ציטוטים מדברי פרקליט המדינה בכנס לשכת עוה"ד, אילת 2015

 
|18/05/2015 |

​להלן מובאות מדברים שנשא לפני זמן קצ פרקליט המדינה, שי ניצן, בכנס לשכת עורכי הדין באילת

שי ניצן, פרקליט המדינה
​"היום נכנסה לתפקידה הממשלה החדשה, ואיתה גם שרת המשפטים, איילת שקד. ברצוני להביא בפניכם דברים שאמרתי בטקס כניסתה לתפקיד:
 
בערב השבת שעברה, מיד לאחר שנודע שחה"כ איילת שקד תמונה לתפקיד שרת המשפטים, נכתב באחד העיתונים ש – "הדגלים ברחוב צאלח א דין הורדו לחצי התורן".
אמרתי לשרה כי מדובר בהכפשה גסה שאותה יכול לכתוב רק אדם שאינו מבין איך עובד משרד המשפטים ומיהם עובדיו.
עובדי המשרד הם עובדי ציבור במלוא מובן המילה. תפקידנו לשרת את מדיניות הממשלה הנבחרת תוך שמירה על עקרונות שלטון החוק. הדגלים אינם מורדים כשנכנס שר מסוים ואינם מונפים לגובה מופרז לכבוד שר אחר. המשרד הוא חלק מממשלת ישראל והוא מקבל בברכה כל שר שמתמנה לתפקיד זה.
אמרתי לשרה כי אני בטוח שתוך זמן קצר תלמדי להכיר את העובדים הישרים והמסורים עד אין קץ של המשרד, ואין לי ספק כי נעבוד בשיתוף פעולה לטובת קידום ערכי היסוד של השיטה הישראלית, ולטובת קידום ערכיה של מדינת ישראל כמדינה יהודית ודמוקרטית.
המשרד מורכב מפרקליטים, משפטנים, עובדים מנהליים, חוקרים ועוד כהנה וכהנה. זהו משרד מרתק, שעובדיו מבצעים עבודה מרתקת, ובאמצעותו ניתן להגיע להישגים גדולים עבור החברה בישראל.
 
היום, גבירותי ורבותי, הוא יום חג. בכ"ח באייר, חל יום ירושלים. יום זה נקבע כיום חג בחוק יום ירושלים, התשנ"ח – 1998, הקובע בראשיתו:
"הכנסת מכריזה בזה על יום כ"ח באייר כעל יום ירושלים שיוחג מדי שנה בשנה כחג המדינה וייקרא בשם "יום ירושלים"".
כידוע, מדובר ביום בו אנו מציינים את איחוד העיר ירושלים תחת ריבונות ישראלית, לאחר מלחמת ששת הימים. הצבתו של משרד המשפטים לפני שנים רבות דווקא בבניין זה - הממוקם  בחלק המזרחי של העיר, שעבר לשליטה ישראלית במלחמת ששת הימים – הוא אחד מסממני ציון איחוד העיר. 
במעמד קביעת יום זה כיום חג לאומי, נאמר כך על ידי אחד מחה"כ:
"את מהות ירושלים, רום התקוות ופסגת השאיפות, שאותה אנו מעלים על ראש שמחתנו, יש לציין ולייחד ביום המסמל את מרכזיותה בחיי עם ישראל אשר שב לארצו, הקים את מדינתו והכריז על ירושלים כבירתו הנצחית."
כמי שהינו יליד ירושלים, אני זוכר את פגזי הירדנים נוחתים בקרבת ביתי בעת מלחמת ששת הימים. התמזל מזלי ואני, ילד בן 7, הייתי חולה ביום בו פרצה המלחמה, ולכן נשארתי בביתי עם אמי. אך הפחד לגורל אחי ואחיותי הגדולים, שהלכו לבית ספרם שהיה מרוחק מביתנו, וחזרו הביתה לבדם, אחד אחד, רק לאחר כמה שעות, לרווחת הורי, זכור לי עד היום. מבחינתי, יום ירושלים, היום בו הוסר איום התותחים מעל ביתי, הוא גם יום חג אישי ומשפחתי.
 
יום זה הוא גם היום בו אנו מציינים את עליית העדה האתיופית לירושלים וישראל.
יום זה מוקדש לזכרם של יהודי אתיופיה שמצאו את מותם בדרך הארוכה והמייגעת בניסיונם לעלות לארץ. לפי ההערכות, כ-4,000 מבני העדה נספו בדרכים ובמחנות בדרכם לישראל. נחישותה והקרבתה של יהדות אתיופיה, לטובת הגעה לארץ המובטחת, מהוות סמל ומקור להשראה בעיניי. כידוע לכולנו, מסעה של העדה להשתלבות בארץ עוד לא תם, ואנו עדים בימים אלו למאמצים לקדם את שילובם המלא של בני העדה האתיופיות כשווים בין שווים בחברה הישראלית. מי יתן ונצליח גם בכך!
 
אני מאמין, שממשכננו בירושלים, בציון, אנו ממלאים יום יום משימה עילאית. אנו דואגים להמשיך ולמלא את ציון, ואת ישראל כולה, במשפט וצדקה. מהמקום הזה אפשר לעשות למען החברה בישראל, להביא בשורה ולקדם את ערכיה של מדינת ישראל.
 
ארצה להקדיש מספר מילים למלחמה העיקשת בשחיתות בשלטון המקומי, המכרסמת במרקם החברתי של מדינת ישראל. אלו עבירות שמשחיתות את החברה, וקורבנותיהן רבים. כאשר התנהגות פסולה זו משתרשת והופכת לתרבות נפוצה, הדבר מוליד חוסר תקווה מצד האזרחים הרגילים ומשבר אמון. הפרקליטות מנהלת מאבק חסר פשרות בתופעות של שחיתות בכלל, ובשלטון המקומי בפרט. לטובת קידום הטיפול בעבירות מהסוג הזה, ובשל מורכבותן הרבה והקושי לחושפן, הוקם גם צוות מיוחד, בראשותה של המשנה ליועץ המשפטי לממשלה, דינה זילבר, לקידום המאבק למען טוהר המידות בשלטון המקומי.
 
רק בשנה האחרונה הורשעו צבי בר, שלומי לחיאני, שמעון גפסו ויצחק רוכברגר. כבר לפני שנה הורשעו שני ראשי עיריית ירושלים לשעבר. כבר עתה אבקש להדגיש כי הרשעתם של כמה ראשי עיר אינה מטילה, כמובן, כתם על כלל ראשי העיר. אני בטוח כי רוב אנשי השלטון המקומי הינם אנשים ישרים והגונים, וחלילה לנו מלהתייחס לקבוצה זו כקולקטיב הלוקה באשם. עם זאת, כמה ראשי עיר כשלו וחובתנו היא למצות את הדין עימם.
בעניין לחיאני ביהמ"ש השלום סבר שניתן להסתפק בשישה חודשי עבודות שירות, אך אנו סברנו שנבחר ציבור שמעל באמון הציבור, והורשע בשחיתות, אף שבהפרת אמונים, דינו בנסיבות העניין להיות מאחורי סורג ובריח. הערעור שהגישה הפרקליטות לבית המשפט המחוזי התקבל ועל לחיאני הוטלו 8 חודשי מאסר בפועל. בפסק דינו של ביהמ"ש המחוזי נקבע כי "אין עבירת הפרת האמונים... נופלת בחשיבותה מעבירת השוחד ואינה פחותה ממנה מבחינת ה"אשם המוסרי" שדבק במבצעה. בשתיהן גם יחד ראה המחוקק איום חמור על השירות הציבורי ועל הערכים המוגנים שבבסיסו. איום, שיש למנעו באמצעות איסור פלילי."
שמעון גפסו, ראש העיר נצרת עלית, הורשע בשוחד. גם כאן סבר בית המשפט המחוזי שניתן להסתפק בעונש הכולל קנס, עבודות שירות,  וללא קלון. אנו סברנו שלא ניתן להסתפק בכך, והגשנו ערעור על העונש ועל הקלון, כך שתופסק גם כהונתו הקבועה של גפסו כראש עיר. בנוסף סברנו שכל עוד מתנהל נגדו כתב אישום שני שהוגש נגדו, אין מקום לחזרתו של גפסו לתפקידו – ולכן הגשנו בקשה לוועדה לבחינת השעיית ראשי רשויות מקומיות להשעותו. כתוצאה מבקשה זו גפסו הסכים לצאת לחופשה במסגרתה לא יפעיל כל סמכות כראש עיר ולקבל על עצמו מגבלות נוספות.
יצחק רוכברגר, ראש העיר רמת השרון, הורשע בעבירות מרמה והפרת אמונים, רישום כוזב במסמכי תאגיד וזיוף מסמך. על אף שנבחר מחדש לראשות עיריית רמת השרון, הוא הסכים, וההסכמה קיבלה תוקף של פסק דין, להכריז על נבצרות עד למתן גזר הדין בעניינו. בעוד שבועיים צפוי להתקבל גזר הדין.
בשנה האחרונה נפתחו חקירות נוספות נגד ראשי ערים ומועצות, וכן נגד חברי מועצות. אף שמדובר בעבודה משפטית סבוכה, לא ננוח ולא נשקוט, ונמשיך במאבקנו העיקש להבטחת השמירה על טוהר המידות בשירות הציבורי.
 
בהמשך לדברים, אבקש להתייחס בקצרה לפרשת שחיתות חמורה בה עסקנו בשבועות האחרונים. כוונתי לחקירה שהובילה להגשת כתב אישום ביום חמישי לבית המשפט המחוזי בירושלים, נגד רפ"ק ערן מלכה, עו"ד רונאל פישר, עו"ד רות דוד ואחרים. זאת בעקבות חקירת מח"ש מאומצת שהחלה לפני זמן רב, הניבה פירות מסוימים, חודשה לאחרונה והניבה עתה כתב אישום רחב היקף.
 
על-פי כתב האישום, חלק קצין המשטרה ערן מלכה פרטים רגישים מתוך מידע מסווג מחקירות משטרה שהחזיק בנאמנות מכוח תפקידו, עם עו"ד רונאל פישר אשר הפך להיות לו לשותף סוד, וזאת לצורך בצע כסף. עוד מואשם מלכה בכך שלא בחל בשיבוש חקירות סמויות רגישות להן היה שותף ובמכירת מידע מתוכן תמורת בצע כסף, תוך פגיעה קשה בערכי המשטרה. לנאשמים פישר ומלכה מיוחסות עבירות חמורות של מרמה והפרת אמונים, לקיחת שוחד, קבלת דבר במרמה בנסיבות מחמירות, הלבנת הון, שיבוש מהלכי משפט ועוד.
 
נאשמת מס' 3 היא עו"ד רות דוד, פרקליטת מחוז ת"א (פלילי) לשעבר, לה מיוחסות עבירות של קבלת נכסים שהושגו בפשע ושיבוש מהלכי משפט. על פי כתב האישום, העבירות נעברו כמה שנים לאחר שסיימה את כהונתה בפרקליטות.
 
כבר ביום שבו נודע שרות דוד נעצרה, חשנו, בפרקליטות, טלטלה גדולה. ההחלטה להגיש נגדה כתב אישום מהווה ללא ספק שלב נוסף וקשה לעיכול בפרשה זו.
 
יחד עם זאת, תמיד האמנו בשוויון הכל בפני החוק ועל פי עקרון זה פעלנו גם הפעם. השאלה שנבחנה על ידינו בעניינה של רות דוד, כלגבי כל חשוד אחר, הייתה אם יש "סיכוי סביר להרשעה". העובדה שרות דוד שימשה כפרקליטת מחוז לשעבר לא שינתה דבר בבחינה זו. משהגענו למסקנה כי יש סיכוי סביר להרשעה, החלטנו להגיש את כתב האישום.
 
עקב רגישות העניין, ובהתחשב בתפקידה של רות דוד בעבר, הרי שההחלטות המהותיות בעניינה, לרבות ההחלטה להגיש כתב אישום, הועברו על ידי גם לאישורו של היועץ המשפטי לממשלה.
 
אציין כי לאחרונה התקבלו אצל גורמים שונים פניות המעלות טענות להתנהגות פסולה של עוה"ד דוד בעת כהונתה כפרקליטת מחוז ת"א, בין השנים 2002-2010. בעקבות זאת הוחלט כי תקויים בדיקה ראשונית לגבי הטענות הללו, כדי שניתן יהיה לגבש החלטה באשר להמשך הטיפול בנושא. בדיקה זו הינה חיונית בעיני ועל כן הוחלט לבצעה.
 
ברצוני לחזור ולהדגיש כי כתב האישום מייחס לרות דוד עבירות שנעברו מספר שנים לאחר שפרשה מתפקידה ואין להן שום קשר לתפקידה כפרקליטת מחוז.
 
לסיום, חשוב לי מאד לציין, כמי שעובד בפרקליטות שנים ארוכות ומכיר את הפרקליטים היטב, כי הפרקליטים הם עובדים מסורים וישרים, שאינם חוסכים כל מאמץ לטובת האינטרס הציבורי. לא ניתן ללמוד מהגשת כתב האישום דבר וחצי דבר על יושרם והגינותם של הפרקליטים ואני מקווה מאד שלא ימצא  מי שיסבור כי זוהי הזדמנות לנגח את הפרקליטות ואת הפרקליטים.
 
בימים האחרונים שמעתי גורמים חסרי אחריות שהכפישו את הפרקליטות כולה בשל הגשת כתב האישום נגד הגב' דוד. הכפשה חסרת אחריות שכזו גורמת נזק כבד לאמון הציבור בפרקליטות ובפרקליטים. אני מפציר באותם גורמים: הרף לכם מהכללות חסרות אחריות שכאלה. הפרקליטים אינם ראויים לכך.
 
אנו בדרכנו נמשיך. נפעל במקצועיות, בנחישות, ביושר ובשוויון. ללא מורא וללא משוא פנים".