לראשונה בישראל - המגזר השלישי נחשף עם נתוני אמת

 
פרסום ראשון של נתונים אלה הכוללים סכומי תמיכות המדינה לסקטורים השונים במגזר השלישי, מי מקבל אישור הטבות מס,  מהו השכר הממוצע לעובדים הבכירים ועוד: נתוני גיידסטאר, אתר העמותות של ישראל, מגלים הצצה לתחומי הפעילות השונים המרכיבים את המגזר השלישי

 


המגזר השלישי (עמותות וחברות לתועלת הציבור) נחשף אתמול, יום שלישי 26.6.12, לראשונה עם נתוני אמת:  כנס גיידסטאר למקבלי החלטות במגזר השלישי התקיים אתמול (26.6.12) במרכז "נא לגעת" ביפו בשיתוף רשות התאגידים שמשרד המשפטים, ג'וינט ישראל, קרן רוטשילד יד הנדיב וחברת אנפיטק (חברה לתועלת הציבור), טכנולוגיה ומידע לעמותות,  מפעילת אתר גיידסטאר ישראל, אתר העמותות של ישראל (הקרדיט המבוקש), ובו הוצגו לראשונה נתונים, שטרם הוצגו בישראל, לא במתכונת של סקר או מדגם, כי אם כנתוני אמת, הגזורים מתוך דוחות אשר דווחו על פי חוק לרשויות המדינה, אודות עמותות וחברות לתועלת הציבור, לרבות נתוני תמיכת המדינה במוסדות ציבור, נתונים אודות חלוקת אישורי המדינה לארגונים לטובת הטבות במס בגין תרומות ונתונים אודות ממוצע שכר הבכירים בכל אחד מתחומי המגזר השלישי השונים.

במהלך הכנס, אשר דן במהפכת השקיפות כחלון הזדמנויות למגזר השלישי והקו המקשר בין עמותות ועסקים, פורסמה תמצית הנתונים מתוך  שנתון העמותות החדש, אשר הוכן ע"י חברת אנפיטק, שהתבסס על מאגר רשם העמותות שבראשות התאגידים,  שבמסגרתו נערכו, נאספו, סווגו ונותחו נתונים  של כ- 34,000 ארגונים (עמותות וחברות לתועלת הציבור), אשר קובצו  ממאגר הנתונים של אתר גיידסטאר, ממקורות וממאגרי נתונים נוספים.

לדברי ד"ר גיא רוטקופף, מנכ"ל משרד המשפטים: "העמותות הפועלות במסגרת החברה האזרחית בישראל, הינן שותפות מרכזיות לעשייה הציבורית והממשלתית בתחומי חיים מגוונים. שותפות זו נובעת ממדיניות משרד המשפטים ובאה לידי ביטוי בצעדים רבים לעידוד יזמות חברתית בארגונים, לשיתופם בתהליכי קביעת המדיניות ובצעדים לשיפור וייעול הפיקוח והרגולציה. כחלק משאיפתנו למימוש צעדים אלו, הושק מיזם "גיידסטאר ישראל", המשותף למשרד המשפטים, יד הנדיב (קרן רוטשילד) וג'וינט ישראל, והמופעל ע"י חברת אנפיטק – טכנולוגיות למגזר השלישי בע"מ (חברה לתועלת הציבור). מיזם זה, הופך את המידע על כלל העמותות הרשומות בישראל לנגיש עבור כל מי שחפץ בו ושם את מדינת ישראל בשורה אחת עם מדינות מפותחות אחרות."

לדברי עו"ד אלון בכר, ראש רשות התאגידים ורשם העמותות: "השקיפות בתחום העמותות חיונית להגברת אמון הציבור במגזר השלישי, היא מנוע התמיכה שיאפשר לעמותות לצבור תאוצה ולהתפתח במסגרת השירותים החברתיים והכלכליים שהמגזר מספק. רשות התאגידים מקדמת את מהפכת השקיפות בעמותות וכן מעמידה לרשות העמותות והציבור, אמצעים טכנולוגיים לקידום השקיפות ונגישות המידע. המהפך הארגוני הפנימי שעורכת הרשות ביחידת העמותות תשפר עוד יותר את השירות והנגישות למידע ויגביר את השקיפות של המגזר כולו ושל הליכי הרגולציה ברשות התאגידים."

> לעיון בשנתון העמותות שהוצג בכנס
> לעיון בסיכום הנתונים