ישראל דורגה בדירוג הראשון בדו"ח מחלקת המדינה האמריקאית בעניין המאבק בסחר בבני אדם

 
|28/07/2015 |

מחלקת המדינה של ארצות הברית פרסמה ד"וח בדבר המאבק בסחר בבני אדם, בטקס רשמי בוושינגטון. דו"ח זה מדרג את מדינות העולם בהתאם לרמת המאבק שלהם בתופעה נלוזה זו.
מדינת ישראל דורגה שוב בדירוג הראשון, וזוכה לעמוד זו השנה הרביעית ברציפות בשורה הראשונה של מדינות העולם בהקשר למאבק זה.

עיניים של אנשים שונים עם ספרה 1 בזהב והלוגו של משרד המשפטים

​דו"ח מחלקת המדינה על המאבק בסחר בבני אדם אשר מתפרסם מדי שנה, החל משנת 2001, מחולק לשלוש רמות. עד 2012, דורגה מדינת ישראל בדירוג השני, שמשמעותו: מדינה שאינה עומדת בסטנדרטים מינימאליים, אך עושה מאמצים משמעותיים לעשות כן. ביוני 2012 דורגה מדינת ישראל, לראשונה, בדירוג הראשון, בו כלולות מדינות העומדות בסטנדרטים המינימאליים לגבי המאבק בסחר בבני האדם. מדינת ישראל שומרת על הישג זה, והיום פורסם כי היא נשארה בדירוג הראשון, שנה רביעית ברציפות.
 
המדינה פועלת בצורה נמרצת ונחושה בשלושה מישורים עיקריים: מניעת התופעה, אכיפה כלפי העבריינים וסיוע לנפגעי העבירה.
בדו"ח מצוין כי ישראל ממשיכה לפעול בדרכים מגוונות כדי למגר את הסחר בבני אדם. הרשויות פועלות לזיהוי קורבנות העבירה, להעברתם למקלטים ייעודיים ולאכיפה נוקשה כנגד העבריינים. כמו כן, נערכת פעילות של מניעה, הסברה והכשרות מקצועיות לגופים רבים. 
 
הדו"ח מציין לשבח את פעולות האכיפה הנחושה, כגון פסק דין תקדימי אשר הרשיע בסחר בבני אדם אזרח ישראלי שניצל קטינה מגיאורגיה, וכן הליכים שננקטו כנגד שלושה עובדים לשעבר של רשות האוכלוסין וההגירה. בנוסף מצין הדו"ח לטובה את ההגנות הרחבות הניתנות לקורבנות סחר בבני אדם בישראל- מקלטים, כולל מקלט חדש ומרכז יום שנפתחו במהלך שנת 2014, סיוע משפטי בחינם באמצעות האגף לסיוע משפטי במשרד המשפטים, וכן אשרות המאפשרות עבודה ושיקום. מודגש כי כל ההגנות הללו אינן מותנות בשיתוף פעולה עם רשויות אכיפת החוק. כן הוזכרו לטובה פעילויות שנערכו השנה לרבות, סמינר בינלאומי לשופטים בנושא סחר בבני אדם, בו לקחו חלק שופטים ממדינות רבות; הקמת אתר אינטרנט עדכני ליחידה לתיאום המאבק בסחר בבני אדם במשרד המשפטים; פעילות מול גורמים בענף התיירות כדי למנוע תיירות מין; "קו חם" לעובדים זרים בו הם יכולים לברר את זכויותיהם ולהתלונן על מקרי ניצול– קו שמאויש באופן קבוע במתורגמנים דוברי שפות שונות; הרצאות לסגל הדיפלומטי של משרד החוץ ועוד.
 
שרת המשפטים, איילת שקד: "סחר בבני אדם היא תופעה בזויה ומבישה. כל אדם או גוף אשר עוסקים במסחר בני אדם, בועטים בהבנה הבסיסית כי בני אדם נוצרו שווים, וכי לאף אדם אין זכות להיות פטרון על חייו של האחר ולעשות בו כרצונו. אני גאה בהישגיה של מדינת ישראל במלחמה ובמאבק אל מול תופעת הסחר בבני האדם. נמשיך להיות המגדלור בהובלת המאבק בנושא זה".
 
מנכ"לית משרד המשפטים, אמי פלמור, העומדת בראש ועדת המנכ"לים למאבק בסחר בבני אדם: "גם השנה מחלקת המדינה האמריקאית הכירה במאמציה הרבים של מדינת ישראל במאבק בסחר בבני אדם. משרד המשפטים מוביל את המאבק המערכתי שמקדמת המדינה באמצעות שיתוף פעולה בין-משרדי. תופעת העבדות מודרנית היא סוגיה מרכזית על סדר יומה של מדינת ישראל, וההתגייסות המערכתית בעניינה, מובילה את מדינתנו להישגים משמעותיים הזוכים להכרה בינלאומית. אנו מחויבים להמשיך ולפעול ללא לאות על מנת להילחם בסחר בבני אדם בישראל. "