אירוע הסיכום השנתי של המחלקה לחקירות שוטרים בפרקליטות המדינה

 
|27/01/2015 |

​באירוע הסיכום השנתי, שנערך בסינמטק ירושלים, השתתפו, בין השאר, היועץ המשפטי לממשלה, מר יהודה וינשטיין, מנכ"לית משרד המשפטים, הגב' אמי פלמור, פרקליט המדינה, מר שי ניצן, וראש מח"ש, מר אורי כרמל.

 

היועץ המשפטי לממשלה, מר יהודה וינשטיין:
״משבאתי לכאן, לא אוכל שלא להתייחס אל הימים הקשים אשר עוברים כעת על משטרת ישראל.

מספר ניצבים פרשו או נאלצו לפרוש. המשטרה נמצאת בעין הסערה הציבורית. רשות האמונה על אכיפת החוק נבחנת ביכולתה להתמודד עם הדברים. לא לטייח או להסתיר אותם מעיני הציבור.

אולם, לא ניתן להתעלם מן הסכנה שבמתקפה משולחת-רסן כנגד הארגון כולו.
אל לנו לשפוך את התינוק עם המים. שוטרי ישראל פועלים במקצועיות, בלא מורא וללא פניות. מגדול ועד קטן.   

יש לי אמון מלא במפכ"ל המשטרה יוחנן דנינו.
יש לי אמון מלא בסגל הפיקוד של המשטרה, בקציניה ובשוטריה.

אנחנו, היועץ המשפטי לממשלה, פרקליטות המדינה וכל מערכת אכיפת החוק, צועדים יחד עם המשטרה למימושן של מטרות משותפות. אנו צועדים ביחד תוך שיתוף פעולה מלא.


אני מבקש להודות לכל אחת ואחד מכם.
אתם אלה הניצבים יום-יום על חומת שלטון החוק.״

 

ראש מח"ש, מר אורי כרמל:
"ניכר כי חקירות שניהלנו בשנים האחרונות, פרצו סכר במשטרה. הלחץ הקיים במשטרה כתוצאה מהתקיימותן של מערכות יחסים פסולות הנגועות בכפיה ובניצול יחסי מרות, הפוגעות הן בנשים צעירות וזוטרות והן במרקם הארגוני, מאיים למוטט את הסכר ולהפילו. כשסכר זה יקרוס, והוא בשלבי קריסה מתקדמים, תהפוך סביבת העבודה במשטרה עבור שוטרות צעירות, לבטוחה, איכותית ונקיה מהטרדות מיניות ומתופעה של ניצול מרות ביחסים שבינו לבינה: שכן היום יודע כל קצין ומפקד במשטרה ויודעת כל שוטרת כי די במכתב אנונימי למח"ש כדי להתניע מהלך של בדיקה וחקירה, גם נגד ניצב רב עוצמה; מח"ש לא תשקוט עד לפיצוח החקירה והגעה לחקר האמת.


היום יודע כל קצין משטרה - וכל שוטרת יודעת  - שמפקד שקבל דיווח על מעשה הטרדה ולא דיווח – ילקה בחומרה בדין המשמעתי ויאבד את מקומו בארגון. מפקדים בכירים המזומנים לחקירה במח"ש – אינם שבים עוד לשגרת יומם. וזו עובדה.
אין לי ספק שכיום מחלחלת במשטרה בכלל, ובקרב הפיקוד הבכיר בפרט -  הכרה ברורה כי ישנם גבולות אסורים בכל הנוגע ליחסי מפקד-פקודה, יחסים שהמשפט מתייחס אליהם כנגועים בסכנת גלישה ל'מדרון חלקלק' של ניצול יחסי מרות, שהמשפט רואה אותם כנגועים בפוטנציאל של התנהלות בניגוד עניינים מצדו של המפקד, ולסכנת השחתה של שוטרות צעירות וניתובן למערכת יחסים לא שוויונית, המבוססת על מתכונת של "תני וקחי", כל זאת על חשבון משאבי המשטרה, תוך זיהום טוהר הליך קבלת ההחלטות, ופגיעה חמורה באמון השוטרים במפקדים, ובאמון הציבור במשטרה כולה.


למען הסר ספק, אציין כי אנחנו במח"ש מאמינים גדולים באהבה, וחסידים של האימרה: "עשו אהבה – לא מלחמה". ברם, למיטב הבנתנו, אין בין הסיפורים שמגיעים אלינו למחלקה לבין רומן או מעשה אהבה שבינו לבינה, דבר וחצי דבר. כתוצאה מפריצת הסכר, וחיובו של קצין בכיר בדין משמעתי על שלא העביר דיווח על מעשה הטרדה מינית שהגיע לידיעתו, קבלנו במהלך השנה דיווחים רבים בתחום זה, והמידע זורם.
הדברים הגיעו לשיא שלא ידענו כמותו בשבוע האחרון, בחקירות איכותיות שבצענו.

במשטרת ישראל 30,000 שוטרים, שרובם עושים עבודה נאמנה, בתנאים מורכבים. אך יחד עם זאת, רבבות השוטרים נושאים עיניהם לפיקוד הבכיר וכמות הדיווחים על התנהלות פסולה של קצינים בכירים מדאיגה ומצביעה על חשש לקיומה של תת-תרבות המחייבת התמודדות.
ברור לנו שפיקוד המשטרה מבין היטב, כי אין די בטיפול בנושא בכלים פליליים לאחר מעשה, אלא חיוני להקדיש לו מבעוד מועד משאבים בתחום המניעה, ההדרכה והחינוך בתוך המשטרה.

תהליך ניקוי האורוות המתרחש לנגד עיננו, אשר ודאי גורם בטווח הקצר מפח נפש לפיקוד הבכיר – כמו גם לנו בפרקליטות המדינה ובמח"ש – הוא תהליך חיוני לארגון בטווח הארוך.
תהליך זה לא יכול היה להתבצע בדרך החלקה והמקצועית בה נעשים הדברים, בלא הכרה משותפת של המפכ"ל ושל ראש אגף משאבי אנוש, לגבי חשיבות הטיפול האפקטיבי והנחוש בחריגים.
היו לנו גם מעת לעת רגעים מורכבים, אבל השיח עם המפכ"ל וראש אמ"ש היה תמיד ענייני, מכבד וחברי, מתוך הכרה משותפת בערכיות עבודתה של מח"ש ובחיוניות פועלה לשמירת איכותה של משטרת ישראל, על בסיס של אמון וכבוד הדדי בין המערכות ובין המנהלים.

בעקבות החקירות והפרשיות של השנים האחרונות, וניהול משפט מורכב המצוי בימים אלה בעיצומו, העמיקה בנו ההכרה שאין בכוחנו לתת תמיכה מספקת לקורבנות העבירה ולשוטרות, שחוו ניצול יחסי מרות במתכונת כזו או אחרת, וכי מתחייבת העמקת המומחיות בנושא מקצועי רגיש זה וגיוס שותפים אסטרטגיים.

לאחר עבודת מטה מסודרת מול מרכזי הסיוע לנפגעי ונפגעות תקיפה מינית, יצרנו תכנית עבודה משותפת, כל זאת מתוך  מחויבות מלאה לנפגעים ולנפגעות עבירה ולנשים שנפלו קורבן לניצול מרות, ומתוך הכרה בחובתנו להנגיש להם, ככל הניתן, תמיכה נפשית שלא תמיד יש בכוחנו להעניק."