טקס חנוכת בית הדין לעררים מחוז דרום במעמד שרת המשפטים איילת שקד

 
|08/09/2015 |

​טקס חנוכת בית הדין לעררים מחוז דרום התקיים היום, כ"ד באלול תשע"ה, במעמד שרת המשפטים, איילת שקד; מנכ"לית משרד המשפטים, עו"ד אמי פלמור וראש בית הדין לעררים, עו"ד יעל ורדי-רוטשילד.

עו"ד אמי פלמור, עו"ד יעל ורדי-רוטשילד ושרת המשפטים איילת שקד מרימות כוסית

​בית הדין לעררים הוקם מתוקף תיקון 22 לחוק הכניסה לישראל, התשי"ב- 1952 ופעל עד כה במחוז תל אביב וירושלים. בית הדין מהווה ערכאה שיפוטית, שמטרתה לייעל ולפשט את ההליכים ולרכז את הנושאים הנוגעים להסדרה ומעמד תושבות בערכאה מקצועית אחת המתמחה בהם. 

 
על פי התיקון לחוק, בית הדין עוסק בעררים שהוגשו על החלטות שניתנו ע"י רשות האוכלוסין וההגירה ושר הפנים בעניינים של הסדרת מעמד ותושבות: החלטות בענייני הכניסה למדינת ישראל, השהיה בה, היציאה ממנה, וכן ענייני אזרחות שונים. 
בית הדין לעררים  דן בערר שהוגש בהתאם לעילות, לסמכויות ולסעדים שלפיהם דן בית משפט לעניינים מנהליים, בעתירה מנהלית, לפי סעיף 8 לחוק בתי משפט לעניינים מנהליים. הוראה זו מתיישבת עם תוצאתו של התיקון לחוק, המעבירה את סמכות הביקורת השיפוטית על החלטות המנהליות המנויות בתוספת לחוק, מבית המשפט לעניינים מנהליים לבית הדין.

מיום פתיחת בית הדין לעררים במחוזות תל-אביב וירושלים בתאריך ה-1.6.14 ועד היום הוגשו בסך הכל 3725 עררים.
בתל אביב נפתחו 2086 תיקים, נסגרו  1060 תיקים וכיום ישנם 1026 תיקים פתוחים ופעילים.
בירושלים נפתחו  1639 תיקים נסגרו 1061 תיקים וכיום ישנם 578 תיקים פתוחים ופעילים.

שרת המשפטים, איילת שקד: "בית הדין לעררים מסמל את הנכונות הישראלית לאפשר הליך שיפוטי הוגן למי שמבקש להיכנס למדינה. חנוכת בית הדין בבאר שבע מגדירה מחדש את גבולות השירותיות של משרד המשפטים ומאפשר נגישות לערכאה זו גם בדרום".

מנכ"לית משרד המשפטים, עו"ד אמי פלמור: "בית הדין לעררים הביא בשורה של ממש בתחום הטיפול השיפוטי בענייני הגירה. תוך פחות משנה וחצי נפתחו שלושה מחוזות בתל אביב, ירושלים ועכשיו בדרום. מהלך זה הקל על העומס בבתי המשפט והקל את הגישה לערכאות השיפוטיות. פתיחת מחוז דרום של בית הדין מצטרף לשורה של צעדים נוספים שמשרד המשפטים נוקט במטרה לשפר ולהנגיש את השירות לציבור כולו ולתושבי הדרום בפרט".

 

קרדיט צלם: גבי הלר.