השתלמות בנושא "המלחמה בהון השחור – היבטים פרקטיים" של ועד מחוז ת"א והמרכז - לשכת עו"ד ובהשתתפות בכירי המשרד

 
|06/05/2015 |

​ביום רביעי, 06.05.2015, נערכה השתלמות תחת הנושא "המלחמה בהון השחור" במלון קרלטון בתל אביב.
בהשתלמות לקחו חלק פול לנדס, ראש הרשות לאיסור הלבנת הון ומימון טרור, עו"ד יהודה שפר, המשנה לפרקליט המדינה (אכיפה כלכלית), עו"ד שלומית ווגמן-רטנר מהרשות לאיסור הלבנת הון ומימון טרור, עו"ד דן אלדד, מנהל המחלקה הכלכלית בפרקליטות המדינה ועו"ד ליאת בן ארי שווקי, פרקליטת מחוז תל אביב (מיסוי וכלכלה).

חמישה אנשים משוחחים בפנאל מתוך הכנס

 

​במושב תחת הנושא: גילוי מרצון- יתרונות, חסרונות והאם יוארך?

 

 נשאו דברים :

המשנה לפרקליט המדינה (אכיפה כלכלית), יהודה שפר: "נוהל גילוי מרצון הוא ביטוי לשינוי התרבותי והמשפטי ביחסה של החברה הישראלית לעבירות מס, והוא משתלב גם עם הצטרפותה של ישראל למאבק הבינלאומי בהלבנת הון ומימון טרור, ובעתיד יש לקוות גם עם הוספתן של עבירות המס כעבירות מקור לחוק איסור הלבנת הון.
כל הליך של גילוי מרצון טומן בחובו סכנה להלבנת הון שמקורו בפשיעה חמורה, בחסות רשויות המס. משום כך קבע ארגוןFATF  כללים מחמירים שיבטיחו כי הנוהל האמור לא ינוצל על ידי עבריינים. עקרונות אלה יושמו גם במסגרת הנוהל שאושר על ידי היועץ המשפטי לממשלה ובמסגרתו מועבר המידע גם למשטרת ישראל ולרשות לאיסור הלבנת הון לבדיקה.
 
האכיפה הכלכלית המשולבת בהובלת הפרקליטות ובהשתתפות משטרת ישראל, רשות המיסים, הרשות לאיסור הלבנת הון ויתר גופי האכיפה, הביאה עד כה לתפיסה זמנית של כספי פשיעה בסך של כ-400 מיליון שקל בשנה, חילוט סופי של כ-100 מיליון שקל בשנה וגביית מס מעבריינים בשיעור של כ-150 מיליון שקל בשנה."
 
עו"ד דן אלדד, מנהל המחלקה הכלכלית בפרקליטות המדינה: "הליך הגילוי מרצון מתאפשר על בסיסן של פעולות אכיפה נחושות ומתמשכות של רשות המיסים, וענישה מרתיעה כשבתי המשפט מקבלים את עמדות הפרקליטות. רק מערכת אכיפה בטוחה בעצמה שהנחילה לציבור הכרה בכך שעבירות מס הן עבירות פליליות לכל דבר, יכולה לאפשר הליך כזה, שאין לו מקביל בתחומי עבריינות אחרים."
 

במושב תחת הנושא- הלבנת הון ועבירות מס-הילכו שניהם ביחד?

 

נשאו דברים:
פול לנדס, ראש הרשות לאיסור הלבנת הון ומימון טרור: "לפי הרגולציה המתוכננת, אין חובות דיווח על עורכי דין ורואי חשבון. גם לפני חקיקת החוק לאיסור הלבנת הון שמענו זעקות חמס שהוא עשוי להבריח משקיעים ופקדונות של משקיעי חוץ, בעוד שבפועל המצב הוא הפוך. ישראל אינה מחמירה ביישום החוק, להיפך – בשורה ארוכה של נקודות מרכזיות המדינה עדיין אינה עומדת בדרישות הבינלאומיות."

עו"ד ליאת בן ארי שווקי, פרקליטת מחוז תל אביב (מיסוי וכלכלה): "עבירות המס הן עבירות מירמה לכל דבר ועניין ולכן אין לעשות כל הבחנה ביניהן. גם כאשר מדובר בעבירות "מקור" אחרות, רק בחלק קטן מן המקרים מעמידים לדין גם בעבירות המקור וגם בעבירות על חוק איסור הלבנת הון וכך יהיה גם לגבי עבירות מס."