טקס השבעת קאדים בבית הנשיא

 
|10/02/2016 |

​שרת המשפטים, איילת שקד, בירכה את הקאדים החדשים שמונו היום בטקס שנערך בבית הנשיא: "אם יש דייניות בירדן וברשות הפלשתינית, אין סיבה שישראל לא תיישר קו עם רוחות השינוי"

טקס השבעת 7 קאדים בהשתתפות נשיא המדינה ושרת המשפטים
​שרת המשפטים איילת שקד, נשאה היום דברי ברכה בטקס השבעת קאדים חדשים, שנערך בבית הנשיא בירושלים.

השרה פתחה את נאומה ברעיון מתוך פרשת "יתרו" ואמרה כי הוועדה הראשונה למינוי דיינים בישראל מונתה בעצתו של יתרו כהן מדיין. "לא ידוע מה היה הרקע של יתרו במשפטים, אך עם או בלי ידע מוקדם, הוא היה משפטן חריף ויצירתי שהיטיב להבין את חשיבותם של השופטים ואת הצורך בייעול מערכת המשפט", אמרה השרה, "יתרו הביט בדאגה במשה רבנו ששפט לבדו את העם, והציע לו לחולל רפורמה 'לחולל אנשי חיל מכל העם, ולמנות תחתיו שופטים ושוטרים בכל שעריך'".

"התוצאה של הסחבת המשפטית היתה שאנשים רבים ניצלו לרעה את המצב וביצעו  מעשי עוול וגזל מתוך תחושה של "לית דין ולית דיין", אמרה השרה, "על כן נדרשה שיטה אחרת שתאפשר גישה נוחה יותר אל השופט ודיון מהיר ויעיל", הוסיפה.

השרה התייחסה לבעיות הקיימות כיום במערכת המשפט וציינה כי "גם היום, תפקידה של מערכת המשפט נותר כשהיה: בתי הדין הם התשתית הערכית והרוח המוסרית שלנו, הלב הפועם של החברה והמצפון שמנווט את דרכנו. גם היום המערכת מתמודדת עם בירוקרטיה ועומס רב, המכרסם ופוגע באיכות השירות שמקבל האזרח בישראל ובאמונו בעשיית צדק... אחת הדרכים להתמודדות עם חוסר היעילות המשפטי היא מינוי "אנשי חיל" מכל העם אשר יכהנו כשופטים בשערינו".

מינוי הקאדים נעשה לאחר שנים רבות בהם לא היו מינויים. השרה התייחסה לכך ואמרה: "אני גאה על כך שזכיתי להוביל את המהלך של תגבור בתי הדין, תגבור שלא היה כדוגמתו בשנים האחרונות...התגבור יבצר את תחנות הצדק במדינה ויסייע באופן ניכר למערכת הדין השרעית שחיכתה זמן רב כל כך לקאדים חדשים".

השרה אף הודיעה על כוונתה לפתוח בית דין שרעי בסכנין בעקבות פנייתו ובקשתו של ח"כ מסעוד גנאים.

השרה הכריזה על כוונתה למנות אישה קאדית: "עם קבלת ההחלטה על המינויים הנוכחיים פניתי לוועדת המשנה בבקשה להמליץ לחברי הוועדה על נשים מועמדות לתפקיד קאדיות. הדין הדתי המוסלמי מעניק לאישה שוויון וזכויות מרחיקות לכת ונראה שמדינות סביבנו יישמו את הערך הזה במינוי נשים לתפקיד של קאדיות. אם יש דייניות בירדן וברשות הפלשתינית, אין סיבה שישראל לא תיישר קו עם רוחות השינוי ברוח מגילת העצמאות שקבעה שהמדינה תקיים שוויון זכויות לכל אזרחיה.." אין לי ספק שאם נממש את הדין הזה ונמנה קאדית ראשונה תהיה זו בשורה חשובה למגזר הערבי ולאזרחי ישראל כולם".

השרה איחלה לקאדים החדשים איחולי הצלחה בעבודתם. "אני מודעת היטב לשגרה השוחקת, לתיקים הרבים המחכים להכרעה ולהתמשכותם הארוכה של הליכים משפטיים הגורמים לקושי רב לקאדים ולסבל רב למתדיינים. אני מתכוונת לבחון יחד איתכם דרכים שיביאו לייעול המערכת ודלתי פתוחה לכל יוזמה או הצעה בנושא".

קרדיט צילום: דוברות משרד המשפטים.