד: "הרשתות החברתיות מוסיפות מימד חדש וייחודי לתחום החברתי. חלק לא מבוטל מיחסינו עם אחרים מתרחש בזירה האינטרנטית, ויחד עם יתרונותיו, הוא טומן בחובו גם סכנות. כהורים ומחנכים תפקידנו לתווך לילדנו נורמות התנהגות נכונות, ולסייע להם להבין את החשיבות הפרטיות גם בזירה האינטרנטית. באופן הזה נוכל לצמצמם ולמנוע תופעות מצערות".

מנכ"לית משרד המשפטים, אמי פלמור: "תפיסתו של משרד המשפטים, כמשרד חברתי, היא, כי בכל הקשור לטיפול בעבירות נוער על פי התיקון לחוק למניעת הטרדה מינית - עדיפה דרך המניעה, על פני השימוש בכלים פליליים. עלינו להטמיע בקרב הדור הצעיר את המסר 'הפצת תוכן מיני ללא ידיעתו של הגורם המצולם, היא עבירה פלילית, לה השלכות משמעותיות על עתיד הנאשם'. באופן זה, נוכל למנוע מראש עבירות ולחסוך לילדים ובני נוער רבים את החשיפה להטרדות מיניות, וכיוצא בזה – גם את המסע המשפטי הקשה הכרוך בהליך הפלילי".