הרשות לאיסור הלבנת הון ומימון טרור אירחה קורס בינלאומי של מועצת אירופה

 
|07/06/2016 |

​כ-35 מומחים בינלאומיים השתתפו בקורס של ארגון Moneyval ממועצת אירופה, אותו ארחה הרשות לאיסור הלבנת הון ומימון טרור. ​

חברי המשלחת הישראלית במנפגש עם 25 מדינות החברות בארגון MONEYVAL

הקורס יועד להכשרת מעריכים בינלאומיים, שתפקידם לבחון את עמידתן של מדינות בסטנדרט הבינלאומי המחייב בתחום, אשר נקבע על ידי ארגון ה- FATF, במסגרת ביקורות תקופתיות שמתקיימות בכלל המדינות החברות בארגון. המשלחת כללה נציגים מ-25 מדינות.

​ארגון Moneyval הינו ארגון מוביל בו חברות עשרות מדינות אירופאיות וארגונים בינלאומיים דוגמת קרן המטבע העולמית, הבנק העולמי, ועוד. הארגון פועל  לוודא את יישום הסטנדרטים הבינלאומיים בנושא המאבק בהלבנת הון ומימון טרור באמצעות ביצוע ביקורות הדדיות בין המדינות החברות בו. הסטנדרטים הבינ"ל בתחום נקבעים בידי ארגון ה-FATF, כוח משימה בינלאומי הפועל לקידום המאבק בהלבנת הון ומימון טרור, הקובע כללים מחייבים לכלל מדינות העולם לצורך מניעת פעילות של הלבנת הון ומימון טרור בשטחן. מדינת ישראל התקבלה לאחרונה כמשקיפה בארגון ונמצאת כיום בהליכים לקבלה כחברה, כאשר עמידה בהצלחה בביקורת הבינלאומית אשר תיערך בקרוב בישראל היא תנאי להצטרפותה של מדינת ישראל לארגון היוקרתי.


על פי כללי ארגון ה-FATF, עומדות כל מדינות העולם לביקורות תקופתיות, הן מהבחינה הטכנית - קיומה של מסגרת חקיקתית מלאה והולמת, והן מבחינת אפקטיביות המשטר בפועל. נושא האפקטיביות, אשר לו ניתן כיום הדגש המשמעותי, נבחן על ידי צוות המעריכים לעומק, בין השאר באמצעות ביקור במדינה המבוקרת, מפגשים עם גופי האכיפה והרגולציה, המוסדות הפיננסיים והסקטור הפרטי, ניתוח סטטיסטי של פעילות המדינה, דוגמאות לפעילותה, עמדת מדינות אחרות בנושא שיתופי הפעולה הבינלאומיים ועוד.

 

בקורס המעריכים נטלו חלק גופי האכיפה והרגולציה העוסקים בתחום בישראל במעמד של משקיפים, אשר כללו את נציגי משטרת ישראל, הפרקליטות, הפיקוח על הבנקים, הרשות לניירות ערך, אגף שוק ההון, ביטוח וחסכון במשרד האוצר, בנק הדואר, רשות המסים, יחידת הממונה על נותני שירות עסקי, משרד המשפטים ועוד.


שרת המשפטים, איילת שקד, ששבה מביקור בהונגריה שם השתתפה בכנס למלחמה בהסתה ברשת ובשיימינג, אמרה כי: "הקורס מהווה נדבך נוסף במלחמה נגד הטרור העולמי. לטרור המודרני צורות רבות - הוא מגייס הון עבור הטרור, הוא משתמש ברשת לשם כך ולשם הסתה, והנפגעות מכך הן מדינות העולם החופשי. עלינו לגייס את המדינות הנאורות למלחמת חורמה בכל רבדי המלחמה בטרור, הן במאבק בהלבנת הון ומימון טרור והן בהסתה ברשת".

מר' מאטיאס קלואט, מזכיר ארגון Moneyval במועצת אירופה, ציין כי "ארגון Moneyval מודה לרשות לאיסור הלבנת הון ומימון טרור על האירוח המוצלח של קורס המעריכים. הפעילות מבטאת את המחויבות הרבה של ישראל לארגון מאניבל ולפעילות הקהילה הבינלאומית במאבק בהלבנת הון ובמימון טרור".

מנכ"לית שרת המשפטים, עו"ד אמי פלמור נפגשה עם חברי המשלחת ובירכה אותם לרגל הביקור בישראל. פלמור הדגישה בפניהם את מחויבותה של מדינת ישראל ומחויבותם של שרת המשפטים ומשרד המשפטים למאבק הגלובלי בהלבנת הון ובמימון טרור, מחויבות המשתקפת היטב במגמת השיפור המשמעותית בשנים האחרונות. עוד ציינה, כי משרד המשפטים נוטל תפקיד מרכזי במהלך, בין השאר באמצעות הרשות לאיסור הלבנת הון ומימון טרור, הפרקליטות, המשמשת שחקן מרכזי באכיפת החוקים בתחום, ומערך הייעוץ המשפטי לממשלה, המסייע בקידום יזמות חקיקה ויצירת מסגרת נורמטיבית למלחמה בהלבנת ההון ובמימון הטרור.

ראש הרשות לאיסור הלבנת הון ומימון טרור, ד"ר שלומית ווגמן-רטנר, ציינה כי "הרשות לאיסור הלבנת הון ומימון טרור רואה חשיבות רבה בפעילות הבינלאומית בתחום ובתרומה לקהילה הבינלאומית דוגמת ההכשרה הייחודית שהתקיימה בישראל. אירוח הקורס משמעותי לישראל במיוחד על רקע ההערכות לביקורת הבינלאומית הקרובה, ואנו שמחים על ההזדמנות שהתאפשרה לנציגי מכלול הגופים הפועלים בתחום בישראל להיחשף לפרוצדורת הביקורת ולהעמיק ידיעותיהם בתחום".