הועדה למינוי קאדים, בראשות שרת המשפטים, בחרה שבעה קאדים חדשים

 
|12/01/2016 |

הוועדה בחרה מספר שיא של קאדים חדשים למערכת בתי הדין השרעיים. 
זוהי הפעם הראשונה מאז שנת 2009 שנבחרים קאדים חדשים על ידי הוועדה, ובפעם הראשונה מאז שנת 1994 שמערך הקאדים האזוריים תוגבר באופן משמעותי בשלושה תקנים של קאדים נוספים (מעבר לשמונת הקאדים המכהנים בשמונה בתי הדין הפרושים ברחבי הארץ).

שרת המשפטים בוועדה לבחירת קאדים
בתי הדין השרעיים הינם בתי הדין הדתיים של העדה המוסלמית במדינת ישראל המונה כ- 1,200,000 איש. בתי הדין פועלים בארץ ישראל מאז התקופה העות'מאנית. מאז הקמת המדינה בתי הדין פעלו במסגרת משרד הדתות ובשנת 2002 עברו לאחריות משרד המשפטים. 
 
ברחבי המדינה פועלים בית דין שרעי לערעורים שמקום מושבו בירושלים ושמונה בתי דין שרעיים אזורים (ירושלים, חיפה, יפו, נצרת, עכו, טייבה, באקה אל גרביה, באר שבע).


​המינויים

  • הקאדים מוחמד אבו ערביד וזיאד להוואני  נבחרו לבית הדין השרעי לערעורים וישלימו את הרכבו, לאחר פרישתו של הנשיא הקאדי ד"ר אחמד נאטור.
  • חמישה קאדים נבחרו לבתי הדין השרעיים האזוריים: עסאם אבו על, אחמד כיאל, מאמון כנען, ראפת עוידה ועסאם ע.אלכרים.
  • הוועדה אף אישרה את מינויו של הקאדי עבד אלחכים סמארה, אשר שימש עד כה במנהל בתי הדין השרעיים לתפקיד נשיא בית הדין השרעי לערעורים בפועל במקומו של הקאדי דאוד זיני אשר יוצא לשנת שבתון ולאחר מכן יפרוש מתפקידו.
  •  הקאדי ד"ר איאד זחאלקה מונה ע"י שרת המשפטים לתפקיד מנהל בתי הדין השרעיים במקומו של הקאדי סמארה.
  
שרת המשפטים, איילת שקד: "אני גאה על כך שהיום עשינו היסטוריה בוועדה למינוי קאדים ובחרנו מספר שיא של קאדים חדשים אשר ישלימו את השורות ויתגברו באופן משמעותי את מערך בתי הדין המשרת אוכלוסייה של מעל 1.2 נפש. כתוצאה מהמינויים הללו יזכו האזרחים לשירות טוב יותר, מכבד יותר ויעיל יותר. ביקשתי מוועדת המשנה להמליץ על נשים מועמדות לתפקיד קאדיות".

התמונות באדיבות דוברות שרת המשפטים.