מכון באזל דירג את ישראל כאחת מעשר המדינות בעלות רמת הסיכון הנמוכה להלבנת הון לשנת 2017

 
|03/09/2017 |

ביום 16.08.2017 פרסם מכון באזל לממשל את אינדקס איסור הלבנת הון לשנת 2017 (להלן: "האינדקס"). מכון באזל לממשל הינו ארגון עצמאי, ללא מטרת רווח, העוסק במניעת שחיתות בממשל הציבורי, ציות בממשל התאגידי, מניעת הלבנת הון, אכיפה פלילית והשבת נכסים. האינדקס מתפרסם משנת 2012 וכולל מדרג שנתי של מדינות לפי רמת סיכון להלבנת הון ומימון טרור.

מדינת ישראל שיפרה משמעותית את דירוגה והעפילה למקום ה- 137 מתוך 146 מדינות, כך שהיא מדורגת בין עשרת המדינות בעלות רמת הסיכון הנמוכה להלבנת הון בעולם. דירוגה של ישראל שופר השנה ב-23 מקומות, מהמקום ה-114 למקום ה-137, המשקף שיפור של 0.64 נקודות בציונה.  האינדקס מעניק לכל מדינה ניקוד בין 0 (סיכון נמוך) ל- 10 (סיכון גבוה) וכולל שקלול של רמת הסיכון לאיסור הלבנת הון ומימון טרור, רמת הסיכון לשחיתות, הערכה של המערכת הפוליטית והמשפטית ומידת השקיפות והאחריות במערכת הציבורית והפיננסית. החישוב מתבסס על נתונים ממוסדות וארגונים בינלאומיים דוגמת הבנק העולמי, ארגון ה- FATF וארגון השקיפות העולמי (Transparency International). מכון באזל מדגיש כי המדרג מראה את עוצמת החשיפה והפגיעות להלבנת הון ולאו דווקא מקרי הלבנת הון רבים יותר שהתרחשו במדינה.


על פי האינדקס, איראן מובילה את הרשימה  עם דירוג של 8.6 והינה המדינה בעלת רמת הסיכון הגבוהה ביותר להלבנת הון ומימון טרור, ולאחריה מופיעות אפגניסטאן, גינאה-ביסאו, טג'יקיסטן, לאוס, מוזמביק, קמבודיה, מאלי, אוגנדה, קמבודיה וטנזניה. פינלנד וליטא נמצאות בתחתית הרשימה של המדינות בסיכון, עם דירוג של 3.04 ו- 3.67 בהתאמה, והן המדינות עם רמת הסיכון הנמוכה ביותר להלבנת הון ומימון טרור.


בקרב מדינות ה- OECD, טורקיה, איטליה, לוקסמבורג, יפן, שוויץ, ויוון הן המדינות בעלות רמת הסיכון הגבוהה ביותר להלבנת הון ומימון טרור.