כנס ראשון מסוגו בישראל: גישור בסכסוכי סימני מסחר

 
|09/12/2014 |

​רשות הפטנטים בשיתוף עם ארגון WIPO, הארגון הבינלאומי לקניין רוחני של האו"ם, ולשכת המסחר ת"א תקיים ביום חמישי ה- 11.12.14 כנס ראשון מסוגו בישראל, שיתקיים במתכונת של workshop, ונועד להנגיש לעורכי הדין ולציבור את הגישור בסכסוכי סימני מסחר כאלטרנטיבה להליך המשפטי.

סימן מסחר הוא שם, לוגו אשר נעשה בו שימוש מסחרי לצורך שיווק ופרסום מוצר מסוים או שירות. רישום סימן מסחר - מטרתו כפולה – מחד, לאפשר לבעל סימן מסחר הגנה על סימן המסחר בו עושה הוא שימוש ומשקיע בפרסומו משאבים רבים. מאידך, מגן על הציבור, שכן רישום הסימן מבטיח כי עוסק אחר לא יעשה שימוש בסימן מסחר דומה או זהה והציבור ידע בדיוק איזה מוצר/ שירות הוא מקבל.

בקשה לרשום סימן מסחר מוגשת לרשם סמני המסחר שברשות הפטנטים ונבחנת אל מול סימני מסחר זהים או דומים באותה קטגוריה של מוצרים או שירותים. במידה שנמצאו סימני מסחר זהים או דומים כדי להטעות, סימן המסחר המבוקש יסורב לרישום. סימן מסחר שאושר לרישום מפורסם להתנגדויות. במידה ומוגשת התנגדות, הליך ההתנגדות מתברר בבית הדין ברשות הפטנטים במסגרת הליך שיפוטי לכל דבר ועניין. באותו האופן, מתבצע ההליך גם לגבי בקשה למחיקת סימן מסחר רשום, או כאשר קיימות שתי בקשות לרישום סימני מסחר זהים או דומים.

מטרת הכנס לתת לקהל כלים מעשיים וידע פרקטי בגישור כאלטרנטיבה להליך השיפוטי בתחום סימני המסחר. הליכים בפני רשם סימני המסחר והפוסקים בקניין רוחני הינם יקרים וארוכים. בנוסף, ההחלטה הניתנת בסופם היא בדרך כלל החלטה שבה צד מנצח וצד מפסיד. הליך הגישור עשוי להוות אלטרנטיבה יעילה, קצרה וזולה, במסגרתה הצדדים מוצאים יחדיו פתרון המתאים להם, כזה שהוא בבחינת WIN-WIN עבור שניהם. למשל, מבקש רישום סימן המסחר מתקן את סימן המסחר (מוסיף אלמנט, מוסיף את שם החברה לסימן המסחר וכן הלאה) על מנת ליצור אבחנה בינו לבין סימן המסחר שבבעלות המתנגד. עם זאת, על מנת למצות היטב את הליך הגישור, על הצדדים להתחשב גם באינטרס הציבור. משמע, על עורכי הדין, והמגשרים בתחום סימני המסחר לנהוג כאילו קיים בחדר הגישור צד נוסף וירטואלי – הוא הציבור. ההסכם חייב לשקף את האינטרסים של אותו צד וירטואלי, אחרת הסכם לא יאושר ע"י הרשם.

בין המרצים בכנס: איגנסיו קסטרו, סגן מנהל מרכז הגישור של ארגון הקניין הרוחני העולמי; ג'ון לאנג, מבכירי המגשרים בבריטניה ויונתן אגמון, עו"ד ומגשר מטעם ארגון הקניין הרוחני העולמי.

  • לחצו כאן לצפייה בהזמנה לכנס גישור בסכסוכי סימני מסחר.