תצהירי המדינה בתביעה של ד"ר אבו אלעיש נגד משרד הביטחון

 
|16/03/2017 |

​המדינה הגישה תצהירים לביהמ"ש המחוזי בבאר שבע בתביעה האזרחית שהגישו ד"ר עזאלדין אבו אלעיש ואחרים נגד משרד הביטחון, בגין האירוע בו נהרגו 3 בנותיו של אבו אלעיש ואחייניתו, ואחרות נפצעו, במבצע עופרת יצוקה בשנת 2009.

​מהתצהירים עולה בתמצית כי הכוח שפעל במקום נתקל בלחימה עזה במשך מספר ימים - חוליות מחבלים רבות, מטענים ומנהרות טרור. ביום האירוע, לאחר שהכוח השתלט על צומת והיה במצב סטטי, החל ירי צלפים קטלני על הכוח. הכוח זיהה דפוס פעולה של תצפיתנים המכוונים את צלפי האויב מכיוון הבניין בו שהו ד"ר אלעיש ובני משפחתו. לאחר שהכוח וידא במשך כעשרים דקות תחת אש את מיקום התצפיתנים, ניתנה הוראה על ידי מפקד הגדוד לבצע ירי לעבר שתי חוליות התצפיתנים ולעבר מרפסת הבניין נורו שני פגזים. מהבניין היתמר עשן סמיך שחור, אשר לפי עדות המג"ד אינו מתאים בעליל לתוצר של ירי הפגזים שנורו לעבר המבנה.

 

סמוך לכך, משהסתבר כי במבנה נפגעו גם בלתי מעורבים, ובהם ממשפחת הרופא, בוצע פינוי בפיקוח צה"לי של הנפגעים מהמקום, וחלקם אף הובאו לבית חולים בישראל. עוד באותו היום, משהוצאו רסיסים מגופן של שתי פצועות, הם נלקחו למעבדת מומחים בצה"ל. מסקנות צוות המומחים הינן כי על הרסיסים ישנם רכיבים כימיים אשר אינם מאפיינים נשק צה"לי כלשהו ומאפיינים אמל"ח וחומרי נפץ המצויים בשימוש ארגוני הטרור ברצועת עזה.