מבצע אכיפה משולב של משטרת ישראל ופרקליטות מחוז דרום (אזרחי) בשדה עוזיהו

 
|06/05/2015 |

​כחלק ממודל האכיפה הכלכלי "ניפוץ מיתוס" אותו מובילה מנהלת תאום פעילות אכיפה על רקע הפרות בוטות של חוקי מדינת ישראל נערך ביום ג', ה-5.5.15, מבצע אכיפה משולב של משטרת ישראל ופרקליטות מחוז דרום (אזרחי), בשיתוף פעולה עם גופי אכיפה אזרחיים רבים, בשדה עוזיהו בדרום.

שוטר באתר פירוק רכבים

משטרת ישראל ופרקליטות מחוז דרום (אזרחי), בשיתוף פעולה עם גופי אכיפה אזרחיים רבים, ערכו ביום ג', ה-5.5.15, משעות הבוקר, מבצע אכיפה משולב בשדה עוזיהו בדרום כנגד בעלים של מספר משקים, בהם על פי החשד מבוצעות עבירות של שימוש לא חוקי בקרקע חקלאית למטרת מסחר ותעשייה, בנייה בלתי חוקית וכן חשד לאחזקת חלקי רכב החשודים כגנובים, לרבות מנועים וחלקים שעל פי החשד נארזו ללא הרישום והפיקוח הנדרש על פי חוק.​

 

מדובר במבצע המנוהל על ידי מנהלת תאום פעילות אכיפה (מתפ"א) באגף המבצעים של משטרת ישראל, בשיתוף פעולה עם להב 433 - יחידת אתג"ר, פרקליטות מחוז דרום (אזרחי) והיחידה לאכיפת דיני מקרקעין בפרקליטות המדינה. במבצע שולבו כלל גופי האכיפה האזרחיים, אשר ערכו חיפושים ותפסו מסמכים ומוצגים בהתאם לתחומי אחריותם וסמכותם הקבועה בחוק ובכלל זה: רשות מקרקעי ישראל- חטיבת השמירה על הקרקע, רשות המיסים - תחנת מע"מ אשדוד ומשרד השומה באשקלון ,היחידה לפיקוח על הבניה במשרד הפנים - מחוז דרום, המשרד להגנת הסביבה והמשטרה הירוקה, רשות כבאות והצלה, המוסד לביטוח לאומי והמרכז לגביית קנסות.

כאמור, מבצע האכיפה נערך כחלק ממודל האכיפה הכלכלי "ניפוץ מיתוס" אותו מובילה מתפ"א על רקע הפרות בוטות של חוקי מדינת ישראל, הן בתחום השימוש הבלתי חוקי בקרקע חקלאית למטרת מסחר ותעשייה, הן בתחום הבנייה בלתי חוקית בהיקפים נרחבים והן בתחומים נוספים, כגון הפרת דיני המס.

חלק מן הממצאים שנאספו בביקור בשישה משקים חקלאיים במושב שדה עוזיהו: 

  • הפרות נרחבות של חוקי התכנון והבנייה.
  • שימושים בלתי חקלאיים בהיקף נרחב בקרקע שייעודה חקלאי.
  • הפרות בוטות של דיני המס לרבות אי דיווח על הכנסות ועל עצם קיומם של עסקים.

המשרד להגנת הסביבה, באמצעות המשטרה הירוקה, הטיל קנסות בגין זיהומי קרקע, וכן נקט בהליכי התראה טרם חקירה פלילית בשני מקרים נוספים. כמו כן נגבו חובות מחייבים על ידי המרכז לגביית קנסות וכן על ידי המוסד לביטוח לאומי. בסיור במשקים נמצא כי אף לא אחד מהעסקים שנבדקו עומד בתנאי כיבוי אש לצורכי קבלת רישיון עסק ובאחד המשקים נמצאה גניבת חשמל גדולה והזנחה קשה של בעלי חיים.

בנוסף, יחידת אתג"ר בלהב 433 ערכה פעילות ייחודית במבצע זה, במסגרתה נתפסו כמאה חלקי רכב הרשומים כגנובים, מאחר ואינם רשומים עפ"י חוק ואלה הוחרמו ונתפסו כמוצגים, נוסף על תחקור בעלי השטח .

צפויה פעילות נוספת בהמשך, לרבות ביקורים חוזרים וחיפושים במשקים נוספים באזור.

 

התמונה באדיבות האתר הרשמי של משטרת ישראל