משרד המשפטים: "מונעים עבריינות נוער ברשת"

 
|11/06/2015 |

​משרד המשפטים השיק את קמפיין - מונעים עבריינות נוער ברשת - שמטרתו למנוע עבריינות של בני נוער ברשתות החברתיות ולהעביר מסר חד וברור גם להורים וגם לילדים שמעבר למעשה לא ראוי ולא מוסרי מדובר במעשה פלילי.

​משרד המשפטים השיק קמפיין חדש המבקש לחדד את המסר כי מניעת ביצוע עבירה, עדיף על הגשת כתבי אישום ואכיפה פלילית בדיעבד.
 
הקמפיין הנרחב נועד להגביר את מודעות ההורים ובני הנוער לתיקון מס' 10 לחוק למניעת הטרדה מינית, הקובע כי הפצת תוכן בעל אופי מיני ברשתות החברתיות ללא ידיעת המצולמים הינה עבירה פלילית שעונשה עד 5 שנות מאסר.
מטרתו העיקרית של הקמפיין היא למנוע עבריינות של בני נוער ברשתות החברתיות ולהעביר מסר חד וברור גם להורים וגם לילדים שמעבר למעשה לא ראוי ולא מוסרי מדובר במעשה פלילי.
בעקבות התיקון הוגשו כתבי אישום כנגד בני נוער שלקחו חלק בהפצת תמונות בעלות אופי מיני. חלק מאותם בני נוער שיתפו מספר חברים או אף חבר בודד בתמונה אינטימית של חבר או חברה, ומכאן הדרך להפצת התמונה לעשרות ומאות נערים ונערות הינה קצרה.
 
שרת המשפטים, ח"כ איילת שקד: "פגיעה בילד או ילדה על ידי הפצת תכנים בעלי אופי מיני יכולים להחריב את עולמו של הילד. דקה אחת של תעלול, מכוון או לא, יכולה להביא לתוצאות אסוניות. החינוך מתחיל בנו, ההורים. החכמה שבחינוך היא למנוע את אותן טעויות אומללות. אף הורה לא היה רוצה לראות את ילדו עומד באותה סיטואציה. עלינו ההורים להבהיר לילדנו מהו ערך הפרטיות, ללמד לכבוד הדדי, ולהבנה כי למעשינו קיימות השלכות – לגבי האחר ולגבינו."


המנהלת הכללית של משרד המשפטים, עו"ד אמי פלמור: " קשה לאמוד את עוצמת הפגיעה בקורבן, שתמונתו הופצה. אכיפה בדיעבד אינה יכולה לרפא אותה. פגיעה קשה זו, כמו גם ההשלכות הצפויות של העמדה לדין פלילי על בני נוער שלא השכילו להבין את משמעות פעילות זו ברשת, עומדים בבסיס המסקנה המתבקשת כי מניעת הפצת תכנים פוגעניים על ידי בני הנוער מבעוד מועד עדיפה על אכיפה פלילית בדיעבד".