היום הבינלאומי לזכויות אדם של אנשים עם מוגבלות

 
|02/12/2014 |

​לקראת היום הבינלאומי לשוויון זכויות לאנשים עם מוגבלות, שיצוין ב- 03/12/2014, מפרסמת נציבות שוויון זכויות לאנשים עם מוגבלות נתונים על מצבם של כמיליון ושש מאות אלף האנשים עם מוגבלות, אשר חיים כיום בישראל ומהווים כ- 20% מכלל האוכלוסייה.

55% מאוכלוסיית האנשים עם מוגבלות בישראל בגילאי העבודה, כ- 878 אלף אנשים. בשנת 2014 התקבלו כ- 1,300 פניות ציבור בתחום הנגישות. זוהי עלייה משמעותית לעומת כמו הפניות בשנה שעברה.

 

בישראל חיים כמיליון ושש מאות אלף אנשים עם מוגבלות, מתוכם כמיליון שלוש מאות וחמישים אלף בגילאי 18 ומעלה.
בקרב גילאי 18 ומעלה: כ- 535,000 אנשים הם אנשים עם מוגבלות חמורה ו- 810,000 הם אנשים עם מוגבלות מתונה.
מתוך כלל האנשים בגיל העבודה: 18% עם מוגבלות פיזית, 9% עם מוגבלות נפשית, 4% מוגבלות קוגניטיבית, 4% מוגבלות ראיה, 4% מוגבלות שמיעה, 3% לקות למידה/הפרעת קשב וריכוז.
ל- 47% מהאנשים עם מוגבלות יש יותר מתחום מוגבלות אחד (מתוך: "בעלי מוגבלות בגילאי העבודה בישראל", ברוקדייל והמוסד לביטוח לאומי).

בשנת 2013 טופלו על ידי נציבות שוויון זכויות לאנשים עם מוגבלות 1,532 פניות, מתוכן 1,064 פניות הקשורות בנושאי נגישות ו-  468 פניות הקשורות ליתר נושאי חוק השוויון, כגון הפליה, תעסוקה, מתן מידע וכו'. כמו כן, טופלו 10 שאילתות ו- 27 בקשות לפטורים. בשנת 2014 טופלו עד כה יותר מ- 1,300 פניות ציבור ושאילתות בתחום הנגישות. מדובר בעליה חדה לעומת השנה הקודמת

אחיה קמארה, נציב שוויון זכויות לאנשים עם מוגבלות: "לאורך השנים, אנו רואים כי לא חל שיפור מהותי בפערים בין אנשים עם מוגבלות לאנשים ללא מוגבלות. אנשים עם מוגבלות נצבים בפני חסמים רבים המונעים את השתלבותם בחברה ומקשים עליהם למצות את עצמם. החסמים הם בחלקם בתחום הנגישות, כך שהסביבה שאינה נגישה אינה מאפשרת לאנשים עם מוגבלות לקחת חלק בכל תחומי החיים. חסמים אחרים נובעים מדעות קדומות וסטיגמות, המובילים לכך שאנשים מתקשים למצוא מקומות עבודה, או סובלים מבדידות חברתית. אנו כנציבות שוויון זכויות לאנשים עם מוגבלות פועלים ללא לאות להסרת חסמים על מנת שהחברה הישראלית תהיה נגישה, מקבלת וסובלנית יותר כלפי אנשים עם מוגבלות ותאפשר להם להשתלב כאזרחים שווים בתוכה."

לקראת  היום הבינלאומי למען שוויון זכויות לאנשים עם מוגבלות, נאחד כוחות ונקיים פעילות משותפת ברחבי הארץ בשיתוף למעלה מאלף פעילים, אנשים עם מוגבלות וללא מוגבלות, מארגונים שונים, מתנועות נוער ומרשויות מקומיות.
ביום רביעי 3.12.2014 ייצאו הפעילים לשטח לבקר בעסקים קטנים באזור מגוריהם, לראות האם הם מונגשים ולהנחות את בעלי העסקים על מתן שירות בצורה מותאמת ונגישה לאנשים עם מוגבלות. כמו כן, נחלק חוברות הסברה בנושא שהוכנו על ידי נציבות שוויון זכויות לאנשים עם מוגבלות.


הנתונים הסטטיסטיים נערכו עבור נציבות שוויון זכויות לאנשים עם מוגבלות על ידי מכון ברוקדייל על בסיס נתוני הסקר החברתי של הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה לשנת 2013.

 

  • לצפייה בחוברת הנגשת עסקים קטנים, לחצו כאן.
  • לצפייה בסרטון לקראת היום הבינלאומי לזכויות אדם של אנשים עם מוגבלות 2014, לחצו כאן.