"פרויקט בוקעאתא" - הנגשת שירותים משפטיים לתושבי כפרים דרוזיים בגולן

 
|06/08/2015 |

משרד המשפטים שם לנגד עיניו את עקרון השוויוניות הן בשילוב כלל האוכלוסייה בעבודת המשרד והן בחתירה מתמדת להנגשת זכויות המגיעות לכל אזרח ואזרח.​

ידיים משולבות של אנשים בצבעים שונים
 
"פרויקט בוקעאתא" הוא יוזמה של האגף לסיוע משפטי במשרד המשפטים – מחוז נצרת, שמטרתו הינה מיצוי הזכות לייצוג משפטי בערכאות ולהנגשת שירותי האגף לאוכלוסייה הדרוזית בגולן, מתוך הבנה ומודעות לייחודיותה. האגף הקים שלוחה משפטית במועצה המקומית בוקעאתא ומעסיק עורכי דין מהחברה הדרוזית בגולן אשר מכירים את הקשיים ואת הצרכים העומדים בפני חברה זו – הריחוק הגאוגרפי ממוקדי השלטון, השירותים הממשלתיים בכלל והמשפטיים בפרט. רובה של האוכלוסייה אינה שולטת בשפה העברית ומצבה הכלכלי לא טוב.

 
היוזמה להנגשת שירותי הסיוע המשפטי לאוכלוסייה הדרוזית בגולן היא חלק ממהלך כולל של משרד המשפטים בכלל והאגף לסיוע משפטי בפרט, שמטרתו הינה לחבר כמה שיותר גורמים, ממגזרים ואוכלוסיות למשרד המשפטים, הן על ידי העסקה והן ע"י הנגשת השירותים שניתנים ע"י משרד המשפטים ומתן הזדמנות שווה לכל אזרח לדעת ולקבל את הזכויות המגיעות לו. 
"פרוייקט בוקעאתא" רקם עור וגידים בכנס תעסוקה "שותפים לדרך" שקיים משרד המשפטים לחברה הערבית, הדרוזית והצ'רקסית בחודש ספטמבר האחרון. עורכי הדין של הסיוע המשפטי נפגשו עם עורכי דין מהגולן וזיהו את הצורך בהנגשת שירותי הסיוע המשפטי לחברה הדרוזית בגולן. המפגש הוביל לקידום המהלך ומתן אפשרויות תעסוקה לעורכי הדין המקומיים. בהמשך התקיימו פגישות עם ראשי המועצות של הכפרים הדרוזים ושירותי הרווחה הרלוונטיים.

 
שרת המשפטים, איילת שקד: "מטרתנו לפעול למען הנגשת השירותים המשפטיים לכלל האזרחים, ולאפשר לבעלי שפות שונות או מצב סוציו אקונומי נמוך לקבל את כל הסיוע האפשרי. האגף לסיוע משפטי במשרד המשפטים, מספק שירותים אלו כיום במספר ערים בארץ ולאוכלוסיות שונות. מכיוון שראינו כי קיים צורך לסייע גם לחברה הדרוזית בצפון פתחנו את "פרויקט בוקעאתא". מטעם פרויקט זה יזכו אזרחים ותושבים דרוזים באזור הצפון לסיוע משפטי של האגף לסיוע משפטי. במסגרת הפרויקט יועסקו עו"ד דרוזים המכירים את הייחודיות של הקהילה הדרוזית ואשר יהיו מסוגלים לתת מענה מיטבי לתושבים.
פרויקט בוקעאתא, יאפשר לחברה הדרוזית בגולן למצות את זכויותיה לייצוג משפטי בערכאות, כפי שאנו מאמינים שראוי שיהיה, והוא חלק קטן מראיה חברתית כוללת שאנו מאמצים במשרד המשפטים". 

 
המנהלת הכללית של משרד המשפטים, עו"ד אמי פלמור: "אני מברכת את עובדי הסיוע המשפטי על היוזמה להנגיש את שרותי הסיוע המשפטי לבני החברה הדרוזית בגולן. משרד המשפטים פועל כל העת במטרה שלכלל האוכלוסייה תהיה הזדמנות שווה לתעסוקה במשרד ולקבלת השירותים שהמשרד מספק. פרויקט בוקעאתא מגבש בדיוק את החזון הזה ופותח בפני החברה הדרוזית בגולן את האפשרות לממש את הזכויות המגיעות להם תוך קבלת השירות מעורכי דין מקרב האוכלוסייה המבינים את צרכיהם".