פרקליט המדינה: "זהו יום חשוב לשלטון החוק"

 
|30/03/2015 |


פרקליט המדינה, שי ניצן, התייחס להכרעת הדין של רה"מ לשעבר, אהוד אולמרט, בפרשת טלנסקי.

​פרקליט המדינה, שי ניצן: "זה אינו יום שמח, אך זהו יום חשוב לשלטון החוק. מדינה שבה התביעה הכללית יכולה לנהל תיקים נגד ראש ממשלה לשעבר ולהתייחס אליו כאל אחד האדם, ומדינה שבה בית משפט מרשיע ראש ממשלה לשעבר, היא מדינה שיש מה להתגאות בה. היא מדינה מתוקנת, ומדינה שבה כל אחד יכול לדעת ולחוש שהיא מתייחסת באופן שווה לכל אחד מאזרחיה.

היום גם הושלם מהלך שבו התחלנו לפני שנה בעריכת הסדר טיעון עם שולה זקן. למרות שהיה מדובר בהחלטה לא פשוטה ותקדימית, סברנו שהקלטות הוא חומר שיש לנו חובה להציג אותו בפני בית המשפט והציבור. החומר הוצג לביהמ"ש העליון שנעתר לבקשת הפרקליטות לפתוח מחדש את המשפט, והיום הוכח שהיה זה צעד מוצדק מאין כמותו, כי בית המשפט ראה את חומר הראיות החדש והשתכנע לשנות את החלטתו.

במשך השנים הותקפה הפרקליטות, לרבות התקפות אישיות, בגין ההחלטה להגיש את כתב האישום. הייתה טענה שכביכול הפרקליטות 'הפילה' ראש ממשלה מכהן ללא שום עילה ולא ממניעים ענייניים - טענה שהוכחה היום כמופרכת לחלוטין. יש התקפות אישיות שלא ראוי להשתמש בהן. היום הוכח שחומר הראיות שהוצג בפני בית המשפט הצדיק הרשעה של ראש הממשלה לשעבר – הן בתיק הולילנד והן בפרשת טלנסקי ואני חושב שהפרקליטים פעלו כהלכה. לא היתה כל הצדקה להתקפות אישיות אלה."