גוגל ופייסבוק משנות מדיניות בטיפול נגד הסתה לאלימות ולטרור ברשת

 
|01/07/2017 |

ענקיות הטכנולוגיה, גוגל ופייסבוק, בישרו לאחרונה על הצעדים שכבר ביצעו ואלו שיבוצעו בעתיד, כחלק מהמאבק נגד גילויי ההסתה לאלימות וטרור ברחבי רשת האינטרנט.​​​

​בשבועות האחרונים, פרסמו חברות הטכנולוגיה Google (גוגל) ו-Facebook (פייסבוק) הודעות לתקשורת ובהן הודיעו על שינויים שביצעו או שעתידות לבצע במדיניות הטיפול שלהן בתכנים המסיתים לאלימות ולטרור בפלטפורמות שהן מפעילות. מפאת חשיבות הנושא, ומתוקף עיסוקה של יחידת הסייבר בפרקליטות המדינה בטיפול בתכנים אלה, מבקשת היחידה להדגיש את המשמעות הרבה של השינויים הללו.


בהודעותיהן הפומביות, הצהירו החברות, כל אחת בנפרד, על מחויבותן העמוקה למאבק בתכני הסתה לאלימות ולטרור ברשתות החברתיות. שתיהן הצהירו כי הן רואות עצמן כבעלות תפקיד בצורך להוביל להסרתם של תכנים כאלה מרשת האינטרנט, בשל הסיכונים שעלולים להיגרם כתוצאה מפרסומים של תכנים אלימים כאלה.


חברת פייסבוק הודיעה באופן רשמי כי היא עושה שימוש באינטליגנציה מלאכותית (Artificial Intelligence) לצורך איתור מראש של תוכן תומך-טרור. האינטליגנציה המלאכותית משמשת לצורך ביצוע התאמת תמונות (Image matching), לימוד שפה והבנתה, הסרת "אשכולות" של חברים בארגוני טרור ומניעה ממשתמשים שחשבונותיהם נסגרו לפתוח חשבונות חדשים תחת זהות חדשה. החברה אישרה, בנוסף לעניין זה, גם כי היא מנהלת קשרים שוטפים ומועילים עם ממשלות ברחבי העולם ונעזרת בניסיונן ובניסיון של גורמי החברה האזרחית ומומחי תוכן נוספים כדי לטייב את המאבק שלה בתכנים מסיתים ותומכי טרור.


חברת גוגל, בכובעה כמפעילה של האתר Youtube, עדכנה על הצעדים שהיא נוקטת כבר היום כדי להיאבק בתכנים אלימים כאמור. בין הצעדים הללו, ניתן למנות פעולות של התאמת תמונות (Image matching), שיתופי פעולה עם מומחים, סוכנויות למאבק בטרור וחברות טכנולוגיה אחרות כדי לחזק את המאבק המשותף בטרור וצעדים נוספים. בנוסף, מנתה החברה ארבעה צעדים שהיא עתידה לנקוט בעתיד הקרוב בנושא זה: הגברת השימוש בטכנולוגיה ואלגוריתמים, הגדלת מספר החברים בתכנית ה-Trusted Flagger (תכנית אשר מאפשרת לארגוני החברה האזרחית ולרשויות ממשלתיות להגיש דיווחים על תוכן אלים בצורה יעילה הזוכה לטיפול ייחודי ומהיר יותר), שימוש בפעולות מתונות יותר, שאינן עולות כדי הסרת התוכן, במקרים של תכנים פוגעניים שאינם מפרים במפורש את תנאי השימוש ב-Youtube והגברת התמיכה בעמותות ובארגונים הפועלים להצגת "קול מתקן" לתוכן הפוגעני (Counter-Speech).


כידוע, יחידת הסייבר בפרקליטות המדינה מקיימת מגע שוטף עם ספקיות השירות הגדולות, ובראשן פייסבוק וגוגל, לצורך טיפול בתכנים אסורים. יחידת הסייבר מגישה מאות בקשות להסרת תכנים אסורים – רובם המכריע תכני הסתה לאלימות ולטרור ותכנים המהווים פעילות בארגון טרור – תוך הצבעה על הפרת החוק בישראל כמו גם הפרה של תנאי השימוש של ספקיות השירות המקוונות.


ההצהרות האמורות של פייסבוק וגוגל מלמדות על קו פעולה נוסף שהחברות תנקוטנה במאבק כלפי הסתה לאלימות ולטרור ברשתות החברתיות, והוא קו פעולה פרו-אקטיבי של הספקיות עצמן, שאינו מבוסס רק על יידוע מצד המשתמשים, הארגונים או גופי המדינה העוסקים בנושא.


לעיון בדו"ח סיכום שנת 2016 של יחידת הסייבר בפרקליטות המדינה לחצו כאן

לעדכון שפרסמה פייסבוק

לעדכון שפרסמה גוגל