מובאות מדברי פרקליט המדינה בכנס המפקדים של משטרת ישראל

 
|08/02/2015 |

​פרקליט המדינה, שי ניצן, השתתף בכנס המפקדים של משטרת ישראל במכללה הלאומית לשוטרים, והזהיר שלא להכפיש ולהכתים ארגון המונה כ-30 אלף שוטרים ופועל באופן מקצועי ומסור.

​פרקליט המדינה אמר, כי למרבה הצער על המשטרה עוברת כעת תקופה קשה, אולם יש להיזהר מאוד מלהתלהם ולהשתלח בכלל הארגון ועובדיו, העושים עבודתם נאמנה. "כל חיי התנגדתי לעריכת הכללות ועל כן אני מתנגד להכפשת כלל המשטרה. יחד עם זאת, יש לעמוד נכוחה מול המציאות, להתייצב בעיניים פקוחות מול התופעות המתרחשות ולבחון אילו צעדים ניתן לנקוט כדי להמשיך ולהיאבק בתופעה, הכל בשילוב ידיים עם המשטרה, והכנס היום הוא צעד חשוב במאבק זה. אבל מצד שני, צריך לזכור שאין לנו משטרה אחרת. המשטרה תמשיך להיות ברחובות והמאבק בפשיעה נמשך בכל הכוח".

ניצן אמר כי שמע בתקשורת התבטאויות שונות שלפיהן זו בושה ללבוש מדי משטרה בימים אלה. "אני אומר לכם שגם בימים אלה זהו כבוד ללבוש מדים, כי בלי המשטרה מדינת ישראל לא תוכל להתקיים".

בצד הגיבוי שהעניק למשטרה, קרא פרקליט המדינה למפקדים להעביר מסר לכל השוטרות שתחת פיקודם. "כל שוטרת שנפגעה זכותה להתלונן ואני קורא למשטרה לעשות כל מאמץ כדי להגן על מתלוננות אלו שחלילה לא תיפול שערה אחת משערות ראשן". הוא אף הבהיר באופן חד-משמעי כי מפקד שיקבל דיווח משוטרת על כך שנפגעה או שהיא מעוניינת להגיש תלונה ולא יעביר את הדיווח לגורמים הרלוונטיים, צריך לדעת שהוא ייתן את הדין על אי הדיווח, ובוודאי כך הדבר אם יחפה על המעשה הפסול. בהקשר זה הזכיר ניצן את עניינו של תנ"צ נסים אדרי, שנמנע מלדווח על תלונת שוטרת נגד ניצב ניסו שחם, הורשע בדין המשמעתי וכעת מתנהל הליך לפיטוריו מהמשטרה.

פרקליט המדינה סקר בפני משתתפי הכנס את מהות העבירה של הטרדה מינית ואת משמעות ניצולם של יחסי מרות. בין היתר הוא הבהיר, שככל שפער הגילאים בין הצדדים גבוה יותר, וככל שפער הדרגות גבוה יותר, כך מתבססת חזקה של ניצול יחסי מרות, גם אם מדובר כביכול ברומן בהסכמה. הוא שב והדגיש כי יש להימנע מאמירת הערות מיניות וסקסיסטיות כלפי שוטרות ובוודאי שחל איסור על מפקדים להיות מעורבים בקידומה או באי-קידומה של שוטרת שיש לאותו מפקד קשר חברי או מיני איתה.

ניצן קרא למשטרה לעשות עבודת מטה יסודית במגמה לנקוט צעדים חינוכיים, ארגוניים ומשמעתיים נגד תופעות של הטרדות מיניות וניצול יחסי מרות. "אנו פועלים בשיתוף פעולה מלא עם המפכ"ל, ובעניין זה הבעתי את הערכתי הרבה למפכ"ל ולראש אגף משאבי אנוש, המשלבים איתנו יד במאבק בתופעה".

פרקליט המדינה הוסיף, כי המחלקה לחקירות שוטרים (מח"ש) בפרקליטות המדינה עושה את עבודתה באמונה רבה והיא אינה אויב של המשטרה אלא שותפה נאמנה של הארגון במאבק לטוהר המידות של המשטרה והשוטרים. הוא הביע את הערכתו לעבודתה הלא פשוטה של מח"ש, ואמר כי הוא משוכנע שלמרות התקופה הקשה והטלטלה שחווה כעת המשטרה, הרי שהוקעתם של המעשים הפסולים תביא לכך שבסופו של יום המשטרה תהיה נקייה יותר וחזקה יותר.