היועץ המשפטי לממשלה במבצע אכיפה במחוז צפון

 
|10/02/2015 |

​היועץ המשפטי לממשלה, יהודה וינשטיין, ואנשי צוותו השתתפו במבצע אכיפה משולבת ("מניפה") שיצא אל הדרך לאחר הכנה ארוכה במחוז הצפון. המבצע נועד לתקוף יעדי פשיעה במרחב העיר נצרת.

​כוחות של יחידות המשטרה השונות במחוז הצפון, בפיקודו של מפקד המחוז, ניצב זהר דביר, בלווי פרקליטת מחוז הצפון מירית שטרן, ביחד עם גורמי אכיפה שונים, בהם חברת החשמל, מס הכנסה, יחידת פיצו"ח במשרד החקלאות, המוסד לביטוח לאומי, יחידת יהלו"ם ברשות המסים, רשם נותני שירותי מטבע וגורמים נוספים התכנסו לפנות בוקר, לתדריך מפי מפקד המחוז. בהמשך, בוצעו פעילויות מסוגים שונים ומגוונים במספר מוקדים – כאשר היועץ המשפטי לממשלה וצוותו עקבו מקרוב אחר הפעילות בשטח ביחד עם מפקד המחוז, מהחפ"ק שהוקם לצורך המבצע .

במסגרת הפעילות פשט כוח של כ-150 שוטרים ונציגי רשויות אכיפה שונות על בתי עסק ובתים המזוהים עם מחוללי פשיעה במחוז, עפ"י תכנית שהוכנה מראש.
בסוף המבצע נתפסו  כ-2 מיליון ₪ ,מטבע חוץ ,5 כלי רכב  ,מעל 100 ק"ג בשר שאינו ראוי למאכל ,  גניבת חשמל ותפיסת חומר החשוד כסם .

הפעילות בוצעה במסגרת מדיניות אכיפה "מניפה" שנועדה להכות במחוללי פשיעה באופן יזום, תוך שילוב כלים משפטיים משדות משפט ואכיפה מגוונים וכן תוך איחוד כוחות של רשויות מנהל ואכיפה שונות, כך שיפעלו במשולב ובאופן ממוקד.

מטרת התוכנית היא לפגוע באופן יזום במחוללי פשיעה הפועלים באופן מאורגן ושיטתי לצורך ביצוע עבירות המניבות רווחים, לא רק באמצעות הפעלת החוק הפלילי, אלא גם באמצעות כלים מנהליים, כלכליים ואזרחיים. 

תוכנית "מניפה" שעליה הכריז היועץ המשפטי לממשלה בשנה שעברה, שמה לה למטרה להרחיב את פעולות האכיפה המשולבת באופן משמעותי לכל מחוזות הארץ, לרתום את רשויות האכיפה והמינהל השונות הפועלות בכל גיזרה וגיזרה ולהפוך את שילוב הכוחות לעניין מוסדי ושיטתי, לאחר שבשנים האחרונות הופעלה האכיפה המשולבת באופן נקודתי ועל בסיס מקומי בלבד.

אכיפת מניפה נועדה כאמור להיאבק באופן יזום במחוללי פשיעה שייבחרו מראש, בדרך שתפגע ביכולתם להחזיק תשתית כלכלית להתארגנות שיטתית ומתמשכת לביצוע עבירות. 
מבצעי אכיפת מניפה נעשים תוך שילוב והפעלה של סמכויות היועץ המשפטי לממשלה בתחומי אכיפת החוק, ייצוג המדינה בערכאות, הייעוץ והחקיקה ועוד. 

אכיפת מניפה מתבססת בעיקרה על שילוב כלים ויכולות בין זרועות שונות של גורמי השלטון במדינה. המחשבה שביסוד אכיפת מניפה, היא ניצול הכלים מתחומי המשפט האזרחי והמינהלי, ככלי אכיפה אפקטיביים במאבק בתופעות פשיעה ובתופעות אחרות, לצד הכלים המסורתיים של המשפט הפלילי.

שיטת מניפה התגבשה בסדרת דיונים והתייעצויות, בהובלת היועץ המשפטי לממשלה, בשיתוף פעולה עם משטרת ישראל, פרקליטות המדינה, רשות המסים, מחלקת ייעוץ וחקיקה במשרד המשפטים והיועצים המשפטיים במשרדי הממשלה, הרשות לאיסור הלבנת הון ונציגים של עשרות גופי תביעה ואכיפה בתחומים שונים ומגוונים. בדיונים אצל היועץ המשפטי לממשלה הוצגו הדרכים לשכלל ולהעצים את שיטות האכיפה האזרחית-מנהלית והכלכלית שהיו נהוגות עד היום בפרקליטות המדינה ובמשטרת ישראל באופן שירחיב בהרבה את מעגל השותפים לפעילות, ויעצים מאוד את האפקטיביות שלהן במסגרת פעילות מבצעית מסוג מניפה.

היועץ המשפטי לממשלה, פרקליט המדינה, המפקח הכללי של המשטרה וראש רשות המסים עמדו על חשיבות שילוב הידע, הניסיון והמומחיות הייחודיים של כלל היחידות הפועלות במערכת המשפט והמנהל הציבורי, לצורך מאבק מנהלי-אזרחי במחוללי הפשיעה, ככלי מסייע למאבק במישור הפלילי. הובהר כי היכולת לשלב בין רשויות המנהל ולפעול כגוף אחד היא כלי רב-ערך ורב-חשיבות בשמירה על שלטון החוק. אולם בראש ובראשונה - ובכך עיקר - היא כלי רב-עוצמה.

סיכום פעולות האכיפה במחוז צפון:

  • נתפסו 7.3 טון בשר הושמדו וניתנו קנסות בהתאם
  • נתפסו העלמות מס בסך 11 מיליון ₪
  • נתפסו 44 כלי רכב
  • הוחרם כסף זומן בסך 1,251,000 שקל
  • זוהו וטופלו חריגות בניה וגניבת חשמל בהיקפים גדולים

 

 

לעיון בסרט ממבצע האכיפה - באדיבות חטיבת דובר המשטרה