רמו"ט פתחה בהליך אכיפה בינלאומי בנושא השפעת "האינטרנט של הדברים" על המידע האישי שלנו

 
|13/04/2016 |

​הרשות למשפט, טכנולוגיה ומידע במשרד המשפטים (רמו"ט) הודיעה על פתיחה בהליך אכיפה משותף יחד עם 29 רשויות להגנת מידע אישי מהעולם, בנושא השפעת האינטרנט של הדברים על המידע האישי של האזרחים. זאת, כחלק מפעילותה הבינלאומית במסגרת GPEN  (Global Privacy Enforcement Network)  - רשת לשיתוף פעולה באכיפת הגנת הפרטיות במידע.

​רמו"ט חברה בוועד המנהל של הרשת, אשר מטרתה לכונן שיתופי פעולה חוצי גבולות בין רגולטורים של הגנת מידע אישי בשוק גלובלי גדל, שמתנהלים בו מסחר ופעילות צרכנית, המבוססים על העברת מידע אישי בין מדינתי.

 

"האינטרנט של הדברים" (Internet of Things - IoT), מתייחס למגוון רחב של מכשירים ושירותים שאנו מכירים ומשתמשים בהם כבר היום, האוספים את המידע הנצבר במהלך השימוש בהם ומעביר אותו לרשת האינטרנט ולעיתים גם לאפליקציות ברשת, לרבות לרשתות חברתיות. למשל, פריט ביגוד שיש בו חיישן המודד קצב לב ומעביר את הנתונים למוקד שירות לחולי לב; חיישן הנישא על הגוף האוסף מדדים בריאותיים כגון דופק, לחץ דם, חמצן בדם, התנהגות עובר וכיו"ב ומעביר את המידע לרופא המטפל; מכשיר לניהול בית חכם ומעקב אחר מלאי מוצרים במקרר ובמזווה, ומכשירי מעקב אחר איתור נהיגה וניהול ציי רכב.


לצד היתרונות הרבים שיש במוצרים אלה, הם מציבים אתגרים במימוש זכותו של האדם לפרטיות במידע האישי שלו. למשל, מידע בריאותי שהועבר לרופא עשוי להיות אטרקטיבי לגורמים שונים, מחברת ביטוח דרך מפרסמים ועד לגורמים עברייניים וטרוריסטים.

 
פעילות רמו"ט תבחן את המידה בה חברות בתחום זה לוקחות בחשבון את פרטיות לקוחותיהם, שומרות על המידע האישי שלהם ומפרטות בפניהם את זכויותיהם. פעילויות אכיפה בינ"ל משותפות נערכו גם בשנים קודמות, כאשר נבדקו אפליקציות בטלפונים ניידים, נבחנו שירותים מקוונים המיועדים לילדים ונבחנה מדיניות הפרטיות של אתרי אינטרנט.


התוצר המשולב של פעילות כל הרשויות יפורסם בספטמבר 2016, ויישקלו פעולות אכיפה ספציפיות כנגד כל מפעיל מכשיר או שירות שיימצא כמפר חוק.


אלון בכר, ראש הרשות למשפט, טכנולוגיה ומידע: "עם ריבוי מספר המכשירים והשירותים המקושרים לרשת האינטרנט וזה לזה, נושא ה- IoT הופך לבעל חשיבות ניכרת בחיי היום יום של כולנו גם הגנת המידע האישי, כשלמכשירים אלה - המאפשרים לאנשים לשלוט ולנטר היבטים רבים של חייהם - פוטנציאל ניכר באיסוף כמות גדולה של נתונים אישיים מן המשתמש, לעתים אפילו בלי שידע על כך. משכך, על כל אדם המשתמש במוצרים מסוג זה לוודא כי ידוע לו מהו המידע הנאסף אליו, היכן הוא נשמר, למי הוא יכול להימסר ובאילו נסיבות, וכן מהו השימוש שייעשה במידע זה. רמו"ט תבחן ותוודא כי גופים האוספים מידע רגיש לא ישתמשו במידע זה שלא לצורך ושלא עפ"י הרשאה מפורשת של מי שהמידע הוא לגביו".