מכתבה של מנכ"לית משרד המשפטים לעובדות ולעובדי משרד המשרד, לרגל יום האישה הבינלאומי

 
|08/03/2015 |

​מכתבה של המנהלת הכללית של משרד המשפטים, אמי פלמור, לעובדות ולעובדי המשרד, לרגל יום האישה הבינלאומי, המצוין היום ברחבי העולם

עובדות ועובדים יקרים,

יום האישה הבינלאומי הוא הזדמנות לעצור לרגע ולעסוק בנושא מעמד האישה והשוויון המגדרי במשרד.

השנה ביקשתי לרשום את משרדנו לתחרות ״המעסיק השוויוני״ של משרד הכלכלה, ובתהליך ההכנה לתחרות התבררו נתונים מרשימים ביותר. לעומת פערי שכר של 30% בין גברים לנשים העולים מנתוני הלמ״ס לגבי כלל המשק הישראלי, במשרד המשפטים שכרם של גברים ונשים, בכל דרגות השכר, מן התחיליות ביותר ועד הבכירות ביותר-שווה. ברמות שכר מסוימות מתגלים פערים של עד 1% בלבד- פעם לטובת הנשים, פעם לטובת הגברים. נשים מהוות 68% מכלל עובדי המשרד, והן מהוות 61% מכלל המנהלות והמנהלים ( בדרגי הביניים  ובדרגות הגבוהות ביותר). ההתאמה בין חלקם של גברים במשרות בכירות לחלקם היחסי במשרד, מעידה על כך שהרוב הנשי, גם כשהגיע למשרות הרמות ביותר, לא ניצל את כוחו כדי לדחוק רגליהם של גברים מעמדות ההשפעה.

אני הגעתי למשרד בשנת 1996. התקבלתי למחלקה הפלילית בפרקליטות המדינה שנוהלה באותה עת על ידי נאוה בן אור, והתפתחתי בסביבה מקצועית בה נילי ארד היתה מנכ״לית ( הראשונה בשירות הציבורי) עדנה ארבל היתה פרקליטת המדינה (שהחליפה את דורית בייניש, פרקליטת המדינה הראשונה) יסכה ליבוביץ, מרים רוזנטל, נורית שניט, לילי בורישנסקי ואסתר גופר היו פרקליטות מחוז, ותפקידים בכירים נוספים אוישו על ידי נשים, וביניהן: המשנות ליועץ המשפטי לממשלה טנה שפניץ ויהודית קרפ (שמונתה לתפקיד משנה ליועץ המשפטי לממשלה( פלילי) כבר בשנת 1978), רחל סוכר המשנה לפרקליטת המדינה, חוה הלברייך ראש האגף לרישום והסדר מקרקעין, אתי שטרית מנהלת אגף כח אדם. באותן שנים כבר היתה ענבל רובינשטיין שותפה להקמת הסנגוריה הציבורית ולימים היתה לסנגורית הציבורית הארצית.

משרד המשפטים מתברך כיום במאות מנהלות ועובדות בכירות, במגוון רחב של תפקידים מקצועיים ומנהליים. עבורנו, זה מובן מאליו. התרגלנו כי אין תפקיד שלא נוכל לשאת אליו את עינינו. ברור לנו שניתן לקיים חיי משפחה ולפתח קריירה בסביבה איכותית ותובענית מבחינה מקצועית, אך סובלנית לחופשות לידה ולמחלות של ילדינו. ביום זה, אני מבקשת לציין ולהוקיר את סביבת העבודה הייחודית שלנו. להזכיר נשים פורצות דרך שסללו את דרכנו, להודות להן, ולהביע הערכה לגברים שלא עמדו בדרכן... בסיורי ביחידות המשרד אני פוגשת נשים צעירות מרשימות הנמצאות בתחילת דרכן, האישית והמקצועית. ביניהן נשים ערביות, חרדיות, עולות חדשות, נשים עם מוגבלות, אשר השתלבותן בשוק העבודה והתמקמותן בתפקידים בעלי השפעה עדיין איננה מובנת מאליה. אני מאחלת להן  ולכולנו שמשרד המשפטים יהווה מופת של שוויון הזדמנויות, מגדרי ומקצועי. כולי תקווה שנשכיל לקדם כלים לאיזון בין עבודה לחיי משפחה, לטובת נשים וגברים כאחד.

חשבתי לצטט את וירג׳יניה וולף, שדיברה על כך שכל אישה צריכה ״חדר משלה״ אולם יהיה זה אירוני במשרד הסובל מצפיפות דיור קשה. לאור כל הישגנו, ועל אף דברים יפים, עמוקים וחשובים שאמרו נשות רוח, מנהיגות ומשוררות אותם ניתן היה לצטט, אני בוחרת לסיים דווקא בדבריה של מרלין מונרו:

"תנו לבחורה את הנעליים הנכונות, והיא תוכל לכבוש את העולם"