לראשונה: נפגעי עבירות מין חמורות יהיו זכאים לקבל סיוע משפטי חינם בהליכים הפליליים, ללא מבחני זכאות

 
|02/08/2017 |

​הסיוע המשפטי במשרד המשפטים מייצג בפני ערכאות שיפוטיות בתחומי המשפט האזרחי את הזכאים לכך על פי חוק. לראשונה, יוענק סיוע משפטי לנפגעי עבירה בהליכים פליליים ומכוח חקיקה ראשית של הכנסת.

​חוק סיוע משפטי לנפגעי תקיפה מינית שעבר בכנסת מעניק זכאות לנפגעות ונפגעי עבירות מין חמורות לקבל סיוע, ייעוץ וליווי משפטי, לשם מימוש זכויותיהם במסגרת ההליכים הפליליים המתנהלים נגד הפוגע וכן במסגרת הליכים נלווים (ועדות שחרורים, חנינות וכד').
הזכאות תקום לכל נפגע, שנגד הפוגע בו הוגש כתב אישום באחת (או יותר) מהעבירות המנויות בתיקון (אינוס, מעשה סדום, בעילה אסורה בהסכמה (כלפי קטין), עבירות מין במשפחה או בידי אחראי על חסר ישע) וזאת ללא עלות כלשהי וללא בדיקת זכאות.

זכויותיו של נפגע עבירה במסגרת ההליך הפלילי מעוגנות בחוק מזה שנים רבות (בחוק זכויות נפגעי עבירה), אלא שעד עתה, על מנת לממש זכויות אלה, היה על הנפגע לפעול מול התביעה בעצמו או לשכור לשם כך שירותיו של עו"ד פרטי, על העלויות הכרוכות בכך. מעתה, מאפשרת המדינה לנפגע עבירת מין חמורה להיות מלווה בידי גורם משפטי מנוסה, אשר יפעל למימוש זכויותיו השונות של הנפגע, ללא עלות וללא מבחני זכאות.

קטינים נפגעי עבירות מין חמורות יקבלו סיוע וליווי משפטי על ידי עורכי דין המתמחים במתן סיוע משפטי לילדים ובני נוער ועברו הכשרה מיוחדת לכך.

עו"ד גלעד סממה, ראש הסיוע המשפטי במשרד המשפטים: "מדובר בחקיקה פורצת דרך, בנושא קידום זכויות נפגעי עבירה. החקיקה גובשה מתוך ההבנה, שלנפגעות ולנפגעי עבירות מין אין מספיק כלים ויכולות בהתמודדות עם ההליכים הפליליים. באמצעות מערך הייצוג שמוקם בימים אלה בסיוע המשפטי, יתאפשר לנפגעי העבירה לממש את זכויותיהם ולהשמיע את קולם באופן ברור וצלול. זו הזדמנות להודות לשרת המשפטים ולמנכ"לית המשרד על התמיכה והמעורבות בקידום חקיקה חשובה זו.״